Kaba fiyatı Bitcoin ile yarışıyor

Dünya genelinde hammadde fiyatlarındaki çoğalma bazı ürünlerde gök bilimsel seviyelere ulaştı. 1 Mart 2020’de 278 dolara kadar gerileyen, 1 Ekim 2020’dahi 495 dolar olan 1000 board feet (2,3597 metreküpe kıymet) ÇAKER’da işlem gören tıpkı kamer vadeli kaba fiyatları, güzeşte 1374 dolarla rekor kırdıktan sonra kısmi gerileme kaydetti.

1 Mart 2020 ile 20 Nisan 2021 tarihleri arasındaki eşit artışı yüzde 394’e ulaştı. Mavera yandan, Bloomberg, KUL’de kaba ve tutukevi tedbir eden firmaların kesecekleri ağaçlar amacıyla toprak sahiplerine ödedikleri bedelin 2011 sonrasının sunu bağan seviyelerinde olduğuna ve kereste şirketlerinin faziletli fayda elde ettiklerine bel etti.

Sözcü’den Emre Deveci’nin haberine göre; Dünyadaki konuşu toparlanma, ÇAKER ilkin doğmak için dünyada ev ve mobilya talebindeki çoğalma ile sektördeki sunu sorunlarının, kalas fiyatı artışında hareketli olduğu belirtiliyor. ÇAKER’da hane inşaatlarında ahşap kullanımı çok geniş.

Kereste fiyatlarındaki çoğalma, möble ve kağıt özellikle tutmak üzere bir nice sektörde birlikte maliyet artışlarına illet olurken, yer sorunları zımnında alelhusus möble sektöründe siparişlerin geciktiği belirtiliyor.

TÜRKİYE’DA ÖZELLİKLE MOBİLYA SEKTÖRÜ ETKİLENİYOR

Hammadde fiyatlarındaki artışın de etkisiyle Türkiye’üstelik möble ürünlerinde son dönemde bedel artışları dikkat çekiyor. April ve mayıs aylarında kıymet artışlarının bitmeme etmesi bekleniyor.

TÜİK verilerine bakarak Mart 2020-Mart 2021 döneminde tek masa fiyatları yüzde 35, biricik iskemle fiyatları yüzde 36, yemek odası takımı fiyatları yüzde 42, yurt odası takımı fiyatları yüzde 45, tendürüst odası takımı fiyatları yüzdelik 36, akak odası takımı fiyatları yüzde 35 çoğalma gösterdi.

Hammadde fiyatlarının artışıyla Türkiye’bile MDF ve sunta üreticilerinin mahdut içi adına ihracata ciddilik verdikleri, bu yüzden birlikte çöz piyasada hammadde tedarikinde kriz yaşandığı belirtiliyor.

MOBİLYA SEKTÖRÜ YÜKSEK FİYAT ARTIŞLARI VE TEDARİK SORUNLARINDAN ŞİKAYETÇİ

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mustafa Balcı, geçtiğimiz yaz sezonundan beri birçok sektörde olduğu kabil möble sektöründe birlikte hammadde sorunu olduğuna, hem yüksek fiyat artışları hem bile tedarik sorunları yaşadıklarına ilgi çekti.

Sozcu.com.tr’ye mütekellim Balcı, kalas dışında özellikle sünger güç şekilde sünger krizi yaşadıklarını, çöz piyasadaki 36 bin mobilya üreticisinin sünger temininde yaşadığı sıkıntının tüketiciye da değer artışı olarak yansıdığını dile getirdi.

Bu durumun tıpkısı zaman önce çözüme kavuşturulması gerektiğini vurgulayan Balcı, “Şayet bu şekilde bitmeme ederse istihsal yapamaz hale geleceğiz” dedi.

Balcı, “Sakil istek nedeniyle iç pazarda ve ihracatta terminlerin 60 günü bulduğu bu günlerde, hammadde sıkıntısı başta bindi üretimi doğmak amacıyla başka ara sıra modellerin üretimini geciktiriyor. Materyal tedbir edilememesi üretimi geciktirdiği üzere bizim dahi müşterilerimize randevu sürelerimiz uzuyor” dedi.

“Ürünlerinde sırça ve ayna kullanan mobilyacılar birlikte bu ürünleri bulmakta oldukça zorlanıyorlar. Ülkemizin yeryüzü şişman pencere üreticisi olan firmanın begayet ciddi istek olması nedeni ile talebi karşılayamaz duruma gelmesi, möble sanayicilerine başka bire bir yüklülük olarak ansız dönmüş oluyor” diyen Balcı, dar dışına daha pahalıya mir işleyen hammadde üreticilerine davet yaparak şöyle konuştu:

“Hammadde üreticilerinin yaşadığımız bu dayanabilen günlerde ihracata ciddilik verdikleri kadar yerel üreticiye da işaret temini ve uygun fiyata mir noktasında şişman tıpkısı bindi vermelerini bekliyoruz. Hammaddeyi munzam değeri faziletli ayrımsız möble ürünü kendisine ihraç almak ülkemizin kilogram başına ihracat payını birlikte artıracak ve genişlik nihayetinde tedarikçisiyle, üreticisiyle ve satıcısıyla birlikte möble sanayi kazanacaktır.”

“KARABORSA YAPARAK FİYATLARI YÜKSELTMEYE ÇALIŞIYORLAR”

“Sınırlı dışından ithal edilen malzeme tedariki şu an karaborsa yerinde hele ecnebi üreticiler siparişler artınca kamu ayrımsız oportünizm yapmaya başladılar. Ecnebi tedarikçilerin elinde ürün bulunmaması kabilinden tıpkı durum bahis konusu olamaz fakat karaborsa yaparak fiyatları yükseltmeye çalışıyorlar” diyen Balcı, şöyle bitmeme etti:

“Bir üstelik dünya çapında ayrımsız tekelleşmeden temas etmek birlikte cins. Çünkü tor husus piyasası dünyada biraz firmanın elinde. Öyle kim incelmemiş madde sipariş verildiğinde Avrupa’dan ülkemize gelmesi 1 kocaoğlan bulabiliyor. Kore’den gelmesi ise 45 aktarılma civarında oluyor.”

Bu nedenle yerel üreticilerin akıllıcasına tıpkısı hal üretmesi gerektiğini söyleyen Balcı, “Özellikle akıbet dönemde sünger, yay, boru – yanay, yonga tablo, yongalam, MDF, MDFlam kabilinden malzemelerin karşılık artışı karşısında temennimiz idmansız özellik sağlayıcı firmaların ve tedarikçilerin bu sorununu çözerek, müstelzim eşit indirimini yapmalarını bekliyoruz. Devletimizden dahi sektörümüz yerine hammadde ihracatı konusunda galiba ayrımsız sınırlama getirilmesini temenni ediyoruz” dedi.

“FİYATLARDAKİ ARTIŞ BITMEME EDECEK”

MDF, suni tahta hammadde üreticilerini eleştiren Balcı, “Biz mobilyacıların katma derece katarak yurtdışına bin dolara satacağım mamulü, 100 dolara ihraç etmeyi yeğleme ediyorlar” dedi.

“Fiyatlar geçtiğimiz yıla göre yüzde 10 – 15 bandında son kullanıcıya zamlı namına yansıdı” diyen Balcı, “Ve hammadde sorunu bitmeme ettikçe gerek istemez fiyatlarda artış olmaya devam edecek” uyarısında bulundu.

Hammadde stokçuları üretim ve ihracata çarpış vuruyor

 

Plastikte artma 0 seviyelerine ulaştı

 

Kum bitti… Pencere krizi başladı

 

KPMG: Çip kıtlığı dalga orostopolluk geliyor

 

Share: