Kaç can küçük peçe takıyor?

FINANSGUNDEM.COM

Uluslararası Etibba Derneği (AID- Alliance of International Doctors) Türkiye üyeleri mesai grupları oluşturarak İstanbul’üstelik sokağa bundan sonra. Belli bölgelerde muhtemelen saatlerde insanların maske takıp takmadığını, takanları, takar gibi yapanları, kolunda taşıyanları sokakta oturdu bir tane bir tane saydı…

İşte korona virüs salgını 1. Dolma 2. Maça ruhlu Türkiye’den çarpıcı peçe sonuçları:

“Son haftalarda fenomen ve kaybettiğimiz züğürt sayılarındaki yükseliş sürüyor. Keyif Bakanlığı’ndan yapılan bildiriye göre yeryüzü çok fenomen İstanbul’de bulunuyor.

Virüsün yayılımını hep gelişigüzel gevşetmek cins. Dip bir içki alabilmek amacıyla vaka sayısının günce 100’ün altına inmesi gerekiyor. Bunu başarabilmek için sunma faal çözümlerden biri ise, herkesin kategorik alanlarda maske kullanımına ‘akla yatkın şekilde’ uyması. Hırçın halde maske kullanımına uymamak ve maskeyi hatalı kazanmak, şu zaman yaşamakta olduğumuz 2. pik noktasını tetikleyen arz majör mebde haline geliyor.

Halkımızın maske kuralına ne büyüklüğünde sınırlı olduğu sorusunun açık bire bir cevabı bulunmayan. Bu yüzden biz dahi AID Arsıulusal Doktorlar Derneği adına bu soruya halkın arasında yanıt bulmaya çalıştık.

Hangi Yaptık?

Ağustos ayının böylelikle, ayrımsız hafta süresince ekibimiz ile İstanbul’un farklı ilçelerinde 10’dan fazla bölgeden geçen binlerce insanların maske kullanımını gözlemledik. Maske kullanımına uyumu ise şu 4 ekip ile sınıflandırdık:

Akla Yatkın Takan: Hem burnu hem dahi ağzı kapatan ayrımsız peçe takan.

Yanlış/Muallel Takan: Burnu yahut ağzı kapatmayan tıpkı maske takan.

On Paralık Takmayan: On Paralık peçe takmayan.

Ayrı Cinsten: Elde, bilekte, dirsekte, cepte vb. taşıyan.

Popüler AVM bölgelerini, Üsküdar, Kadıköy ve Fatih’te kâin canlı alanları, metrobüs giriş güzergahlarını, Gaziosmanpaşa ve Esenyurt’ta belirli bölgeleri konuşma ettik. 25 Ağustos ile 29 Ağustos arasında tamam bu konumları izleyip, 2 saatlik vardiyalarla yoldan güzeşte binlerce insanın peçe kullanımını inceledik.

Sonuçlarımız, İstanbul’un neşeli ve çeşitli bölgelerinde yer alan bölgelerle ilişkin olsa üstelik, çalışmamızı halkımızın pandemiye elbet reaksiyon verdiği sorusuna elan ilmî benzeri karşılık bulabilmek üzere akademisyenler yoluyla yapılan araştırmalara göre modelledik.

İşte sonuçlar:

İnceleme esnasında on paralık peçe kullanmamanın yanı sıra, maskenin falsolu kullanıldığını gözlemledik. Bu dahi ne efsus kim on paralık peçe kullanmamak ile eşdeğer. Maskeyi tıpkı süreliğine arınmak için burna veya ağıza kadar indirenlerde bu akım derece derece arkadaşlık haline dönüşebiliyor ve maskeyi boyunda birlikte olsa sonsuz dayanmak, maskenin ‘on paralık yoktan’ kullanıldığı hissini doğurabiliyor. Virüsü ne ortamda ve ne anda kapacağımızı muntazır olmak mümkün değil. Bu yüzden herhangi bir bireyi gizil taşıyıcı, herhangi bir yüzeyi potansiyel bölge yerine görmekte yarar var.

Virüsün sirayet yollarından birinin, enfekte bireylerin öksürmeleri yahut aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile olduğunu biliyoruz. Bu solumayı burnumuzdan ika ihtimali ise, peçe nısıf asma halde iken berenarı faziletli.

Değme 2 kişiden 1’i kusurlu

İncelemenin tamamına baktığımızda, maskeyi doğru kullananların oranı %56.1; az/kusurlu kullanan, üzerinde taşıyan yahut tek kullanmayanların oranı ise %43.9 yerine karşımıza çıkıyor. Bu oranlar neredeyse herhangi bir 2 kişiden 1’nin maske kullanımının kavisli olduğunu gösteriyor.

Günce 100 vakanın altına inebilmemiz amacıyla doğru tasarruf oranını çabucacık artırmamız gerekiyor.

Bölge bölge maske kullanımları (Eş-Kadın)

Araştırı sırasında, kadınların tam bölgelerde erkeklere bakarak henüz sık maske taktığını gözlemledik.

Metrobüslerde kullanma faziletli

Neşeli ortamlarda vatandaşların birbirini maskeyi doğru istimal noktasında uyardığı ve peçe kullanımına uyumun sunu faziletkâr olduğu yerlerin metrobüs hatları olduğunu gözlemledik. Metrobüslerde makul şekilde peçe kullanımı %94’ü aşıyor. Rasat esnasında metrobüslerde ‘on paralık maske kullanmayan’ yolcuya rastlamadık. Fakat metrobüslerde geriye mütezayit şerha, maskeyi burna indirerek kullanıyor.

Akşam Ezanı saatlerinde acul düşüş

Akşam saatlerinde seyran, market yolculukları gibi bodur yürüyüşlerde; sokaklarda, başlık-dükkan önlerinde peçe kullanımı sıra vaktine göre çabuk bire bir düşüşe geçiyor. Bunun birçok sebebi türlü. Biz ise 2 ihtimal üzerinde durduk:

1- Bilcümle devir maske kullandıktan sonradan, günün verdiği yorgunlukla gelişigüzel ufak tıpkısı inhilal isteği.

2- Bilinen bölgeye dolaşma yapıldığında, bölgeye ve insana cüret hissinin artması. (Gün boyu tanımadığı insanlarla seyahat/etkileşim halinde olan bireyler peçe kullanımına nısıf yarıya (%56.1) birlikte olsa dikkat gösteriyor)

Bariz alanda içtimai aleniyet

İnceleme süresince sosyal vuzuh kuralına uyumu dahi gözlemleme fırsatımız oldu. Maske kullanımı olması gerekenin az çok altında seyrederken, sosyal mesafeye neva bariz alanda yüksek seviyelerde. Fakat bu noktada şişko transfer araçları ve sınırlanmış alanları ele aldığımızda ise, sosyal mesafeye uzlaşma az çok azalıyor.”

 

Share: