Kadınlar hakkında 7 basmakalıp

“Kadınlar sulugözdür, sarışınlar aptaldır, kızıllar yatakta iyidir, eş şoförlerden korkulur, erkekler daha güçlüdür, kadınlar varlıklı erkekleri beğenir yahut erkekler sarışın kadınları beğenir… “
Kadınlar için genellemeler yapıldığında, antrparantez dünya çapında, kimi vakit bu klişeler söz bulur. Evet nereden kullanılmış bu klişeler? Genellemeye karşı olsak birlikte bir nice kadının hormonal olarak topluluk olduğu gâh klişeler birlikte vardır elbet. Ama birtakımı yalan, kimisi nesep! İşte pudra.com kadınlarla ilgili klişeler hakkındaki gerçekleri sizlerle paylaşıyor.

“Kadınlar sulugözdür”
Tıpkısı avrat yanı sıra en yakın arkadaşı ağladığında, televizyonda tıpkı dizi izlediğinde, haberlerde aynı dramla karşılaştığında veya mutluluktan, heyecandan, acıdan; bilumum şeyden çevre ağlamaya meyillidir. Evet bu nereden dirimlik? Çırpınma kelimesi, bu lüks duygusallık durumunu sunu dolgunca tanımlayan kelimedir. Çırpınma kelimesi Yunanca’üstelik rahim anlamına gelen hustera kelimesinden üremiştir. Tesadüfe bakın! Bu etimolojik açıklamanın yanında, kadınların bu ‘ağlamaklı’ imajı az buçuk üstelik Natür Ana’dan kaynaklanır. Çünkü kadınlarda bulunan; benzen üretimi, nüsha düzeni ve üreme fonksiyonlarından sorumlu olan prolaktin hormonu tıpkısı zamanda benzen salgılanmasının yanı sıra yaş salgılanmasını üstelik gerçekleştirme kadir. Buyurun geçerli ayrımsız amil henüz! Bazı toplumsal sorumluluk gerçekleri de var tabii. Örneğin “Erkekler ağlamaz” kabilinden… Kadınların bile gelişigüzel zaman sadakat mahmul olması ve empati kurması gerekirmiş kabilinden.

“Sarışının adı”
Erkeklerin sarışın kadınları artık beğendiği ve arzuladığına dayalı benzeri şehir efsanesi da vardır. Bunu da kadınlarla ilişik klişeler ortada saymazsak imkânsız! “Sarışının adı esmerin tadı” sözünü da sizlere hatırlatıyor ve 1950’lerden 80’lere kadarki Vogue, Playboy kabilinden dergilerin kapaklarıyla henüz dahi belirginleşen bu harcıâlem hakkındaki gerçekleri sizlerle paylaşıyoruz. Şurası ayırt ettiniz mi? Genelde birçok eş sarışın doğar, ama bu sarı saçları hayat boyu benzeri doğallıkla tutabilene pek rastlanmaz. Genelde gözyaşı ilerledikçe kestane rengini düz sarı saç, bu nedenle koca aklı üzere çok cılız aynı işlem doğurur: “Sarışınlık eşittir gençlik.” Haliyle dinç avrat dahi rastgele erkeğin hayalini süsleyen aynı olgudur. Onlar üzere sarışında benzeri karı, berekettir, gençliktir ve sağlıktır. Bittabi sarışının adı vardır, bu aynı harcıâlem bile olsa; kişmiri kadınları bile es geçmemek gerek. Peki 80’lerin kapaklarını sarışın modeller süslüyor türlü, ama yağız oyuncu ve modellerin doldurduğu seksi bülten kapaklarını dahi unutmamak geçişsiz!

“Kadınlar varlıklı erkekleri tercih eder”
1949 yılında, Marilyn Monroe’nun angın tıpkısı parçası şu sözlere kucak açıyordu: “Elmaslar tıpkısı kadının en andıran arkadaşlarıdır.” Bu cümleden sonraları böyle bire bir klişenin akıllara kazınmamasına imkan var mı? Marilyn, yararcı parçasına şu sözlerle bitmeme porte: “Tıpkı buse çok şişman türlü, amma katiyen eş kiranızı ödemeyecektir!” Mizah bir yana; toplumsal ve sosyolojik koşulların bu anlayışta haddinden fazla iri etkisi var. Kadınlar birçok toplumda çocukların eğitiminden, lüp düzeninden ve ailenin bütçesinin planlamasından sorumludur. Yeğin eş yapısına bakıldığından ağababa parayı kazanır; anne tüm bu ihtiyaçları gelen servet ile en mebzul şekilde yönetendir. Tabiatıyla kadınları hayatını sürmek ve mali garantilerini eksiltmek için ideal bir adam ararken maddi duruma dahi ayn atarlar. Amma bu zorlu da abartılacak bir laf değildir! Günümüzde zat gelirini kazanan, özlük ayakları üstünde durabilen ve mali özgürlüğünü elde etmiş kadınlar dahi vardır. Onlar de bu klişenin ortadan kalkmasına öncü olmaktadır.

“Kadınlar makine kullanamaz”
Evet, bu de kadınlar hakkındaki en mutat klişelerden biridir. Başkaca avrat şoförleri görünce oradan anında uzaklaşan rical de vardır. Yahut trafiklerde çokça duyduğumuz “Haydi be kadın!” diyerek bağıran ayvaz sesleri… Pudra.com bu konunun detaylarını araştırdığında bazen bilgilere rastladı. Örneğin erkekler bire bir arabayı satın alırken motosiklet ve vites gibi kriterlere bakarken, kadınların bildirme ehemmiyet verdiği kriter düzenlilik. Bire Bir zamanda Avustralya’da yapılan aynı araştırı, beynin ekografisiyle ait tıpkı durumu dahi ortaya çıkarmış. Kadınların yüzde 85’inde spasyal zekayı meydana getiren ve dehalet güdüsü üzere vacip nörolojik dolaşım gerçekleşmezmiş. Bu araştırma halen tartışılmaktaymış. Elan istatistiki tetkikat üstelik kadınların erkeklere bakılırsa henüz belli belirsiz hatalar (turuncuda mürur, ufak sürtmeler kabilinden) yaptığını göstermekte. Peki ihtimal beyin işleyişi ve düzenlilik anlayışı açısından kadınların makine kullanma yeteneği henüz beş altı tür; amma bu tıpkısı zamanda onların tehlikeden henüz ırak şoförler olduğunun da benzeri kanıtıdır.

“Kızıllar seksidir”
Resimden sinemaya, birçok hanek dalı, kızılların yataktaki şehvetiyle ilişkin bu klişenin oluşumunda etkilidir. Eski mübarek çizimlerin paçoz kendisine bildik Marie-Madeleine, özellikle yabancıların kafasında bu olgunun oluşmasında haddinden fazla hareketli. Benzeri zamanda Baudelaire, Verlaine, Apollinaire kabilinden bir nice ismin şiirlerinde zer kadınların çekiciliği bütün vurgulanmıştır. Antrparantez size haddinden fazla yakından bir örnek verelim; Süskind’mağara kitabı ve üste Tom Tykwer’in filmi ‘Parfüm’. Adeta tıpkısı kızıl fetişizmini konu alıyor. Çok haddinden fazla elan eskilere, başkaca Ilımlı Yüzyıl’a gidersek; Mısır’birlikte altın kadının iblis yahut büyücü kadar kavramların simgesi olduğunu de hatırlatabiliriz. Bitirmiş, hiddetli, tutkulu, sadakatsiz; ateşli rengi bilcümle bu niteliklerin tıpkı sembolü olmuştur. Tamam bu olayların kurbanı de çırılçıplak zer veya saçlarını sonradan kızıla boyatan tertemiz kadınları olmuştur. Ama şunu birlikte tavzih etmek ister; altın saçlı kadınların yatakta çok henüz etken olduğuna veya onların libidolarına dair tek müdellel araştırı yoktur.

“Sarışınlar aptaldır”
Doğrusu bir nice filmde uzun etek karakterler genelde sarışın seçildiği üzere, geçtiğimiz senelerde elden bu klişenin adıyla birlikte film çekildi: Legally Blonde! Tamam bunlar tıpkısı harcıâlem yarattı ve sarışın aynı kadının girdiği ortamda baştan benzeri önyargıyla karşılanmasına illet oldu. Halbuki IQ testlerinde saç renklerine sınırlı ayrımsız klasman bulunmayan! Bu klişenin sebebi dahi az evvel bahsettiğimiz, sarışınlığın gençlik ve saflığı çağrıştırmasıyla ilgili gibi. Tabiatıyla medyanın de bu klişenin oluşmasında oldukça çok etkisi var. Çokluk Yılmayan’ın tespitiyle “Tevakki Etmek filminde ki gözlüklüyse ölecek” fikri bire bir şekilde medya kültürü yüzünden “Hep sarışınlar aptaldır” ile eşdeğerdir. Halbuki düşündüğümüz antlaşma, gene medyada, Hillary Clinton, Sharon Stone, Margaret Thatcher gibi, bembeyaz zekalarıyla öne çıkacak ve bu klişeyi az buçuk birlikte belki yontmuş isimler üstelik vardır. Belki dahi tamam bunlar, erkeklerin sarışınları beğendiği klişesine inanıp, benzeri esmer kadının kıskançlıktan ortaya attığı tıpkı iddiadır, ne dersiniz?

“Kadınlar erkeklere göre elan güçsüzdür”
Süpermarketten eve dönerken eksiksiz poşetleri taşıyanlar bütün kadınlardır; ve bibi onların apışık oldukları söylenir. Ayrıca bırakın apışık olmayı; kadınların daha zayıf, kırılan ve cılız bünyeli olduklarına dair klişeler üstelik mevcuttur. Hatta DREES adındaki tıpkısı araştırma şirketinin yaptığı çalışmanın sonucunda kadınların erkeklere göre iki intaç daha fazla can sıkıntısı kaymış olduğu ortaya hamiş. Olur bu beylik nereden geliyor? Öncelikle fiziki kilolu bahis konusu olduğunda, erkeklerin üstünlüğü tabiatıyla inkar edilemez. Amma kırılganlık, zayıf kuruluş kabilinden durumlar amacıyla tıpkısı molekül asla söylenemez. Çabucak kadınların anadan doğma var olan hormonal döngüsü zaman zaman vücutlarının dal eğmesine ve elbette her ay belli dönemlerde elan hassas olmalarına nöbet açkı. Ancak şurası bile ifşa etmek gerek! Okul başarısı, hayat umudu, intihar oranları kabil istatistiklere baktığımızda de kadınların fazlalıkta olduğu görülüyor. Sonuçta bunlar birlikte güçle ilişkin değil mi? pudra.com

 

Share: