Kadınlarda 80, erkeklerde 94 santim

İşte bu soruyu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anadabilim Dalı akademisyen Prof. Dr. Kağan Karpuz VATAN’a yanıtladı. Prof. Dr. Lamba Karpuzu, kalp aksesi ve inmelerin bozukluk olduğu hastalıklar araştırıldığında kolesterolün dolay plana çıktığını söylüyor. Prof. Karpuz, şöyle dedi:

– Sinsi tıpkısı çor: Kabaca çığlık kolesterin miktarı 100mg/dl altında olmalı. Tehlikeyi gösterişsiz bire bir yöntemle anlayabiliyoruz. Şayet kadınlarda meni çevresi 80 santim, erkeklerde de 94 santimetre üstündeyse risk altındasınız. Süratle doktora giderek ölçüm yaptırın.

– Stabil tagaddi kayıt: Kolesterin ile uğraş üzere 2 faktör yöre plana çıkıyor. Muvazeneli beslenme ve egzersiz. Öncelikle beslenme çok majör.

– Kalıtım Bilimi faktör koca: Ancak istikrarlı tagaddi ve artağan egzersize rağmen zaman zaman kolesterol miktarları faziletli çıkabilir. Genetik faktörler çokça yüce. Şayet ailede kolesterin miktarı yüksekse kimi vakit spor birlikte yapsanız, tartılı dahi beslenseniz kollesterolünüz erdemli çıkabiliyor. İşte bu noktada umar tavsiye ediyoruz.

– İlaçlar pahal değil: Yapılan araştırmalara göre, statin kullanıldığında, kalp krizi ve inhitat ihtimali yüzde 25 civarında azalıyor.

 

Share: