KAHRAMANMARAŞ – Mehabet desteğiyle görk merkezi açan eş girişimci 256 kişiyi aksiyon sahibi yaptı

Kahramanmaraş’ta çap desteğiyle görk merkezi açan ve 8 yılda 9 şubeye ulaşan girişimci Seher Başaran, 256 kişiyi iş sahibi yaptı.

Kentteki tıpkı işletmede ayrıntılı süre güzellik uzmanı namına çalışan, evli ve 3 çocuk annesi Başaran, bir müddet sonraları görk merkezi kurmaya değişmeyen verdi.

Küçük ve Ölçülü Ölçekli İşletmeleri Ihya ve Tutma İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) girişimcilik kurslarına 8 sene önceki katılan Başaran, belgesini aldıktan sonra KOSGEB’den 50 bin liralık maşa, 50 bin teklik da kira ve personel desteği ile güzellik merkezi açtı.

Zaman içerisinde işlerini büyüten ve zaman 7’si Kahramanmaraş’ta, 2’si Gaziantep’te oluşmak için 9 şubede müşterilerine bakım veren Başaran, işletmelerinde 256 kişiyi istihdam ediyor.

Başaran, AA muhabirine, ihtişam desteğinin başarısını tetiklediğini anlattı.

Çocuklarının rızkı üzere yola çıktığını dile getiren Başaran, işlerinin çok evire çevire gittiğini, personel sayısını artırdığını, pres sayısını çoğalttığını ve devamında markalı bayilik (franchising) almak isteyenlerin namına geldiğini aktardı.

Güzellik merkezinin yanı sıra Milli Eğitim Müdürlüğüne sınırlanmış terbiye merkezinin bile bulunduğunu anlatan Başaran, burada yetiştirdikleri öğrencileri sektöre kazandırdıklarını belirtti.

Öğrencilerinin ayrımsız kısmının yanı sıra çalıştığını, tıpkısı kısmının üstelik ayrımlı merkezlerde işe girdiğini dile getiren Başaran, kişi görk merkezini tahsis etmek isteyen avrat girişimcilerle tecrübelerini paylaştığını, onları yönlendirdiğini söyledi.

Sevdiği işi ayırmak başarıyı getirdi

Başaran, işlerin büyümesinin ve müşterilerden gelen talebin artmasının kendilerini mutlu ettiğini ve gururlandırdığını ifade ederek, “Aynı işte başarılı almak istiyorsanız sevdiğiniz işi yapmalısınız. Bir kayırıcı sevdiği işi yapıyorsa zaten gerisinin geleceğini düşünüyorum.” diye niteleyerek konuştu.

KOSGEB Kahramanmaraş İl Müdürü Yasin Erdemli birlikte çekicilik yerine girişimcilere yönelik bindi programlarının bitmeme ettiğini dile getirerek, şunları aktardı:

“Alelhusus de kadın girişimciler, ilimizin kalkınması amacıyla koca bire bir konu. Bu kapsamda 8 yıl geçmiş desteklediğimiz Seher Başaran de bizden aldığı destek sonrasında 9 şube açmış ve 200’ün üstünde istihdam sağlıyor. Bunları sezmek bizleri çok kıvançlı ediyor.”

Share: