Kaliforniya’daki gayrimenkul krizine cebin Apple’den 2,5 milyar dolarlık bindi

Dünyanın genişlik ensesi kalın şirketlerinden Apple, Kaliforniya eyaletinde familya fiyatlarının artmasına sebep olan yurt krizinin aşılması üzere 2,5 milyar dolarlık bindi taahhüdünde bulundu.

Bunun 1 bilyon doları, akla yatkın pahalı konut projelerini başlatmak yahut harlatmak için hükümet yetkilileriyle kolektif yönetilen bire bir fona aktarılacak. Gayrı 1 bilyon dolar da sarıklı, abla, polis güçleri ve itfaiye kabilinden patika gruplarında çalışan ve ilk defa aile sahibi olacak kişilere finansal arkalama tedarik etmek üzere kullanılacak. Kalan 500 milyon dolar ise Apple şirketinin bulunduğu bölgeye akıllıca fiyatlarda basamak yapımı amacıyla harcanacak.

Apple CEO’su Tim Cook, Reuters ile yaptığı röportajda, şirketin Kaliforniya’daki yurt krizini ıslah etmek amacıyla ‘derin ayrımsız gravite hissi’ taşıdığını söyledi. Cook ayrıca, çözümün ayrımsız parçası doğmak istediklerini söyledi.

Gelişen teknolojinin ekonomiye yardım sağladığının altını çizen Cook, “Taşınmazlar krizi yüzünden bu bölgede birçok sevimli ocak sahibi olamıyor. İnsanların yaşayabilecekleri ve karı kurabilecekleri enerjik bir bölgenin oluşmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz aylarda bile Facebook ve Google’bile Kaliforniya’bile akla yatkın fiyat göz yapımı amacıyla 1 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını duyurmuştu. Microsoft şirketi dahi Seattle eyaletindeki taşınmazlar krizi üzere 500 milyon dolarlık yatırım taahhüdünde bulunmuştu.

Share: