Karabük’te 12 bin arsıulusal mektepli terbiye görüyor

Karabük Valisi Fuat Gürel, gelgel denetimleri çerçevesinde İl Kafile İdaresi Müdürü İl Müdürü Osman Dorkaç’tan 2022 yılında yapılan çalışmalar için hikmet aldı.

İl Kafile İdaresi Müdürlüğünün tarihçesi kuruluş şeması ve personel durumu hakkında bilgiler vererek sunumuna başlayan Dorkaç, Arsıulusal Siper, Geçici Siper ve İkamet İzni dahil Karabük’te mevcut yabancı uyrukluların sayıları üzerine vukuf verdi. Dorkaç, “İlimizde kim başkaları ağırlıklı adına uluslararası öğrencilerden oluşmaktadır. Yaklaşık 12 bin uluslararası mektepli bulunmakta sair yandan Karabük’te 262 evre 1500 kişiye Kızılay’ın yardımlarından faydalanıyor. Anaokulunda 109 ilkokulda 554 ortaokulda 549 Lisede 554 mektepli bulunmakta ve bütünü bile eğitim bilimi öğretim faaliyetlerinden yararlanmaktadır. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Umumi Müdürlüğü yoluyla desteklenen ‘Onlarca Ulus Karabük’te Yegâne Patırtılı” adlı proje çerçevesinde Zer Safran Topluluk Merkezinde uluslararası öğrencilere eğleşme izni ve uzlaşma konularında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Göç İdaresi Başkanlığımızın ve Sahn Boyu Öğrenme Umumi Müdürlüğünün başlatmış olduğu Türkiye’de afiyet, terbiye, mesai hayatı ve toplumsal hayattan izzet yapısına büyüklüğünde rehberliğinde olan programlar çerçevesinde 6 bin gönül kayıt edilmiş ve 57 sınıf açılmıştır. 5 bin 754 kişi Sosyal Uzlaşma ve Hayat Eğitimi programına katılmıştır” dedi.

2022 yılında paydaş kurumlarla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Familya Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü hisse senedi birliğinde kısaca 30 haneye gidildiğini ifade eden Dorkaç, “Şeker Bayramı boyunca hissedar kurumlarımız ve ağyar ile beraber çeşitli yurt, cemiyet ve sivil topluluk kuruluşlarında tahminî bin 100 birey ile iftar vakti programı yapılmıştır. 18 Mesafe Arsıulusal Göçmenler Günü münasebetiyle kestirmece 700 kişinin katılımıyla Karabük Üniversitesinde Uluslararası Göçmenler Haset etkinliği düzenlenmiştir. Ecnebi tabiiyetli kişilerin harmoni faaliyetleri çerçevesinde öğrenci temsilcileri, sivil cemiyet kuruluşları ve muhtarlar ile onları çakozlamak, yaşadıkları sorunları fora etmek ve hızlı bildirişim inşa etmek yerine toplantılar gerçekleştiriyoruz ve ayrıca direktörlük kendisine haftalık adına aile ziyaretleri gerçekleştirilmekte. 2022’bile ilimizde yaklaşık 10 bin yabancıya ulaştık ve brifing yaptık. Antrparantez 2022 de başladığımız inç izi işlemlerinde birlikte yüzdelik 90’lık ayrımsız orana ulaştık ve ilimizde kim yabancıların inç izleri bile sistemimize meful oldu” ifadelerine saha verdi.

Ülkenin bölgesinde hangi büyüklüğünde yaşayan ve azimli durduğunu ifade eden Ilbay Fuat Gürel ise, geçmişten bugüne kadar mazlumun hep beraberinde olduklarını ve olmaya devam edeceklerini tabir ederek, “Bu insanlar bizim misafirlerimiz, onların dertlerini fora etmek onlarla alakadar olmak bizim kültürümüzün gereği” dedi. – KARABÜK

Share: