Karadeniz illerinden ekiplerin sarsıntı bölgesine sevki sürüyor

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ilde deli dolu olan depremler nedeniyle Artvin, Rize, Giresun, Trabzon, Bayburt ve Kargaşa’dan ekiplerin bölgeye sevki devam ediyor.

Artvin Valiliğinden alınan bilgiye göre, İl Afet ve Evgin Buut Müdürlüğü koordinesinde hareket bölgesinde ilkin arama istirdat faaliyetleri görünmek için diğer işlerde vazifelendirilmek amacıyla 95 sevimli bölgeye gönderildi.

AFAD Müdürlüğünden 5, Keyif Müdürlüğünden 43, Hopa Arama Kurtarma Derneğinden 4, Artvin İl Özel İdaresinden 20, İl Milli Yetişek Müdürlüğünden 16, Kızılay’dan 2, İnsan Adalet ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfından 5 birey zelzele bölgesine cereyan etti.

Öte yandan arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılmak üzere İl Özel İdaresi bünyesindeki 12 gelişim makinesi, 3 arazili vesile ile Keyif Müdürlüğü bünyesindeki 11 cankurtaran ve 2 UMKE ara bulucu üstelik Artvin’den yola artık.

Artvinli öğretmenler gönüllü olarak hareket bölgesine gitti

Milli Yetişek Müdürlüğü bünyesinde kontrol kurtarma eğitimi almış 16 öğretmen de sarsıntı bölgesindeki faaliyetlere gelmek kentten ayrıldı.

İl Milli Terbiye Müdürü Fahri Çevik, öğretmenlerin yola çıktığını belirterek, “Kontrol kurtarma eğitimi almış fahri öğretmenlerimiz orada tıpkısı fert birlikte olsa kurtarmak için yola bundan sonra. 16 arkadaşımız Malatya Doğanşehir’e akla yatkın debi ediyor. İnşallah Artvinli öğretmenler namına orada yaşamı kolaylaştırıp canlar kurtaracağız.” diye konuştu.

Rize

Rize Valisi Eksiksizlik Çeber birlikte Türkiye’da seferberlik car edildiğini, Rize’birlikte dahi önceki andan itibaren grup, gelişim makinesi ve arkalama malzemelerinin bölgeye gönderilmeye başlandığını belirtti.

İl AFAD Kriz koordinasyonu öncülüğünde çalışmaların bitmeme ettiğini vurgulayan Çeber, şunları kaydetti:

“120 şahsiyet kontrol istirdat ekibi ve 26 eksiksiz donanımlı halaskâr, Çayeli Bakır Beyaz Zehir Arama Kurtarma ekibi, 3 UMKE aracı ve 12 şahsiyet kol, Rize Kurtarma Ekibi (RİKE), İkizdere Taharri Kurtarma (İDAK), Jandarma Arama Istirdat Timi, Kasaba ve Şehircilik İl Müdürlüğünden hasar tespiti amacıyla 3 grup ve 3 açacak, 15 tır müzaheret malzemesi ilk etapta Adıyaman ili ve kasaba illere gönderilmiştir. Yıpranmamış işyar personelin hareketi için çalışmalar bitmeme etmektedir.”

Mavera yandan, Rize İl Hususi İdaresince 27 iş makinesi, 13 kamyon ile personel, Rize Belediyesince 5 kazmaç, 6 damperli kamyon, 2 çekicili ve vinçli 4×4 pikap, 1 otobüs, 5 sırtçı kamyon, 1 çokça gayeli itfaiye halaskâr, 1 temizlik kamyonu ile mühendis, itfaiyeci, operatör, hizmet, onarım ve teknik personelden oluşan 41 kişilik takım birlikte bölgeye irsal edildi.

Giresun

Giresun Valiliği dahi 78 AFAD, 10 Giresun Belediyesi, 13 Bulancak Belediyesi, 12 AKUT Giresun Birimi, 21 UMKE, 9 Giresun İl Hususi İdaresi, 11 Din Vakfı Giresun Şubesi, 5 Espiye Belediyesi, 14 Giresun Milli İl Yetişek Müdürlüğü, 34 Giresun Güvenlik Müdürlüğü, 8 İHH Giresun Temsilciliği ve 168 Jandarma Hususi Cereyan kalkmak için toplanmış 383 personel ile 28 aracın sarsıntı bölgelerine gitmek amacıyla yola çıktığını bildirdi.

Trabzon

Trabzon’dan üstelik depremden etkilenen Osmaniye, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Diyarbakır ve Kahramanmaraş’a ekiplerin sevki devam ediyor.

AFAD Koordinasyonunda sabahleyin saatlerinde 120 personel ve 26 çevirgeç olan benzer, akşam saatlerinde toplamda 219 personel, 40 vesile ve 1 eş güdüm tırına ulaştı.

Bu kapsamda birlikte Trabzon AFAD 4 personel, 1 vesile ile Osmaniye’ye, 13 personel, 2 anahtar ve 1 eş güdüm tırı ile Adıyaman’a gönderme edildi.

Trabzon İtfaiye 13 personel, 3 açar, UMKE 14 personel, 4 şalter, TTAKE 11 personel 3 açacak, 45 fahri, 2 şalter, İHH 4 personel, 1 açar, SÜRAK 6 personel 1araç ile Adıyaman’a, İHH 9 personel, 1 açar, AKUT 23 personel, 5 dil, Kızılay 3 personel, 3 araçla Malatya’ya, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 30 personel, 3 açkı, 112 18 personel, 7 açacak, BEŞİR 7 personel 1 miftah ile Gaziantep’e, ANDA 6 personel 1 dil ile Diyarbakır’a ve İl Müftülüğü de 13 personel 2 araçla Kahramanmaraş’a akıntı etti.

Bayburt

Bayburt Valiliğinden alınan bilgiye göre, İl Kıyamet ve Ivedili Durum Müdürlüğü koordinesinde zelzele bölgesinde arama kurtarma ve farklı işlerde görevlendirilmek amacıyla 69 gönül bölgeye gönderildi.

AFAD Müdürlüğünden 10, İl Esenlik Müdürlüğünden 34, Kızılay’dan 1 personel ile 24 fahri deprem bölgesine hareket etti.

Öte yandan arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılmak üzere 8 iş makinesi, 17 kamyon, 2 itfaiye aracı, 4 ambulans, 3 UMKE ara bulucu ve yardım malzemesi taşıyan tırlar, Bayburt’tan yola artık.

Kargaşa

Kalaba Valiliğinden yapılan açıklamada, yer sarsıntısı bölgesine evvel etapta 63 gelişim makinesinin gönderildiği belirtildi.

Bunlara katma olarak daha sonraları 3 araçla 12 AFAD personeli, 5 araçla 30 Kalabalık Büyükşehir itfaiye aracı personeli, 1 kemirmek tırı ve 14 personeli, 4 araçla 12 Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü teknik personeli, 5 JAK personeli, 1 araçla 4 Altınordu SYDV personeli, 4 araçla 20 Kalabalık UMKE personeli, 8 cankurtaran ile 24 afiyet personeli, 1 araçla 3 Kızılay personeli, 2 araçla 12 Kargaşa ANDA personeli, 4 araçla 17 Ordu İHH personeli, 2 araçla 18 Cıvıl Cıvıl TDV personeli, 4 araçla 43 AFAD gönüllüsünün atıf edildiği dökme açıklamada, AFAD Müdürlüğünce 36 otağ, 36 yatak, 1920 battaniye, 1056 akak ile 216 aş damı setinin afet bölgesine gönderildiği kaydedildi.

Share: