Karadeniz illerinden ekiplerin zelzele bölgesine sevki sürüyor

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ilde aktif olan depremler zımnında Trabzon, Rize, Bayburt ve Artvin’den ekiplerin bölgeye sevki bugün de devam etti.

Depremin yaşandığı evvel andan itibaren Trabzon’dan AFAD koordinasyonunda resmi çalım ve yapı ile sivil sosyete kuruluşlarından ekipler, açar ve hisse senedi makineleri gece gündüz bölgeye sevk edildi.

AFAD yetkililerinden alınan bilgiye bakarak, kentten, Osmaniye, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Elazığ ve Kilis’e personel, açar ve iş makinesi sevki sabah saatlerinde de sürdü.

Bu kapsamda Trabzon AFAD, itfaiye, UMKE, TTAKE, AFAD gönüllüsü, İHH, 112, SÜRAK, IVEĞEN, Kızılay, Çoruh EDAŞ, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, BEŞİR, ANDA, Adli Tababet, İl Müftülüğü, KTÜ, Güllabi, Kıyı Güvenlik, Büyükşehir Belediyesi, İlbank ve evcil destek ekiplerinden toplanmış 571 personel, 89 açacak ve 1 koordinasyon tırı bölgeye atıf edildi.

Öte yandan DSİ, Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü, Karayolları 10. Havza Müdürlüğü, Ortahisar Belediyesi, Vakfıkebir Kaymakamlığı, Araklı Belediyesi, Yomra Belediyesi, Arsin Belediyesi, PTT, Kızılay, KTÜ, Büyükşehir Belediyesi, TİSKİ, Akçaabat Belediyesi ve Maçka Belediyesi’nden üstelik toplanmış 112 gelişim makinesi, 410 çadır, 1790 akak ve 4 bin 236 battaniye koyulmak amacıyla 3 tırla bölgeye gönderildi.

Rize

Rize Valisi Kemal Çeber, AA muhabirine, Rize’den bölgeye takım ve hisse senedi makinelerinin bölgeye gönderilmeye devam ettiğini bildirdi.

Ekiplerin birçoğunun bölgeye ulaştığını belirten Çeber, ” Nurdağı’ndaki ekibimiz bire bir apartmandan 5 vatandaşımızı enerjik kurtardı, benzeri tanesinin cenazesini çıkardı.” dedi.

Çeber, bölgeye toplam 492 memur, 29 hususi kuvvetli kurtarma aracı, çok sayıda hisse senedi makinesi, kamyon ile temiz akarsu tankeri gönderildiğini dahi kaydetti.

Öte yandan, Rize İl Özel İdaresince 27 gelişim makinesi, 13 kamyon, Rize Belediyesince 5 kazmaç, 6 damperli kamyon, 2 vinç, 1 otobüs, 5 sırtçı kamyon, çokça amaçlı itfaiye aracı halaskâr, 1 temizlik kamyonu ile mühendis, yangıncı, cerrah, hizmet, tamir ve teknik personelden oluşan kol üstelik bölgeye atıf edildi.

Bayburt

Bayburt’tan kontrol istirdat çalışmalarına destek isnat etmek üzere polis güçleri ve öğretmenlerden oluşan 160 şahsiyet kol, planlı törenle sarsıntı bölgesine gönderildi.

Valilik önündeki törende mütekellim Ilbay Cüneyt Epcim, bugün 15 araçlık müzaheret konvoyunu yer sarsıntısı bölgesine gönderdiklerini söyledi.

Bununla gelişigüzel arama istirdat ekibi adına 60 polis ile 100 öğretmenin hareket bölgesine gitmek amacıyla yola çıkacağını aktaran Epcim, “Arama istirdat ekiplerine destek ulaşmak üzere arkadaşlarımızı deprem bölgesine gönderiyoruz. Arkadaşlarımızın yolu ve bahtı sarih olsun. Tanrı yardımcıları olsun.” dedi.

Konuşmaların arkası sıra ekipler, dualarla zelzele bölgesine uğurlandı.

Artvin

Artvin’den, depremin geçmiş saatlerinden şu asıl kadar İl Afet Müstacel Format Müdürlüğü (AFAD) koordinesinde değişik kurum, yapılış, belediye ve sivil topluluk örgütlerinden toplanmış 309 AFAD gönüllüsü ile 97 vesile ve gelişim makinesi deprem bölgesine irsal edildi.

Artvin Valiliğinden alınan bilgiye göre, sağlık ekipleri ve istekli taharri kurtarma ekipleri ile gönüllülerin yer aldığı ekipler hareket bölgesine ulaştı.

İl Özel İdaresi, Artvin Orman Havza Müdürlüğü, DSİ 26. Nahiye Müdürlüğü, Artvin İl Esenlik Müdürlüğü ve belediyelere ait aksiyon makinesi ve araçların hareket bölgesine intikali sürüyor.

Yeni grup ve hisse senedi makinelerinin gönderilmesi için birlikte hareket bölgesiyle koordineli çalışmalar devam ediyor.

Share: