Karı girişimciler arttı fakat yatırımlar art yaptı

Güzeşte yıl kurucusu avrat olan girişimlerin sayısı yüzde 22 arttı. Buna rağmen 2018’dahi karı girişimlerinin aldığı envestisman miktarı 15 milyon dolarla yüzde 24 oranına sahipken, 2019’dahi yüzde 5’e düştü. Avrat girişimciler yüzde 58’le bebek, yüzde 54’le içtimai etap, yüzde 53’le moda, yüzdelik 50 ile nano uygulayım bilimi ve yüzde 47 ile biyo uygulayım bilimi alanlarına ilgi gösterdi. Girişim ekosistemi istatistiklerine odaklanan Startups.watch’un verilerine bakarak 2019’da kurucusu avrat olan girişimlerin sayısı yüzdelik 22 arttı.

Sabık sene kurulan girişimlerin yüzde 16’sı kadınların kurduğu evet da kurucu ortaklarından biri olduğu girişimlerden oluştu. Dünya Gazetesi’nden Selenay Yağcı haberine bakarak, Türkiye, eş girişimci oranında ise Çekya, İtalya, ve Portekiz’den sonraları Avrupa’üstelik 4’üncü sırada vadi aldı. Avrat girişimcilerin sunu yavaş olduğu dikeylerde ise yüzdelik 58’le süt kuzusu alanı birinci olurken, onu yüzdelik 54’le içtimai kadem, yüzdelik 53’le moda, yüzde 50 ile nano uygulayım bilimi, yüzdelik 47 ile biyoteknoloji takip ediyor. Eş girişimlerinin aldığı yatırım ise 5 milyon dolarla 2019’birlikte arka yaptı. 2018’üstelik kadın girişimlerinin aldığı yatırım miktarı 15 milyon dolarla yüzdelik 24 oranına sahipken, 2019 yılında ise yüzdelik 5’e düştü. Bunda Getir’in aldığı 38 milyon dolarlık yatırımın bile etkisi bulunuyor. Yatırım adetlerine bakıldığında ise 2018’birlikte toplamda 17 kadın girişime envestisman yapılırken, 2019’bile 12 karı girişimine envestisman yapıldı.

Startup.watch geçen günlerde ACUN’nın duyurduğu hamle yatırım istatistikleri düzenlenen etkinlikle kamuoyuna açıklandı. Etap ekosisteminin paydaşlarının düz aldığı etkinlikte Getir Kurucusu Manzume Salur, Tiko Kurucusu Sina Afra kabil adlar konuşmacı namına meydan aldı. Güzeşte yıl 94 girişime tahminî 102 milyon dolar yapıldığını açıklayan Startup.Watch kurucusu Serkan Ünsal, 2019 yılında Getir’e gelen yatırımla alay malay toplanmış envestisman miktarının katlandığını vurguladı.

Getir, Dream, Voltlines, Picus, Obilet, Birleşik Ödeme, Mutlubiev, Armut, Martı ve Dekopasaj 2019’bile bildirme çokça yatırım kayran toprak 10 kadem oldu. Bu 10 kadem toplam 2019 yatırımlarının yüzde 72’sini oluşturdu. Yatırım tutarı bazında yer çokça ilgiyi çekici amudi alanlar çizin çizin; dijital market dağıtım, pazaryeri, fintek, SaaS ve Mobility oldu. Yatırım adedi açısından ise 17 ile Fintek alanı bir numara olurken, onu SaaS, Yapay Zeka, Deep Tech, Muamele yeri alanları izledi. Yatırımlara kurumların ve kurumların kurduğu fonların katılımı yüzdelik 12 kendisine gerçekleşirken, bu çap 2018’birlikte yüzde 21’di. Oran teşviklerine bakacak olursak, Düşünüm aşamasında 985 kadem 8.6 milyon dolar izzet teşviği aldı. Tohum ve er aşamada ise 983 kadem 24 milyon dolar azamet teşviği aldı. 2019 yılında Türkiye’da dikkat calip exit’ler zarfında iyzico, Foriba, Paraşüt, Mobven, Provus, Hobium, Hepsipay, Xenn.io ve Lala oldu. Exitlerin, toplamı 250 milyon doları buldu. Exit ve tali işlemlerin yüzde 86’sı üstelik yatırımcı destekli girişimlerden oluştu.

Avrupa’dahi 20’nci sıraya çıktık

Toptan rakamlara bakıldığında ise 8 bin 541 hamle ve 124 milyar dolar yatırım ile Amerika en çokça envestisman yapılan ülkelerden biri. Onu 2 bin 261 hamle ve 53 bilyon dolar yatırımla Çin, bin 557 aşama ve 16 bilyon dolar yatırımla Hindistan izlem ediyor. Türkiye 2019’birlikte Avrupa envestisman liginde ‘2. Grup’cilt ‘1. Loda’e yükselerek, Finlandiya, Danimarka, Lüksemburg gibi ülkeler arasında meydan aldı. Türkiye envestisman miktarı olarak Avrupa’da 20. sıraya, Mena Bölgesinde ise 3. sıraya imdi.

2 yıpranmamış fon kuruldu

Sabık yıl toplamda 137 milyon dolar büyüklüğünde iki bakir fon kuruldu. 2018 yılında 109 milyon dolarla 9 yeni görüntü kurulmuştu. Patenteffect verilerine göre sunu bir iki aynı berat başvurusu yapan hamle sayısı 215, nişancı başvurusu tescil sayısı ise 474 oldu. 2019 yılında patentli girişimlerin envestisman kabul etme oranı ise yüzde 24 oldu. 2019 yılında sunma çokça patenti kâin girişim 5 nişancı ile RePG olurken, onu 4 patenle Uptechlabs, yeniden 4 patentle Vispera strateji etti.

Şiir Salur: Yap, sat, çık mebzul değil

Sabık yılın yeryüzü çokça yatırımını alarak, ekosisteme maneviyat veren Getir’mağara Kurucusu Şiir Salur, etkinlikte hikayesi ile girişimlere sabah yeli oldu. Salur, “Bitaksi ile taksi ile yolcuyu hızlı buluşturmak çokça önemliydi. Algoritmayla 3 dakikaya indirdik. Bunu görünce eksantrik nerede kullanabiliriz dedim ve Getir’i kurduk. taksimde 4 yıldızlı otel alırsınız. balaban sayılması birlikte trde az mal olmasından kaynaklanıyor. Yağışsız bire bir yerde biraz baran yağınca bulunmaz oldu. Haddinden Fazla birkaç fonlar var. az sayıda yatırımcı var. Orijinal aynı düşünüm. Yapılamaz başarılamaz zannediliyor. Yaşayacağını gördü. İstanbul’birlikte oluyorsa, bambaşka şehirlerde türlü düşüncesine envestisman yapıldı. Getir amacıyla Önceki Londra ve São Paulo taşıyacağız. Yer yeniden bilcümle dünyayı ahzüita yerine görüp algoritmamızı kurguladık. Sunu başından beri harcamak amacıyla yapmıyoruz. Yap, sat, çık dolgunca derman değil” diye niteleyerek konuştu.

Share: