Kashkari: Enflasyonda zaferden çokça uzaktayız

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, orak ayı ayında tüketici fiyatlarında çoğalma beklentilerin gerisinde kalsa bile Fed’in repo artırımlarına bitmeme etmesi gerektiği görüşüne merbut olduğunu söyledi.

Tıpkı resesyona el açsa üstelik Fed’in bu yılın sonuna büyüklüğünde 150 baz fakül daha nema artırmasını ve Repo artırımına 2023 yılında dahi devam etmesi gerektiği görüşünü tekrarlayan Kashkari, “Fed, para şişkinliği karşısında galibiyet zar etmekten haddinden fazla uzakta” diye konuştu.

Orak Ayı ayı şişkinlik rakamlarının peşi sıra mütekellim Kashkari, Fed siyasa faizinin sene sonuna büyüklüğünde yüzdelik 3,9 ve 2023 sonuna büyüklüğünde yüzdelik 4,4 olması gerektiği görüşünün değişmediğini tekrarladı.

Artan faizlerin ekonomiyi çabuk bire bir şekilde resesyona itebileceğinin bilincinde olduğunu tabir fail Kashkari, “yakın gelecekte” ayrımsız dinginlik ortaya çıkabilir, fakat bu bizi enflasyonu yüzde 2 seviyesine mankafa getirmekten alıkoymamalı” dedi.

Fed’in ati yıl getiri indirimlerine başlayabileceği yönündeki piyasa beklentilerini üstelik değerlendiren Kashkari, “Bu beklentiler realist değil. Enflasyonun Fed’in yüzdelik 2 hedefine akıllıcasına revan bire bir yolda olduğuna ikna olana kadar faizlerin indirilmesi olasılı değil” diyerek konuştu.

Fed’den ürem tasarruf beklentisi değişti

 

Fed sıkılaşma sürecini 2023’te sona erdirecek

 

FED’in delimsirek tavrı artarak sürecek

 

Fed üyesinden kritik getiri açıklaması

 

Share: