Kavcıoğlu’ndan enflasyonla mücadele vurgusu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kürsü Meclisleri bile toplantısı Forma Bankası Başkanı Ağma Kavcıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Tarz Bankası Başkanı Kavcıoğlu, “Almakta olduğumuz kararlarla akla yatkın maliyetli kaynakların envestisman, istihdam, istihsal ve ihracata hedefli namına cari dengeyi güçlendirmesini ve bu kaynakların soylu erki neşelilik ile düzensiz kullanımını engellemeye kararlıyız. Böylecene, yer gelişmemiş zamanda enflasyonda temelli aynı düşüşü sağlamayı amaçlamaktayız” dedi.

Kavcıoğlu’nın konuşmasında öne çıkan mesajlar şöyle:

“Gestalt Bankası aracılığıyla yapılan düzenlemelerin da şanlı etkisiyle ihracatçılarımıza, üretimlerini artırmaya yönelik elan uygun mali koşulların sağlandığını değerlendiriyoruz. Türk lirası cinsi ihracat ve envestisman kredileri, 2022 yılı başından itibaren acul bire bir artma göstermiştir. Fasıla 2021-Mayıs 2022 döneminde TL ticari krediler 618 milyar lira artarken, bu artışın 154 bilyon lirası ihracat ve envestisman kredilerindeki artıştan kaynaklanmıştır. Bu çerçevede, envestisman ve ihracat kredilerinin toplam ticari krediler içerisindeki payının yüzdelik 28’e yaklaşarak sonuç 20 yılın bildirme yüksek seviyesine ulaştığının altını resmetmek isterim.

Itimat sunulan firma 82 bin arttı

2021’mağara geçmiş altı ayında TL firma cesaret net kullandırımı 75,6 milyardan 2022’nin benzeri döneminde 11 katına çıkarak 820 bilyon TL olmuştur. YP dahil tüm kredilerin 2021-2022 önce yarısındaki kullandırım nema oranı düzem etkisinden arındırılmış kendisine yüzde 531 oranında gerçekleşmiştir. 2022 yılının geçmiş yarısında sağlanan krediler 2021 yılının tümünün 4 katından fazladır. KOBİ kredileri ise yılın ilk şeş ayında 372,8 milyar TL ile 2021 yılının bir dönemindeki 27,3 milyar kullandırıma bakarak 14 katına yükselmiştir.

Sağlanan kredilerin rekor çoğalma gösterdiği bu dönemde krediye muvasala, güven kullanan firma sayılarına birlikte yansıyacak ölçüde yaşayan ve makro şekilde gerçekleşmiştir. Antrakt 2021 ile Haziran 2022 beyninde itimat verilen firma sayısı toplamda 1 milyon 878 binden 1 milyon 960’a çıkarak 82 bin skor artarken, emniyet kullanan KOBİ’lerin sayısı 195 bin skor yükselerek 2 milyon 56 bin olmuştur.

“Çabamız, reeskont kredisinin amacına ulaşması”

Ben 30 yılı aşkın ayrımsız bankacı yerine hak sektörle bağırsak içe olarak doğru sektöre hizmet ettim. Bu sebeple Tam sektörle aramıza on paralık kimesne giremez. Bunun ispatı şudur: Ben Dalan Bankası Başkanı olduktan bilahare 20 Milyar $’lık reeskont limitini 30 milyar $’a çıkardık. Vadeyi 1 yıla yaydık faizleri düşürdük tabana geniş tıpkısı şekilde kullanımını sağladık. Zaman hakeza avantajlı aynı kredinin hala irade görmesi haddinden fazla natürel. Onun için biz de bu limitin 10 milyar $’ını kamu ve hususi bankalara açtık, limitleri verdik. Size ve bize hepimize düşen görev bu kredinin hedefli namına yeryüzü sağlıklı ayrımsız şekilde doğru yerlere akıllıcasına firmalara ulaşmasıdır. Bizim çabamız budur. Bunda birlikte kısmen muvaffakiyetli olduk.

Gene ihracatın arttırılması ve ithal ikamesi yatırımlarının artması için Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı %9 nema ve 2 sene ödemesiz 10 sene vadeli yatırım kredisi Eşkâl Bankası kaynaklarından karşılanmaktadır.

“Deminden bu kredilerin ne kadar verimli kullanıldığı konusuna değineceğim”

Geçen yılın evvel yedi ayına nazaran 2022 yılının aynı döneminde reeskont kredisi kullanan firma sayısı 2363’den 4812’ye; emniyet tasarruf tutarı birlikte 11,04 milyar KÖLE dolarından 11,95 bilyon dolara yükselmiştir.

Reeskont kredisi kullanımlarının tabana yayılmasına müteveccih yaptığımız icraat neticesinde, 2022 yılı esasen bu yana mecmu emniyet kullanımı içerisinde KOBİ’lerin payı dengeli benzeri şekilde artmıştır. 2022 yılı Ev ayı böylelikle reeskont kredisi kullanımları içerisinde yüzde 6 olan KOBİ payı, 2022 yılı Orak Ayı kocaoğlan bakımından yüzde 20’nin de konusunda çıkmıştır.
Bu dönemde KOBİ reeskont kredisi kullanan firma sayısı 1881’den 3439’a yükselmiştir.

Bu kapsamda, dış satım kredilerine erişim konusunda yaptığımız düzenlemeler KOBİ’leri müspet etkilemiştir. Liralaşma stratejimiz ile alay malay reeskontta yüzde 90’lara sâdır TL kredi kullanımı içerisinde KOBİ’lerin payı yüzdelik 50’ye ulaşmıştır. KOBİ’lerimizin faziletkâr ihracat performansı nedeniyle bu ebat reeskont programımızın akan dengeyi tutma kapasitesini birlikte olumlu etkilemiştir.

“Araçlarımızı liralaşma perspektifiyle kullanmaya devam edeceğiz”

Yeni tutum modelimizde, cari fazlaya destek olacak hedefli cesaret politikalarımızla talih ekonomimiz üzere sunma verimli sonuçları almaya odaklanmış durumdayız. Tekmil düzenleme ve kararlarımızı de bu doğrultuda alıyoruz.

Temel sektöre sunulan söz konusu destekler üzere zaruri mali koşulları oluşturduğumuz kabilinden bu kaynakların ekonomimiz için maksimum verimi sağlayacak alanlarda makul kullanımını bile önemsiyoruz. Hem kaynakların gerçek sektörümüzle tabana degaje şekilde buluşturulmasında hem da bahis konusu kaynakların döviz kurları ve enflasyonda istikrarsızlık oluşturmayacak ve cari denge hedefimize yardım verecek şekilde kullanılmasının sağlanmasında son evre kararlıyız.

Almakta olduğumuz kararlarla uygun giranbaha kaynakların envestisman, istihdam, istihsal ve ihracata hedefli adına cari dengeyi güçlendirmesine ve bire bir zamanda bu kaynakların konuşu elektrik ile eğlencesiz kullanımını engellemeye kararlıyız.

Böylelikle, sunu güdük zamanda enflasyonda kalımlı bir düşüşü sağlamayı amaçlamaktayız. Bu kapsamda repo politikasıyla birlikte, akışkanlık, garanti, mecburi bedel ve arsıulusal rezervlerin yönetimine ilişik politika bileşenini etken aynı şekilde kullanmaktayız. Tümleşik yöntem çerçevemizde, araçlarımızı imdi birlikte liralaşma perspektifiyle kullanmaya bitmeme edeceğiz.

Sonuç olarak ülkemiz özel sektörünü temsilen sizlere teşekkürlerimi sunuyorum. Kalıp Bankası yerine mal politikası kararlarımızda yatırım ve üretimin artmasını sağlayacak ve sürdürülebilir cari dara hedefini destekleyecek finansal koşulların oluşumunu gözetiyoruz.

Hisarcıklıoğlu: Finansmana erişim mutluluk ekonomisi amacıyla ciddi önemde

 

Share: