Kayran fıstığı alerjisi erken tedaviyle önlenebilir

Sonuçları Lancet dergisinde yayımlanan araştırma kapsamında, düzlük fıstığı toleranslarını çoğaltmak amacıyla 1-3 yaşlarındaki 146 epey çocuğa mütezayit miktarlarda vadi fıstığı proteini tozu verildi. Deneyin başlangıcından 2 buçuk yıl sonra, çocuklarının yüzdelik 71’inin 16 fıstığa büyüklüğünde alerjik tepki göstermediği görülürken deneyin bitiminden 6 kamer bilahare çocukların yüzde 21’inin deneyim bitimindeki fıstık toleranslarını koruduğu gözlemlendi.

Araştırmacılar, makbul oral immunoterapinin daha âdeta yaşta ve hafif alerjisi olan çocuklarda daha etkin olduğunu belirtti.

University of Arkansas’fecir Dr. Stacie Jones, çalışmanın bulgularının er yaşta fıstık alerjisi tedavisi amacıyla ayrımsız fırsat kapısı açtığını, bunun yanında immunoterapinin etkilerinin ne büyüklüğünde süreceğinin belirlenmesi amacıyla elan çok araştırı yapılması gerektiğini vurguladı.

MEMLUK’bile fıstık alerjisi için 4 yaş ve cisim kişilerde onaylı benzeri otama bulunuyor fakat beş altı miktarda fıstığa maruz kalmaya yönelik himaye sağlıyor. Çocukların yüzde 2’sinin fıstık ezmesi alerjisi olan MEMLUK’üstelik, keyif uzmanları çocukların alerji geliştirmesini çelmek için ailelere bebeklerini erkenden fıstık içeren gıdalarla tanıştırmalarını kaynak ediyor.

İklim değişikliği alerjiyi bile etkiledi

 

Facebook’un sanal töz kulaklığında alerji iddiası

 

Share: