Kazakistan’da saklı yazı servet madencilerinin elektriği kesildi

Moldir Shubayeva, yeni Bitcoin madeninin tozlu şantiyesinde dolaşırken, inşaat mühendisleri ve gövde işçileri kalabalığının arasından çabucacık seçiliyor.

35 yaşındaki hazır giyinmiş Moldir, devasa solgun renkli devir gözlüklerinin arasından, taşımalık konteynırlarının içinden kıvılcımlar saçan kaynakçıları ve tonlarca çakıl dolgusunu inşaatın temeline boşaltan kamyonu izliyor.

Moldir, Kazakistan’ın bakir yavru saklı yazı girişimcilerinden biri ve Almatı şehrindeki kendisine ilgilendiren yıpranmamış Bitcoin madeninin değme detayını denetliyor.

Moldir, erkek egemen bu endüstride koca bir oyuncu haline geldi ve madencilik şirketini ülkenin arz balaban oyuncularından biri haline getirmesiyle tanındı.

“Hayatımın son dört yılının az daha tamamını aha geçirdim ve bazı bazı ofisimde uyuyorum” diyor.Moldir kısaca beş yıl önceki Bitcoin ile ilgilenmeye başladı. Elan büyük madenler düz yazı edip müşterilere kiralamadan geçmiş koca kardeşiyle birlikte evde kripto mülk madenciliği yapmaya başladı.
Kazakistan’daki işletmelerinin ve umumi namına endüstrinin, özellikle güzeşte akıbet ayrımsız yılda biaman tıpkısı tahaccüm süresince olduğunu söylüyor:

“Dönüş, Bitcoin’in hangi büyüklüğünde arttığını bürümek üzere fiyatını taharri etmemle başlıyor. Fiyatı 50 bin dolara ulaştığı zamanlar alelade coşku vericiydi! Sonsuz adrenalin vardı.”

Bitcoin fiyatı az çok almaşık. Mart 2020’üstelik fiyatı 5 bin dolar civarındaydı ve takkadak tıpkısı yılda 65 bin dolara yükseldi.O zamandan beri değeri muhteşem ölçüde düştü. Bu yazı yazılırken kestirmece 35 bin dolardı.Ancak kripto madenciliği Moldir’i Kazakistan’daki diğerleriyle gelişigüzel iri ayrımsız servete kavuşturdu.

Sayısal altın

Kripto mülk madenciliği Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi bir nice kripto dünyalık biriminin temelini oluşturan süreç.

Bu dijital paranın merkezi bire bir otoritesi veya bankaları bulunmayan. Bunun namına, herhangi bir ifa ve transfer, açık tıpkı gönüllü elektronik beyin zıkkım yoluyla kontrol ediliyor.

Hesaplamalar sonuç mertebe ağdalanmış, bu nedenle fariza çok fazla elektronik beyin gücü gerektiriyor.
Teşvik kendisine tümce, bu hesaplamalara katkıda kâin kişileri Bitcoin ile ödüllendiriyor.Moldir’inki kadar işletmeler sayesinde Kazakistan, Bitcoin madenciliği açısında ABD’den sonradan dünyanın en nazik ikinci ülkesi haline geldi. Büyüklük bugün, Bitcoin’i çalıştıran küresel apışlık gücünün yaklaşık yüzdelik 18’ine katkıda bulunuyor.

Kazakistan’birlikte neşelilik enerjisinin artağan ve fasit olması; saklı yazı mülk dostu hükümet politikaları sebebiyle çağ, 2019’üstelik burada konumlanmaya başladı.

2021 yazında dahi hat komşusu Çin’üstelik bütün kripto madenciliğine birden ve şok tıpkısı haram getirilmesiyle iri aynı ivme kazandı.Ülkeye atak fail şirketler yanlarında on binlerce elektronik beyin getirdi.Kazakistan’ın bulunan Bitcoin madenlerinin kapasitesi dar kaldı ve bu yeni talebi karşılamak için yeni tesislere ihtiyaç duyuldu.

Kazakistan’ın mega madenleri

Almatı’dan 1,3 km gezi edip izole ve rüzgarlı Ekibastuz şehrine ulaştığınızda endüstrinin ölçeğini anlıyorsunuz.

Burada Enegix şirketi eliyle nesir edilen, mümasil zamana kadar dünyanın sunu nazik kripto madeni olan organizasyon sizi karşılıyor.

Bu mega madene etap attığınızda önce ayırt ettiğiniz molekül bağrış çağrış oluyor.Küçük fanları tamlık hızda dönerken binlerce ateş parçası elektronik beyin vızıldıyor.Ve bunların az buçuk ötesinde, devasa soğutma pervaneleri dönerken daim bağan duvaklı tıpkı yaygara sesi çıkarıyor.

Tesisin sahibi 34 yaşındaki Yerbolsyn suratında iri ayrımsız gülümsemeyle, “Çalışan makinelerin sesi beni heyecanlandırıyor çünkü bu paranın, dijital paranın sesi.” diyor.Moldir gibi Yerbolsyn birlikte yıllar önce Bitcoin ile ilgilenmeye başladı ve ilk etapta madenciliğe epey ayrımsız giriş yaptı.

Aynı garajda tıpkı avuç bilgisayarla madencilik yapan tıpkı şirketten, zaman 7/24 saklı yazı mal madenciliği özne bir firma haline geldi ve 300 milyon dolarlık ekipmanı barındıran tesisine geçti.

Makinelerin çalışmasını çıkarmak için yüz elli birey istihdam edilmiş durumda. Düzinelerce mühendis ise 15 bölüm boyunca yağışsız çöl bölgesinde kalıyor.

19 yaşındaki Almaz Magaz, 12 saatlik vardiyalarda çalışıyor. Esas görevi, makineleri etkilememesi üzere tozu hangarlardan ırak ağrımak. Benzeri aksaklık olduğunda onu kazanmak ve mümkün olan sunu gelişmemiş sürede meşgul duruma haberdar etmek onun elinde.

İlk özellikle makinelerin ne yaptığı için hiçbir fikri olmadığını şöyle itiraf ediyor:
“Buraya gelmeden ilk Bitcoin hakkında bilgim yoktu. Hiç duymamıştım!”

Almaz’ın ve farklı personelin çalışmaları, Almatı’daki ilişkin devir azrail görüntülerini toplayan ayrımsız ‘banka’ vasıtasıyla Yerbolsen vasıtasıyla denetleniyor.Yerbolsen “Kazakistan’ın bundan sonra saklı yazı mal dünyası amacıyla bu kadar cesim olmasından çekicilik duyuyoruz” diyor ve ekliyor:“Tığ vatanseveriz ve ülkemizin bayrağını elan de arttırmak istiyoruz!”

Çevresel maliyet

Fakat hep ülkenin serencam başarısından hava duymuyor. Çevre ve dirim savunucuları madenciliğin kullandığı devasa erke miktarı dolayısıyla kripto dünyalık madenciliğini eleştiriyor.Cambridge Üniversitesi’nin Bitcoin Ruh Tüketim Endeksi, Bitcoin’in ihtiyaç duyduğı enerji miktarının Ukrayna yahut Norveç gibi ülkeleri geride bıraktığını anlayış ediyor.

Bu enerjinin hangi kadarının yenilenebilir olduğu bilinmiyor ancak İklim Uzmanı Dana Yermolyonok, Kazakistan’dahi enerjinin elden yüzde 2’sinin yenilenebilir kaynaklardan geldiğini söylüyor:
“Burada temel kendisine kömür kullanılıyor. Özellikle ısınma ve hareketlilik üretimi söz konusu olduğunda.”

Dana, ülkenin yer şişman kömür havzalarından birine erbap olan Karaganda şehrinde yaşıyor. Saklı Yazı madenciliğinin yarattığı zenginliğin etken olduğu çevresel maliyete değip değmediğinden kararsızlık ediyor.

Dana “Evimden çıktığım değme dönme kirliliği görebiliyorum. Kışın rüzgar olmadığında komşumun evini da göremiyorum. Onlar mülk kazanırken neden bu havayı solumak zorunda olduğumu anlayamıyorum” diyor.

Enerji tedariği endişesi

Kripto madenciliğinin enerji kıtlığına defa açabileceğine dair endişeler da var.Hükümet, madenciliğin sadece ayrımsız yılda mutluluk çapında hayatiyet tüketiminde yüzdelik 7-8’lik tıpkı artışa katkıda bulunduğunu söylüyor.

Ülkede madenciliğe harcanan canlılık miktarı, çıktı buradaki iri tıpkısı kasabanın tamlık ışıklarını belirgin sancımak amacıyla müstelzim güce eşdeğer.

Sabık yıl Son Teşrin ayında, kalan talebi durdurmak üzere Rusya’dan ülkeye ekstra cümbüş ithal edildi ve arzın arz düşük olduğu bölgelerde madencilik kısıtlamaları getirildi. Bu önlemler bazen madencilerin tesislerini kapatmasına ve düz değiştirmeye çalışmasına illet oldu.

Kazakistan’ın Dijital Kalkınma Vekil Yardımcısı Askhat Orazbek, BBC’ye Kazakistan’ın kripto dünyalık patlamasının çokça aceleci gerçekleştiğini ve kontrol edilmesi gerektiğini anlattı:

“Madenciler vasıtasıyla tüketilen elektriğin hacmiyle ilişkin sorular var. 2019’bile erke fazlamız olduğunu söylüyorduk ama imdi bu uygulanan değil. Kazakistan’üstelik zindelik sonsuz değil, bu yüzden madencilik faaliyetlerinin benzeri bölümünü durduracağız.”

Orazbek hükümeti Familya 2022’birlikte madencilik endüstrisini, tükettiği hayatiyet üzerinden elan aşkın vergilendiren tıpkısı dizge getirdi. Sağlanan katma gelirin elan saf enerji üretimi amacıyla kullanılabileceğini umuyorlar.

Orazbek, “Zaman Kazakistan’üstelik madencilik âdeta umumi olarak karışık kendisine adlandırılan enerjiyi tüketiyor. Bu yüzden kripto madencileri için belli başlı tıpkısı kota getirileceğini söylüyoruz… Ve daha aşkın gelişme fakat yeşil tıpkı erke altyapısı mensur edildiğinde tür olacak” dedi.
Bununla gelişigüzel, Çin ve Kosova kabilinden bazen ülkelerin ve potansiyel yerine Rusya’nın bilakis, Kazakistan madencilik endüstrisini sürdürmeye azimli görünüyor.

Orazbek “Haddizatında bu ayrımsız asıl teknolojik bükülme” dedi ve ekledi:

“Amacımız bu hatırat kaçırmamak ve dünyadaki bu saklı yazı mal devriminin katılımcıları ortada vadi kabul etmek.”

Kazakistan, akaryakıt fiyatlarındaki pattadak artışın peşi sıra bu ayın başlarında yırtık veren biberli protestolardan bakir eskimemiş kurtuluyor.Portestoların kripto dünyalık madenciliğiyle direkt bire bir bağlantısı yoktu, fakat ahval iki makro noktayı gösterdi.

İlk yerine, erke kaynakları zılgıt edildiğinde ne olabileceğini; ikincisi, Kazakistan’ın saklı yazı servet dünyası üzere ne büyüklüğünde makro ayla geldiğini.
Kazak hükümeti interneti ilkokul devir boyunca kestiğinde, toptan Bitcoin zıkkım eke ölçüde yavaşladı ve Bitcoin’in fiyatı düştü.Bu eskimemiş ortaya sâdır eskimemiş endüstriyle başa çıkmaya çalışan hükümet amacıyla riskler oldukça yüksek.(BBC)

Kazakistan’bile ‘kırmızı yıldırı tehdidi’ fesih edildi

 

Kazakistan’da bazı Kovid-19 kısıtlamaları kaldırıldı

 

‘Kazakistan’daki olayların sebebi sosyal adaletsizlik’

 

Share: