KDC’de barış gücü askerlerini protesto fail göstericilere biber gazıyla müdahale

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin (KDC) doğusunda ecnebi güçlerin çekilmesini isteyen göstericilere polis biber gazıyla müdahale etti.

İsyancı 23 Mart Hareketine (M23) karşı konuşlanan Şarki Afrika Topluluğu (EAC) barış gücü askerlerinin çekilmesini istekle Goma’da sokağa inen göstericileri, polis biber gazıyla dağıttı.

Protesto sonrasında kâh göstericiler ve gazeteciler gözaltına makbuz.

Kenya, Uganda, Burundi ve Cenup Sudan kabil ülkelerden mevrut EAC askerlerinin hiçbir molekül yapmadığını savunan göstericiler, ülkelerinin Balkanlaştırılmaya çalışıldığını tez etti.

KDC’nin doğusunda saldırılarını sabık yıl artıran M23, bölgede ruhlu binlerce sivilin yerinden edilmesine ve Ruanda ile KDC ortada krize hastalık olmuştu.

KDC hükümetinin Ruanda vasıtasıyla desteklendiğini gelecek sürdüğü M23, sabık yıl Angola’da kesim ülkeleri liderleri arasında varılan kesim sonrası bazı bölgelerden çekilmişti.

Kuzey Kivu eyaletinin başkenti olan ve Ruanda sınırında bulunan Goma’da daha evvel Mürekkep Milletler Barış Gücü askerlerinin çekilmesi üzere dahi protestolar yapılmıştı.

KDC’nin Ruanda, Uganda ve Burundi sınırının bulunduğu doğusu, 20 yıldır değerli ve kobalt üzere madenlerin kontrolünü sağlamaya müteharrik silahlı grupların saldırılarına ve çatışmalarına sahne oluyor.

Share: