Kedilerin güneş tacı virüse yakalanma ihtimali köpeklerden erdemli

ABD’da yapılan araştırmada olgun insanları, kedilerin güneş tacı virüse yakalanma ihtimalinin köpeklerden elan faziletli olduğunu keşfetti.

Araştırmada 239 yerli pisik ve 510 domestik köpeğin sabık yılın nisan ve haziran ayları ortada toplanan örnekleri analiz edildi. Uzmanlar, hayvanların antikorlarını inceleyerek güneş tacı virüse yakalanıp yakalanmadığına baktı.

Bulgular kedilerin yüzde 8’inin, köpeklerinse yüzde 1’inden daha azının Kovid-19’a yakalandığını gösterdi. Ancak bunun nedeni bilinmiyor.

Bilgi insanlarının bu konuda akıllarına mevrut bire bir ihtimal Antiyojensin-Transformatör enzim 2 (ACE2) ünlü alıcı. Çünkü insanlardaki ACE2’nun genetik dizilimi, kedilerin eşdeğer dizilimine köpeklerinkine göre artık benziyor.

Araştırma ekibinden, Minnesota Üniversitesi Baytarlık ve Biyomedikal Bilimler Bölümü’nde müderris olan Hinh Ly şöyle konuştu:

“Yerli zooloji gâh bulaşan hastalıkların kaynağı olabileceği amacıyla, ABD’deki en pop iki evcil hayvan türünün SARS-CoV-2’ye hangi kadar duygun olduğunun tespit edilmesi (ve hastalığın aralarında ne kadar ferah olabileceği), hem eş hem dahi efsanevi sağlığı konusunda ehemmiyet sunu edebilir.”

Çalışmada kayran almayan biyomedikal araştırmacı Angela Bosco-Lauth da “Kedilerin bu kadar kıytırık enfekte olmasına ve seyrek çor belirtisi göstermesine biraz şaşırdım” dedi.

Virolog Jonathan Runstadler ise parasız kedi ve köpeklerin, insanlara riziko oluşturduğuna dayalı hâlâ tek kanıt olmadığına dikkat çekti.

Kediler ve köpekler dahi hastalığa yakalanabiliyor

 

Dünyanın konuştuğu karar! Kedilere sokağa çıkma yasağı

 

Share: