Kelliğe reçete bulundu

Vukuf adamları kronik strese girmesi üzere farelerin genlerini değiştirdi. Ruhsal Gerilim hormonu kortikotrobun çok salgılanmasını sağlayıcı bilgelik adamları stresin göden ve bağırsaklara etkisini araştırdıkları tam, yaşlandıkça farelerin sırtındaki kılların döküldüğünü ve ”kelleştiğini” belirledi.
California’daki Salk Enstitüsü’nden araştırmacılar, stres hormonunun salgılanmasını durduran “astressin-B” adı verilen aynı kimyevi bap geliştirdi ve bu maddeyi ”kel farelere” enjekte etti. Keleş fareleri, arama grubundaki sağlıklı farelerle aynı kafese koyan selen adamları, 3 kamer sonraları kimyasal maddenin göden ve bağırsaklara etkisini bakmak için kafese baktıklarında, kılları baştan sâdır ”kel fareleri” diğerlerinden ayırmakta zorlandı.
Araştırma sonuçlarının insanların stres ve zayıflık dolayısıyla saç kaybetmesini ya de saçın ağarmasını engel olmak amacıyla kullanılmamış ”tedavilerin” uygulanmasının yolunu açabileceğini belirten marifet adamlarının çalışması Amerikan ”Plos” dergisinde yayımlandı.

Share: