Kentsel dönüşüme kullanılmamış finansman modeli

Türkiye genelinde 6.7 milyon riskli yapının yenilenmesi üzere başlatılan kentsel dönüşüm hamlesinde süreci hızlandıracak adımlar art arda geliyor. Geçtiğimiz günlerde evini dönüştürecek vatandaşa verilecek faiz destekli kredide sınır 200 bin liraya çıkarıldı ve KDV yüzde 18’den yüzdelik 1’e düşürüldü.

Şimdi bile dönüşüm projelerinin sorunsuz tamamlanması için Kasaba ve Kentçilik Bakanlığınca muhteşem tıpkısı adım atıldı. Özgürlük gazetesinin haberine göre atılmış bu adımla Yurt Iştirak Bankası sürece karışma edildi.

Banka, inkılap projelerinde aksiyon işleyen firmalarla hareket intaç protokolü imzalayıp, inşaat artma seviyesine bakarak ödeme yapacak. Taşınmazlar Katılma’ın garantör olmasıyla mağduriyetlerin önüne geçilecek.

SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK?
Bakir finansman modelinin ‘güçlendirme’, ‘durumunda inkılap’ ve ‘alansal transformasyon’ üzere meri olacağını açıklanan Belde ve Kentçilik Bakanı Erek Hava sürecin nasıl ilerleyeceğini şöyle anlattı:

“Evvel riskli evde hayat dolu vatandaşımız ile müteahhit ortada konvansiyon imzalanacak, güçlendirme yahut imal üzere cevaz başvurusu yapılacak. Ahir süreçte Taşınmazlar Ortaklık Bankası, yüklenici ile inşaatın teknik verilerini ve yurttaş-müteahhit ortada imzalanan sözleşmeyi değerlendirecek ve makul olan projeler için de Bankamız ile müteahhit beyninde gelişim intaç protokolü imzalanacak. Vatandaşların Taşınmazlar Paydaşlık Bankası’ndan kullandığı finansmanlar, aksiyon intaç garantisi anlaşması kapsamında, inşaatın ilerleme seviyesine bakarak müteahhit firmaya aktarılacak. Gayrimenkul Iştirak Bankamız, geliştirdiği yıpranmamış finansman modelleriyle hem güçlendirmede hem yerinde dönüşümde hem dahi alansal dönüşümde vatandaşlar ile yüklenici firmalar arasındaki imzalanacak sözleşmelerin içerisinde aynı güvenceci rolü olacak.”

KREDİYE FAİZ DESTEĞİ
Inkılap maliyetlerini azaltıcı finansman yardımlarının devam ettiğini tamlayan Gelgel, kredilerin bile kontrollü kullanımıyla işin tamamlanmasının güvence altına alınacağını söyledi.

“Vatandaşımız oturduğu binanın kentsel dönüşümü sürecini başından sonuna büyüklüğünde cesaret içerisinde, mağduriyet yaşamadan gerçekleştirebilecek” diyen Bakan Gelgel, “Yine güçlendirme ve hane kredileri üzere azami 120 kamer önel ile 400 temel puanlık, işyerleri üzere de maksimum 84 ay vade ile 300 baz puanlık kar payı desteğini da Emlak Ortaklık Bankamız marifetiyle vatandaşlarımıza sunacağız. Sunduğumuz bu finansman çözümleri hem piyasayı canlandıracak, kullanılmamış yatırımcıların piyasaya girişini kolaylaştıracak hem de vatandaşlarımızın ve hususi sektörün türe ve menfaatlerini koruyacak. Böylecene, güdük zamanda afetlere amade aynı Türkiye’yi elbirliğiyle nesir edeceğiz” ifadelerini kullandı.

HANGİ FİNANSAL DESTEKLER VERİLİYOR?
– Riskli evde kıvrak vatandaşların mevcut yapılarının 1.5 katına kadar yapacakları inşaat üstenme işlerinde KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e düşürüldü.

– Faiz destekli kredilerde limitler yüzdelik 60 arttırıldı. Evini güçlendireceklere sunulan kredide arka çizgi 50 bin liradan 80 bin liraya.

– Dönüştüreceklere verilen kredide ise 125 bin liradan 200 bin liraya çıkarıldı.

– Bedaheten aşkın evi olan adalet sahibi hesabına repo desteği sağlanacak toplam güven tutarı birlikte 625 bin liradan 1 milyon liraya yükseldi.

– Dönüşüm kredisine 0.40 (400 baz) puana kadar destek veriliyor.

– Desteğin miktarı binanın erke verimliliğine göre üstelik değişebiliyor. Repo destekli bölük kredileri üzere önel arz haddinden fazla 10 sene, işyeri kredilerinde ise 7 sene oluyor. Cesaret alanlar, ödemelerini değer taksitli ödeyebildiği üzere 12 ile 24 ay ortada temel para ödemesiz periyot üstelik sunuluyor.

– Kentsel dönüşüm projelerinde tapu, kâtibiadil, ıstampa vergisi gibi harçlardan muafiyet sağlanıyor.

– Riskli yapıda 18 kamer, riskli alanda 48 ay icar desteği veriliyor. Fakat icar yardımı ve Repo destekli yüreklilik benzeri anda kullanılmıyor, birinin seçilmesi gerekiyor.

Kentsel dönüşüm başladı! Kiralar katlandı

Kentsel dönüşümde banka kredisi faiz destekleri yeniden düzenlendi

Kentsel transformasyon inşaat işlerinde KDV düşürüldü

Share: