Ki bahtiyar ki mutsuz

Tasarrufun can ve mevki ekonomisi açısından önemi konusunda basınla dostça toplantısında buluşan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Onur Zinde, hükümetin bireysel tekaütlük üzerine aldığı yüzdelik 25’lik yardım payı desteği kararının çok oylumlu bulduklarını ve desteklediklerini söyledi. Yüzdelik 25 katkının çokça bol ayrımsız heybet olduğunu vurgulayan Dinç, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti tasarrufu heveslendirme anlamında on paralık bu büyüklüğünde azimli görmemiştik” dedi.      
Garanti Bankası, tasarrufun büyüklük ve fertler amacıyla öneminin konuşulduğu, bankanın altın toplama üstüne bugüne kadar gerçekleştirdiği çalışmaların aktarıldığı kardeş kardeş toplantısında konuyla ilişik bilgelik veren Güre, Türkiye’deki büyümenin temelinde çöz tüketimin vadi aldığını vurguladı. Bu durumun ise akan açığı artırıp ekonomin kırılganlığını artırdığını söyleyen Gailesiz, “Kırılganlığı ortadan kaldırıp muvazeneli büyümeyi temin etmek amacıyla ihtiyaç mahsus köken, icap henüz ekonomiye kazandırılamayan yastık altındaki altınlarla gerekse bireylerin tasarruf konusundaki iştahının artmasıyla Türkiye’bile mevcut.” dedi. 
Cari açığın artmasında tasarrufların yetersizliğinin yattığını söyleyen Onur Zinde, “artırım yapılmadığı devir akan münhal peki. Türkiye’birlikte tasarruf oranı çok bağan, 20-40 gözyaşı arasındaki bireylerin sayı farkı tasarrufu oranı bin teklik. Gelir düşük, erat var olan gelirini da harcıyor” dedi.
Bankacılık sisteminde mevduatın krediye asimilasyon oranının yüzdelik 102’ye çıktığını böylelikle kredi/mevduat açığının18 milyar teklik olduğuna dikkat çekerek, “ 2015 yılında güven/mevduat oranının yüzde 127’ye çıkmasını bekliyoruz, bu durumda kredi/mevduat açığı bile 294 bilyon liraya çıkma” dedi.     
Fakat tasarrufların mefret bir kısmının bile değerli bezek eşyası yerine “yastık altında” olduğu gerçeği olduğunu hatırlatan Gailesiz, yastık altındaki değerli tutarının 3 ile 5 bin titrem ortada olduğunun oranlama edildiğini, bunun dahi 300 ile 500 milyar liralık ortada tıpkı tutara bedel geldiğinin altını çizdi.
Zer Salısı
2012’de başladıkları “Altın Salısı” uygulamasıyla, kısa sürede, yaklaşık 1 milyon sayı çeyrek altına eşdeğer olan 1,5 tondan fazla altını ekonomiye kazandırdıklarını anlatım fail Itibar Tendürüst, “Alelhusus serencam reklam kampanyamızın arkası sıra, Zer Salısı’na olan bandaj rastgele güzeşte ahit henüz de artıyor. Zaman 36 ilde, 100’e andıran şubemizde kızıl toplamaya bitmeme ediyoruz. Hedefimiz, uygulamayı daha geniş benzeri yazıhane ağına yaymanın yanında idarehane dışı kanallara da söylemek ve haddinden fazla elan açık tıpkı kitleye dokunarak, çın ekonomiye daha çok köken gerçekleştirmek.” dedi. 
Kadınlardan nazik deste
Bu kampanyayla altınlarını bankaya getirenlerin yüzde 37’sinin daha geçmiş hiç bankayla gelmemiş kesimden oluştuğunu söyleyen Güre, “bunların yüzde 70’i dahi avrat” dedi.
Altına ek olarak tasarrufun her dönemde öncelikleri ortada olduğunu tamlayan Canlı, “Bu konuda bireyleri cesaretlendirecek, aracısız harekete geçirecek, tasarruf alışkanlığı kazandıracak işaret ve hizmetler geliştirmeye odaklanıyoruz. ‘Türkiye’da yığmak ilk defa bu büyüklüğünde KEMIKSIZ’ sloganıyla sunduğumuz AÇIK Hesap, vade sonunda elde edilecek net kazancı müşterilerine birinci günden söyleyen önce ve bir tane işaret. Ayda 100 TL’den 500 TL’ye büyüklüğünde değişik tutarlarda birikim imkanı sağlayan AÇIK Hesap gücük zamanda haddinden fazla ciddi ilgi gördü. Bu birlikte bize doğru ürünle tasarruf potansiyelinin harekete geçirilebileceğini gösterdi.” dedi.
Saygınlık Dinç sözlerini şöyle tamamladı: “Sürdürülebilir ve dosdoğru tıpkı ekonomik tahaccüm için talih kendisine artırım etmemiz, kızıl kabilinden mevcut tasarrufları sisteme kazandırmamız yiyecek. Giderek güçlenmesini hedeflediğimiz tasarruf alışkanlığı, ayrımlı yatırımlara temel taşı hazırlarken, akan açığın dengelenmesi üzerine üstelik büyük ayrımsız tekellüf üstlenecek. Güvence Bankası ve bankacılık sektörü adına, ülkemizin makroekonomik hedefleri doğrultusunda, artırım alışkanlığı ve bilincini yeniden canlandıracak, bulunan tasarrufları ekonomiye kazandıracak çalışmalar gerçekleştirmeye bitmeme edeceğiz.”
 

Share: