Kimya sektörünün ihracat oranı yükseldi

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nden (İKMİB) yapılan açıklamaya göre, sektörün gücük ay ihracatı 2020’nin tıpkısı dönemine kıyasla yüzde 12,72 artarak 1 bilyon 683 milyon dolar oldu.

GÜCÜK AY AYINDA ARZ ÇOKÇA İHRACAT YAPILAN DEVLET BELÇİKA OLDU

Belçika, gücük ay ayında yeryüzü haddinden fazla ihracat yapılan büyüklük adına kayıtlara geçti. Belçika’ya yapılan kimya ihracatı geçen kamer 2020’nin bir dönemine göre yüzde 52,67 artarak 88 milyon 96 bin dolar yerine gerçekleşti.

Belçika’yı, Almanya, Irak, Hollanda, Yunanistan, İtalya, İspanya, İngiltere, İsrail ve ABD izlem etti. Şubat ayında bildirme haddinden fazla ihracat yapılan 10 ülkeden 7’sine dış satım artışı oldu. Hollanda, İtalya ve BENDE’ye yapılan ihracatta ise tenakus yaşandı. İlk 10 mutluluk ortada sunma çok artış yüzdelik 148,69 ile Yunanistan’de kaydedilirken, önceki 20 mevki arasında sunu çok çoğalma yüzdelik 419,27 ile Nijerya’bile gerçekleşti.

Yılın önceki 2 ayında en çokça kimya ihracatı yapılan ülkeler ise sırasıyla İtalya, Almanya, Irak, MEMLUK, İspanya, Lübnan, Belçika, Hollanda, Yunanistan ve İngiltere adına kayıtlara geçti.

PLASTİKLER VE MAMULLERİ KİMYA İHRACATINDA İLK SIRADA VADI ALDI

Plastikler ve mamulleri, 619 milyon 587 bin dolarla sabık ay kimya ihracatında önce tam vadi aldı. Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve mahsulat 298 milyon 80 bin dolarla ikinci, anorganik kimyasallar 147 milyon 601 bin dolarla üçüncü oldu. Gücük Ay ayında ast sektörlerde bildirme çokça dış satım artışı yüzde 88,69 ile organik kimyasallarda, genişlik fazla daralma ise yüzde 10,07 ile mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünlerinde gerçekleşti.

“TÜRKİYE’NİN PANDEMİYE RAĞMEN 2020’DE %1.8 BÜYÜMESİ, BU YIL HENÜZ ZINDE BÜYÜMEYİ İŞARET EDİYOR”

Açıklamada görüşlerine meydan sunulan İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adaletli Pelister, “Türkiye’nin pandemiye rağmen 2020’dahi yüzdelik 1,8 büyümesi, bu yılı elan hayatiyetli benzeri tahaccüm ile tamamlayacağımıza belen ediyor” ifadesini kullandı.

Kimyanın, Türkiye’nin en haddinden fazla dış satım fail ikinci sektörü olarak mevki ekonomisine nazik katkı sunduğunu aktaran Pelister, şunları kaydetti:

“Sektörümüzün bu yıl 2 mahiye süreçte ihracatı yüzdelik 4,60 artışla 3,32 milyar dolara ulaştı. Mutluluk ekonomimizin kalkınmasında ihracatımızın ve ülkemize yapılacak yerel yatırımların artmasının haddinden fazla koskocaman bire bir manivela olduğunu biliyoruz. Kimya sektörü adına çabamız, bu yönüyle lazım bakir yatırımlar gerekse üstelik ihracatımızı artırarak yüksek ve munzam altın ürünlerin ülkemize kazandırılması. Filhakika mail zamanda Resmi Gazete’bile yayımlanarak Uygulayım Bilimi Odaklı Uran Hamlesi programına kimya, umar, tıbbi alet ve dişçilik ile ilgilendiren ürünlerin üstelik dahil edilerek rüçhan ürünler listesine alınmasını kıvançla karşıladık. İKMİB olarak ayrıntılı benzeri iş ve cenk sonucu sektörümüzde ithalatı frenleyecek ve cari açığın azalmasına yardım sağlayacak Türk Kimya Sektörü Yatırım Rüçhan Ürünler raporumuzdaki ürünlerin çoğunun dahi açıklanan listede vadi aldığını görüyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından mayıs veya haziran ayında çağrıya çıkılacak listedeki mahsulat ile ilgili üyelerimizin proje başvurusu yapmalarının önü küşade oldu. Sunma kısa zamanda yatırımların hayata geçirilmesini bekliyoruz.”

İş seyahatleri pandemi öncesine dönecek mi?

 

Kuyumculara ‘eskimemiş düzenleme’ geliyor

 

Share: