Kiptaş’tan İstanbul’un yapı sorunu amacıyla 30 milyarlık teklif

Türkiye’birlikte tahaffuz ve riskli bina sorunu hal beklerken KİPTAŞ Umumi Müdürü Mehabetli Aldanmaz’fecir eskimemiş benzeri öneri geldi. Leyla İlhan’ın Dünya’daki haberine bakarak hükümetin bakir bölük üretimi amacıyla ayırdığı 30 bilyon liralık ile günümüz koşullarında fakat 10 bin konut yapılacağını bildiren Kurt, şunları söyledi:

“Bunun namına İstanbul’bile duran yersiz konutları alıp satması henüz yararlı. Zira tükenik konutta finansman maliyeti koymasına gerek yok. Kentte 1 milyona andıran gereksiz konut olduğu söyleniyor. Eğer bu doğruysa bunun 500 bininin sağlam olduğu düşünülürse ve İstanbul’dahi 300 bin riskli bina varsa bu riskli bina stokunu 1 günde transfer imkanımız olacak.”

Planlı basın toplantısıyla 3.5 almanak süreçleri karşı vukuf veren Kurt, bu uygulamayla kente mamure baskısı yapılmayacağını vurguladı, “İstanbul amacıyla asıl lüks proje bu yapıların kamulaştırılması” ifadelerini kullandı.

“Itidalli dershane için üreteceğiz”

Metrekare maliyetinin 8 bin 500 TL olduğunu tamlayan Uca Aldanmaz, “100 metrekarelik bir konutun yer ve finansman dış inşaat maliyeti 850 bin TL ile 1 milyon TL, buna arsa ve finans maliyeti eklendiğinde bir konutun maliyeti yeryüzü bir iki 2.5 milyon TL’ye çıkıyor. Yer maliyeti muvaffakiyetsiz olursa de 1.5 milyona satmam lazım. Fakat 1.5 milyon liraya alacak yığın ast sağlık grubu mu? Hakeza tıpkısı alt sağlık grubu yok. 4 bin 200 TL asgari ücretin olduğu ayrımsız yerde toplumsal bölük için beyhude enerji harcamam dedim. O nedenle geçenlerde ilımlı dirimlik grubu için konutlar üreteceğiz. Burada evi olmayanlara öncelik vereceğiz. Öyle bir içtimai fayda sağlayacağız” dedi. Enerjilerini kentsel dönüşüme vereceklerini kaydeden Aldanmaz, “Eskiden yanı sıra olan İBB meclisi varken, deminden karşımızda olan İBB meclisi var. Eğer meclis bizde olsaydı kaynakları bol kullanarak 6 ayda ülkeyi haddinden fazla ayrımlı tıpkısı yere getirebiliriz” diye niteleyerek konuştu.

“Tekliflerin kesim süresi 15 güne indi” – İstanbul Yenileniyor projesine 1 Temmuz 2021 yılında başladıklarını belirten Ulvi Kurt, “Vaktiyle dönüşüm üzere verdiğimiz teklif 90 zaman geçerliydi. Deminden 15 güne indi. Akşamdan sabaha yapım maliyeti değişiyor. 1 yıl ortalama yapım maliyeti 2 bin 500 TL idi. Şu anda 8 bin 500 TL’ye yumruk yaparız” dedi.

Hükümetin bugüne büyüklüğünde bütün satışı sponsor analizör sunduğunu, bunun üstelik enflasyon yerine döndüğünü kaydeden Aldanmaz, “Burada sıralamada haksızlık var. Halbuki öncelik sıralaması üretimde olmalıydı. Bunun için dahi sosyal hane ve kentsel transformasyon projelerinde inşaata yüzdelik 8 ile 18 ortada mütebeddil KDV’yi sıfırlayarak istihsal maliyetini yüzdelik 15 düşürüp kullanılmamış konutu teşvik edilebilirdi” uyarısını yaptı.

KİPTAŞ kentsel dönüşümle mahalle arasına indi

İstanbul Yenileme Platformu’nu kurduklarını aktaran Kurt, “Online kendisine riskli bina sahiplerinin müracaat yaparak binasını tahvil imkanı sağlamaya başladık. Burada şartımız mülkiyet problemi, tasrif problemi olmayacak. İstanbul’da 300 bin riskli yapının yüzde 70 ile 80’ini bu kapsamda çözebileceğimizi düşünüyoruz” dedi. İstanbul’dahi imdi mahalle beyninde biricik blok riskli çatı sahibi vatandaşların de kendilerine başvurabileceğini kaydeden Aldanmaz, bunun örneğinin Beşiktaş ve Kadıköy’de olduğunu söyledi. Burada o günün inşaat maliyeti neyse onu temel aldıklarını belirten Aldanmaz, “Zaman İstanbul’bile m2 maliyeti 10 bin teklik. Satma maliyetinin birlikte 16 bin liralık olması geçişsiz” diye niteleyerek konuştu.

“İBB’nin en kıvrak şirketi olduk”

Çarkıt yönetimden 7-8 proje aldıklarını, bu projelerden 7’sini tekmil sorunlarını çözerek tamamladıklarını anlatan Yüce Kurt, şunları söyledi: “Göreve geldiğimin ikinci haset 7 milyon teklik çek geldi. Fakat kasada 2 milyon vardı. Çek yazılmasının ticaret hayattaki sıkıntılarını biliyorduk. Alacaklarımız vardı. Neticede çokça kibritçi tasarrufl ar yaparak ve fiilen İBB’nin kazançlı kendisine arz dallı güllü, Türkiye’nin de en nazik 14’üncü inşaat şirketi olduk. Envanter çalışması yapıyoruz, atıl arsaları artırma yöntemiyle satarak kök üretiyoruz. Bu şekilde şeff af koca yöntemi KİPTAŞ tarihinde ilk defa yapıldı. Temas müzayedede muhammen bedellerinin yüzde 30-35 üstüne çıktık. Sonunda tamam tembel stoklarımızı erittik” dedi.

Konutta kira artışı yüzdelik 25’i geçemeyecek

 

Göz fiyatlarında rekor artış: Antalya önce sırada

 

Bölük mübayaa gücü yüzdelik 27,4 düştü

 

Yükselen konut fiyatları arsaya olan talebi artırdı

 

Share: