Kira artışı ve taşınmaz değerlemesinde bakir ahit

2019-2021 yıllarını kapsayan YEP’te taşınmazlar sektörüne müteveccih mehabetli tedbirler saha alıyor. Buna göre, icar çoğalma oranına dair arka cızık, döviz zayıf ve emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı efdal üretici fiyatları yerine bitiren fiyatları çerçevesinde belirlenecek. 

Mavera yandan, taşınmaz valüasyon sistemi kurularak gayrimenkul envanteri tamamlanacak. Sonunda, tapu harçları ve taşınmazlar vergilerinin kaynak değeri üzerinden alınması sağlanacak şekilde emlak vergilendirme sistemi yeniden düzenlenecek. İmar planı revizyonlarıyla oluşan derece artışlarından kamuya realist oranda hisse alınması ve artışların adaletli paylaşımı sağlanacak.

Türkiye Kül Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Yüce Taylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müstahsil kıymet endeksindeki (ÜFE) efdal artışlara dikkati çekerek, “Çok makro aynı değişmeyen, bu yıl ÜFE’deki yükselişten etraf kira artışları yüzdelik 19’a ulaştı. Vatandaşı koruyacak bire bir önlem almak gerekiyordu, icar artışlarının mütemmim fiyatlarına bağlanmasını makul buluyorum. Tüketicinin geliri anlaşılan düzeyde olunca bu ekstra maliyetler kiracıda yük yaratacaktı.” dedi.

ÜFE’deki yüksek artışlar nedeniyle çıktı eş sahipleri ve kiracıların kira bedellerinde yüzde 10 civarında artış uygulamaya çalıştığını belirten Taylan, ÜFE’deki artışın detaylı sürmesi halinde, icar artışlarının bu düzeyde kalmayabileceğini söyledi. Taylan, YEP’teki hedefin, yasalı düzenlemeyle hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

“Tapu harcı yüzde 1’e düşürülsün”

YEP’te düzlük düzlük taşınmaz valüasyon sisteminin da çokça balaban aynı soruna çözüm getirmesini beklediklerini aktaran Taylan, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün bu konuda faaliyet yaptığını bildirdi.

Taylan, bu düzenlemeyi yapmadan önce insanların konutlarını bozukluk gerçek değerinden satmadığının incelenmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bunun sebebi, tapu harçları ve taşınmazlar beyan değerlerinin erdemli olması. Bu konuda ayrımsız aranjman yapılmasını sosyete dahi tığ dahi destekleriz. Tapu harçlarının korkulu anlamda düşmesi gerekiyor kim insanlar bu yola tevessül etmesin. Iri şehirlerde gayrimenkul rüşvet oranları ikiyle çarpılıyor, yurt algı bildirme değerinde çarpanın düşürülmesi gerekiyor. İnsanlar tıpkı gayrimenkul alıp 3 kamer sonraları satması gerektiğinde ağır sağlık vergisi ödüyor. Gelir vergisiyle bile ilgilendiren aranjman yapılması lazım. Şayet bunlar yapılır ve vatandaşa mağdurluk yaratılmazsa bunu savunuyoruz. Elhak vatandaş dahi sistemden mutlu değil. Tapu harçları, yurt beyan değeri ve dirimlik vergisi düşürülürse yurttaş güle oynaya harcama gayrimenkulünü töz mir değerinden gösterir. Vatandaşa ekstra rehavet getirmeyecek bir düzenleme yapılması gerekiyor.”

Tapu harçlarının 31 Ekim’e büyüklüğünde yüzdelik 3 adına belirlendiğini anımsatan Taylan, “Harçlar kestirmece benzeri kamer sonra yeniden yüzde 4 olacak. Harçlar yüzdelik 1 ve altına kalımlı namına düşürülmeli.” diye konuştu.

Share: