Kira fırsatçıları türemeye başladı

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın anif bire bir dille uyardığı fırsatçılar bu kere bile ‘kirada TL’ye geçiş’te ortaya artık. Kararnamenin imzası kurumadan ve detayların yer alacağı yönetmeliği beklemeden harekete sabık fırsatçılar, kiraları efdal kurdan TL’ye irca telaşına girdi. Özellikle ahzüita merkezleri (AVM) kalkmak için OSB’lerden teknoparklara kadar birçok kurum döviz kurlarını kişi çıkarları doğrultusunda TL’ye çevirmeye başladı.

9 TL’YE KADAR ÇIKARAN OLDU

Döviz üzerinden gerçekleşen kontratların TL’ye çevrilmesindeki hırsızlık farkı 4 TL’lere kadar bundan sonra. Bazen kurumlar euroyu 5.50’den temel alarak TL’ye dönerken, bazıları ise sene sonu beklentisi diyerek 12 aylık kontratları 9 eurodan TL’ye çevirdi.

ÜÇ AY BILAHARE YENİ ZAM

Bazı anlaşmalar ise 3 maaş kontratlar ile sağlandı. Mevcut kırat üzerinden icar bedellleri TL’ye çevrilirken, kiracılara, “Sene böylecene Üretici Denk Endeksi (ÜFE) oranları üzerinden baştan kıymet güncellemesi yapılacaktır” bilgisi verildi. Bu oranlarla, 2018’in başında ödenen tıpkı kiranın maliyeti iki katına çıkacak. Sabah’a mütekellim iş dünyası temsilcileri, yönetmeliğin bir dakika önce çıkarılması gerektiğini belirterek, “çıktı yapılacak olan kira artışlarında üstelik sadece ÜFE oranının baz alınmasının ağırlık oluşturabilir. ÜFE-TÜFE ortalaması alınabilir” dedi.

ERDEMLI FİYATLAR ŞİKÂYET EDİLİYOR

Döviz destekli yerey rantının tavan yaptığı bölgelerin başında Marmara saha alıyor. Bursa, Tekirdağ, Kocaeli ve İstanbul’bile sayıları 40’ı bulan OSB’lerde hasis tıpkı yer satın almak için Geçit kenarındaki tıpkı kıyı fiyatını gözden çıkarmanız gerekiyor. Arazilerin rant üzere abes tutulmasının bile etkisiyle metrekare fiyatlarının 2 bin dolara dayandığı bölgelerde üretim birlikte risk altında. 

Share: