Kira ödemelerine salgın ayarı

Hükümet, Hüküm Düzelti Paketi kapsamında pandemi dolayısıyla hayatımıza ilk kez giren gâh konuları yasalara taşımaya değişmeyen verdi. Bunlardan biri, salgın ve aynı durumlardaki hisse senedi yeri icar sözleşmeleri, diğeri ise sayısal ortamlarda yapılan sözleşmeler ve anlaşmalar oldu. Borçlar Kanunu’nda yapılacak düzenlemeyle işletmeler, salgın nedeniyle mecbur oldukları dönemlerde icar vermeyecekler.

KİRA MUAFİYETİ
Edinilen bilgiye göre, Hüküm Reformu Paketi kapsamında Borçlar Kanunu’nda gâh düzenlemelere gidiliyor. Yaşanan sorunlardan yola çıkılarak yapılan çalışmaya bakarak, kira sözleşmeleri konusunda uymazlık yapılacak. Salgın şartlarında kira ödemelerinin kuşkusuz olacağı düzenlenecek. Buna göre, idarenin kararı ile zorunlu namına faaliyetleri durdurulan iş yerlerinin kiralarının, sınırlanmış kaldıkları süre süresince ödememesi planlanıyor. Kiranın tamamından değil, aynı bölümünden vazgeçilmesine müteveccih bile öneriler bulunuyor.

YASA DEĞİŞECEK
Bugünkü Düyun Kanunu’na göre bu kabil vaziyetler, mahkeme eliyle veya anlaşmayla sonuca bağlanıyor. Yeni düzenlemeyle İl Hıfzıssıhha Kurulları yoluyla müstevli zımnında AVM, aşevi, kafe, spor salonları üzere yerlerin kapatılması kararını alırsa, antrparantez bir işleme lüzum kalmadan, kapatıldıkları süre büyüklüğünde kiradan affedilmiş tutulacaklar.

ZORUNLU HALLER
Çalışmaya katılan AK Tümen kurmayları, “Sonuçta ayrımsız ticari cümbüş zımnında bu kira sözleşmeleri yapılıyor. O faaliyet olmayınca, dirimlik kaybı olacağı için kiranın da ilişkin kalınan süre ile sınırlanmış kalkışmak için, ödenmemesi konusunda öneriler var. Bu aranjman Düyun Kanunu’na yazılacak. Savaş, terör saldırısı, OHAL gibi durumlarda kapatılan yerler dahi kiradan mesul kaçınan. Icar sözleşmeleri birlikte buna bakarak düzenlenecek. Sözleşmelerde zorunlu haller sayılacak” dedi.

ONLİNE KARARLAR GEÇERLİ OLACAK
Çalışma kapsamında antrparantez, sayısal ortamda yapılan toplantılarda alınan kararlar, yapılan anlaşmalar bile baştan düzenleniyor. Bu anlaşmalar dahi, Düyun Kanunu’ndaki başka konvansiyon ve anlaşmalar gibi makbul olacak. Özellikte salgın dönemlerinde, engin emek kararı düz şirketlerde, zoom üzerinden yahut tele konferansla yapılan toplantılarda alınan kararlar ve yapılan anlaşmalar üstelik geçerli olacak. Bu anlaşmalar birlikte, bir kayıtlı sözleşmeler kabil kabul edilecek. Bu konuda yasaya egemenlik konulacak. Bu şekilde yapılan toplantılarda alınan kararlar yahut yapılan kesim ve anlaşmalar anahtar altına alınacak ve Düyun Kanunu’na bağımlı olacak.
(Nuray Babacan /Özgürlük)

Avdagiç’ten salon kiraları amacıyla ‘ciro önerisi’

İstanbul’üstelik basamak kiraları yüzdelik 10 arttı

Share: