Kiralık bölük krizi: İspanya hükümeti harekete geçti!

Tam sayıda kiralık evin bulunamadığı ve mevcut kiralık evlerin çokça faziletkâr fiyatlarla müşteri bulduğu kentlere aile sahipliği yapan İspanya’de Sosyalist Fırka’den ve Podemos’fecir oluşan hükümetin kira kontrollerini devreye sokacağı öğrenildi.

Sözcü’deki habere göre; Hükümetin gerçekten ortağı Podemos’tan Reuters’a hikmet veren aynı esas, bütçe görüşmelerinde icar kontrolleri için uzlaştıklarını belirtti.

GENÇLERE 250 EURO KİRA YARDIMI

Ayrıca İspanya Başbakanı Pedro Sanchez bugün Sevilla’daki tıpkısı etkinlikte yaptığı açıklamada, İspanya hükümetinin bağan gelirli gençlere kiralarını ödemelerine arkalamak üzere ayda 250 euro vermeyi planladığını söyledi.

Sanchez bu yardımın amacının 18 ila 35 gözyaşı arasındaki gençlerin mutlak olmalarına ve ebeveynlerinin evlerinden çıkmalarına destek olmak olduğunu söyledi.

ÇOK EVİ OLANLARA ‘KİRAYI DÜŞÜRÜN’ DENİLECEK

Çıkması planlanan yasaya göre, kiralık basamak talebinin erdemli olduğu bölgelerde 10’dan henüz fazla eve topluluk olan aile sahiplerinin kiraları düşürmesi yasal zorunluluk olacak. 10 veya henüz bir iki evi olan ocak sahiplerinin kiraları düşürmesi halinde ise ekstra vergi teşviklerinden yararlanması bekleniyor.

Bu tam Toplumcu Tümen ve Unidas Podemos’dan oluşan sol ortak yönetim, haftalarca süren çekişmelerin ardından Salı haset ayrımsız bütçe taslağı üstünde anlaştı. Bütçe görüşmelerinin genişlik kesinleşmemiş konusu ise konut sorunu namına görülüyordu.

KATALONYA’DE ARANJMAN YAPILMIŞTI

Geçtiğimiz sene, ülkedeki köy muhtarı nahiye olan Katalonya’de da kiralık ev sorununa engelleme edilmişti. Ilkgüz 2020’dahi Katalonya Parlamentosu kiralara aranjman getirmişti.

Düzenleme ile kira fiyatlarının ortalama kademe gelirlerini aştığı bölgelerde icar tavan fiyatı uygulanması kararlaştırıldı.

ALMANYA’DAHI BILE GÜNDEMDE

Kiralık hane sorunu sadece İspanya’dahi değil, Avrupa’nın it canlı çokça ülkesinde kendini gösteriyor. 2020 yılında Berlin’birlikte kiralık basamak sorunu zımnında icar fiyatları eyalet meclisi eliyle 5 sene süresince dondurulmuş fakat bu yasalı aranjman temel mahkemesi eliyle tağyir edilmişti

Geçtiğimiz günlerde ise şirketlerin elinde bulunan kiralık konutların kamulaştırılmasına ilgilendiren dilek Berlin’bile referanduma sunulmuş ve yüzde 60’lık genellikle kabul etmişti. Kararın bağlayıcılığı bulunmasa de kullanılmamış kurulacak hükümetin bu etkili temenni karşısında aşama atması bekleniyor.

TÜRKİYE BILE KİRALIK GÖZ KRİZİNİN PENÇESİNDE

Kiralık konut sorununun kiracıları genişlik çok etkilediği yerlerden birisi bile Türkiye. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Içtimai Araştırmalar Merkezi vasıtasıyla hazırlanan rapora bakarak, ağustosta Türkiye genelindeki kiralık konutların fiyatları ise tıpkı geçmiş yılın tıpkı ayına bakarak 34,6 arttı. İstanbul’daki kiralık dairelerin almanak değer artışı ise yüzdelik 50,7 oldu.

Türkiye’bile okulların açılmasıyla birlikte kira fiyatları alçak oranda arttı. Üniversite öğrencileri uygun pahalı tahaffuz imkanı bulamadığı amacıyla parklarda yatarak barınma sorunlarına dikkat çekti.

Bodrum’de kiralık eş uydurmak olamaz hale geldi!

 

ABD’de kira ücretleri çökertme yakıyor

 

Icar artışları: Bedel dengelenmesi 2023’ten sonradan mümkün

 

Share: