Kiralık yazlıklarda sertifikalı sülale dönemi

Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda Edirne sınırlarında vadi düzlük Saros Körfezi’nin Erikli ve Yayla sahillerindeki kiralık evlerde korona virüsle (Kovid-19) uğraş kapsamında ‘sertifikalı sülale’ modeli uygulanıyor.

Emlakçılar, ev sahiplerinden aldıkları evlerin uygunluğunu kontrol ettikten sonra evleri tatilcilere kiraya veriyor. Belediye ekipleri, yazlık kiralık evlerin ‘sertifikalı eş’ modeline uygunluğunu denetliyor.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, yaptığı açıklamada, Saros Körfezi sahillerinde salgına alın yoğun önlemler aldıklarını söyledi.

Seçkin sene turizm sezonunda bölgede kestirmece 3 milyon kişinin tatil yaptığını tamlayan Helvacıoğlu, “Otel ve akak sayımız beş altı, kiralık aile sayımız fazla. İstanbul’a yakınlığımız dolayısıyla sezonda 10 bine mail familya kiralanıyor. Salgına alın Hıfzıssıhha Kurulu’muzun tavsiyesiyle ‘sertifikalı kiralık ev’ modeline geçtik. Bu uygulama otellerde, pansiyonlarda var ama kiralık evlerde yoktu” dedi.

Sertifikalı kiralık evlerin özellikleri için hikmet veren Helvacıoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Uygunluk kriterlerini haddinden fazla kemiksiz belirttik. Kiralanan evde vadi yatağı olmayacak, rahatsız, köhne eşyalar bulunmayacak. Yatak sayısı büyüklüğünde misafir alacağız. Akak sayısı büyüklüğünde ocak ve aş damı eşyası olacak. Rastgele aile kiralamasında evin dört saat temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi için süre ayrılacak. Suyundan tutunda, terliğine, havlusuna büyüklüğünde seçme şeyin ambalajlanmış ve yedekli olmasını sağlayacağız. Jandarmamızın sahillerde devam eden kimlik ihbarname sistemine bu misal birlikte harmoni gösterecek”

‘Emlakçılar uygulamadan memnun’
Erikli sahilinde emlakçılılık fail Kuvvet Uybaş dahi korona virüsün yekpare turizm sektörünü etkilediğini söyledi.

Geçen yıla göre rezervasyonlarda düşüş yaşandığın vurgulayan Uybaş, şunları kaydetti:

“Evlerde galiba standartların oluşturulması, hijyen kurallarına uyulması ve salgına alın alınacak tedbirlerin tekmil yapılması üstüne eş güdüm içerisine girdik. Erikli sahilindeki emlakçılar namına uygulamaya destek veriyoruz. Olumlu dönüşler alıyoruz. Gelecek misafirlerimize daha emniyetli ve elan dosdoğru tıpkı dinlence sunmaya çalışıyoruz”

‘Günlük 200-400 TL’
Uybaş, Erikli sahilinde evleri günce 200-400 liraya kiraladıklarını ifade etti.

Emlakçı Gökhan Çevikel ise yıpranmamış normal hayat modeline geçilmesiyle vatandaşların tatil için bölgeye gelmeye başladığını dile getirdi.

Salgına cebin ‘önce sağlık’ sloganıyla yola çıktıklarını vurgulayan Çevikel, “Yazlık kiralık evlerdeki eski eşyaların değiştirilmesi, badana ve boyasının yapılması ve her müstecir değişiminde evlerin dezenfekte edilmesi, sakınım nevresimlerin yıpranmamış olmasına dikkat ediyoruz. Misafirlerimiz bu yıl Erikli sahiline geldiklerinde değişik bir dinlence sistemi olduğunu görecekler” ifadelerini kullandı.

Share: