Kiralıklarda döviz inadı

13 Ilkgüz’dahi yayımlanan Türk Lirası’nın değerinin korunmasıyla ilişkin Cumhur Reisi kararnamesinin yürürlüğe girmesine karşın, para sahiplerinin dövizle kiralamadan tıpkısı tür vazgeçmediği gözlendi. 13 Eylül tarihinden itibaren genel ağ sitelerine sunulan kiralık ilanlarında elan dolar ve Euro murat ediliyor. 

kiralık ilanı veren mal sahiplerinin bu ilanları kararnameye karşın dövizle isticar etmek istemesi dikkat çekti. Telefonla aradığımız emlakçılar ise, “Mülk sahiplerinin talebi doğrultusunda dövizle car veriyoruz” diyor.

EURO VE DOLAR TALEBİ

Türkiye’da bildirme çokça geçer gayrimenkul sitelerinde kiralık dükkanların fiyatlarının hala döviz cinsinden etiketlenmesi, perakendecileri ve yazıhane kiralamak isteyenlerin de tepkisine illet oluyor. Hele İstanbul’birlikte merkezi caddelerde mevcut mağaza, büro ve villa kiralarının TL cinsinden murat edilmesi gerekirken dolar, Euro hatta paunt talep edenler var. Emlakçılar bu konunun kendileri ile ait olmadığını belirterek şu bilgileri veriyor: “Para sahiplerinin talebini internet sitelerine koyuyoruz. Tabii sözleşmeler artık dolar veya Euro adına yapılamıyor. Fakat anlaşılan benzeri kur üzerinden umum sıkışılıyor. Bu de genelde günlük çağ az buçuk henüz üzerinden oluyor.”

8 LİRAYA SABİTLEDİK

İlan veren gayrimenkul şirketleriyle yaptığımız görüşmelerden birinde ise yurt şirketinin sahibi, kiralık sözleşmesinin rastgele kamer yenilendiği bilgisini verdi. Emlakçı, şunları söyledi: “Gelişigüzel kamer başında kırat yenilemesine gidiyoruz. O günkü düzey ne ise ilanda belirtilen dolara bakarak TL ile kavil yapılıyor. Bu çok ağırlık olmuyor. Biraz üstelik mülk sahibi ve kiralayanın arasındaki neva koskocaman. Böylecene iki tarafında bire bir mağduriyeti bahis konusu olmuyor.” Başka benzeri emlakçı ise, “Bugün dolar ark 6.29

olanaklı. Tığ tıpkı almanak sözleşmeyi yaparken, cılız 8 liradan sabitliyoruz” dedi.

YURTDIŞINDA YAŞIYOR

Kiralamalarda dövizden TL’ye geçişi değerlendiren emlakçılar, “Özellikle caddelerde dükkanı olan para sahiplerimizin bazıları 6 kamer yurtdışında yaşıyor. Bu yüzden üstelik TL ile kiralama konusuna sıcak bakmıyorlar. Tığ kendilerini uyarmamıza rağmen ilanları dolar veya Euro yerine vermemizi dilek ediyorlar. Biz da bu konuda kül kendisine bilgelik sahibi değiliz. Icar sözleşmeleri yapılırken hukukçular yönlendirmelerde bulunuyor. Daha kararname haddinden fazla yeni. Bu konuyla ilişkin net tıpkı şey yok. Olur kiralamalar artık dövizle yapılmayacak amma servet sahipleri böyle car verilmesini istiyor” yorumunda bulunuyor.

30 çağ zarfında TL’ye dönmeleri gerekiyor

“Türk Parası Kıymetini Siper Için 32 Dar Kararda Farklılık Yapılmasına Dair Değişmeyen” 13 Ilkgüz tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Ceride’da yayımlandı. Buna bakarak söylenegelmiş ve emlak alışveriş ile kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden sınırlı bedellerin 30 zaman içre Türk Lirası’na dönüştürülmesi gerekiyor. Perakendeciler ve AVM yönetimlerinin bu konuda sağduyulu ayrımsız şekilde görüşmeler yaptıklarını anlatan Konfedere Markalar Derneği (BMD) Umumi Heyet Başkanı Sinan Öncel, “Bu konuda değişmeyen çokça açık ve kesin. Hoppadak alt maddeleri bilmiyoruz. Cadde mağazalarında yaşanan bu kapsam on paralık normal değil. Bu dünyalık sahiplerinin dahi aynı dakika evvel AVM’lerde olduğu kabilinden TL ile akıllıca tıpkısı rakamdan isticar yapması gerekmekte” dedi.(Ceyhun Kuburlu/Özgürlük)

Share: