Kırgızistanlı sayrı Amasya’da sağlığına kavuştu

– Kırgızistanlı züğürt Amasya’dahi sağlığına kavuştu

AMASYA – Kırgızistan’dan Türkiye’ye mevrut rahimağzı kanseri hastası kadın Amasya’de gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına kavuştu.

Ülkesinde onma bulamaması üstüne Hindistan’da hastalığı için denediği mütenavip tıp yöntemlerinin dahi derman olamadığı Gulzar Chynalıeva (42), tıpkısı arkadaşının önerisiyle Amasya’ya geldi. Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Terbiye ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Hastanın araştırı ile tahlillerini işleyen Jinekoloji ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Osman Fadıl Kara, ekibiyle ameliyata karar verdi. 7 saat süren muvaffakiyetli ameliyatın ardından rahim, rahimağzı ve yayılmış olan lenf bezlerinin temizlendiğini tamlayan Prof. Dr. Kişmiri, antrparantez hastasının böbrekleri ve hacet kanallarında yaşadığı sorunun dahi bevliye doktoru Doç. Dr. Salih Polat’ın ameliyata dahil edilmesiyle giderildiğini söyledi.

Türkiye’nin Türk devletleriyle yaptığı ittifak sebebiyle hastasının sağlık hizmeti aldığını anlatan Esmer, “Hastamız demincek haddinden fazla rahat. Normal beslenmesine geçti. Yürümeye başladı. Böbrek ve barsak fonksiyonları çalışıyor. İnşallah mail zamanda taburcu edeceğiz” diye konuştu.

Eski sağlığına kavuşan iki çocuk annesi Gülzar Chynalıeva’nın Manas Üniversitesi’nde Türki hazırlık eğitimi kayran kızı Nella dahi ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Karaca ve ekibine Türki sözlerle teşekkürname etti.

Share: