Kısıtlamalar AVM’leri kuşkusuz etkiledi?

Ahzüita Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği, Ahzüita Merkezlerinin, sokağa balkon kısıtlamasının olmadığı günlerde 10.00 – 18.00 saatleri arasında faaliyetlerini sürdürmeye devam edeceğini bildirdi.

Dernek’ten yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Kovid-19 salgınının etkilerini azaltmaya ve sonlandırmaya müteveccih olarak bilcümle kurumları, sağlık çalışanları, malumat insanları ve vatandaşlarıyla ülkemiz alışılmadık ayrımsız mücadele örneği göstermektedir.

amma velakin dünya genelinde olduğu üzere ülkemizde bile Kovid-19 salgını cihetiyle tespit edilen vaka ve ölüm sayıları virüsün mutasyona uğraması ile ne eyvah ki artış göstermektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında gerçekleştirilen 13.04.2021 tarihli Hükûmet Toplantısında de bu durum ele münfail ve toplantının peşi sıra Kovid-19 salgının ülkemiz genelinde yayılmasını ve salgının doğurabileceği pahal sonuçları engellemek yerine alınan tedbirler Sayın Cumhurbaşkanımız eliyle halkoyu ile paylaşılmıştır. Mezkûr tedbirler sektörümüzü birlikte ilgilendirdiğinden, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Umumi Heyet Toplantısı neticesinde Derneğimizce alınan tavsiye mektubu kararlarını kamuoyunun, sektörümüzün, kızıl çalışanlarımızın ve misafirlerimizin dikkate sunarız:

1. Sayın Cumhurbaşkanımız aracılığıyla açıklayan tedbirlere ilişik detaylar doğrultusunda Alışveriş Merkezlerimiz, sokağa çıkma kısıtlamasının olmadığı günlerde 10.00 – 18.00 saatleri arasında faaliyetlerini sürdürmeye ve misafirlerine hizmet sunmaya bitmeme edecektir.

2. Günümüzün heybetli beş on dilimini paylaştığımız ortak hayat alanlarımızda misafirlerimizin, hisse senedi ortaklarımızın, çalışanlarımızın sağlığı önceliğimiz kabul edildiğinden seçkin antlaşma olduğu kabilinden AVM’lerimizde alınan tedbirlerle hıfzıssıhha seviyesi maksimuma çıkartılmış olup halihazırda üstelik meri tedbirler doğrultusunda Alıveriş Merkezlerimize girişler, HES kodu sorgulama suretiyle gerçekleştirilecektir.

3. Derneğimiz ile TSE ortada imzalanan iş birliği protokolü doğrultusunda Alışveriş Merkezlerimizin takatli çoğu, “Güvenli Ahzüita Merkezi Sertifikası” üzere zaruri şartları sağlayarak TSE Kovid-19 Emniyetli Bakım Belgesi almıştır. Bu kapsamda periyodik adına denetlenen Ahzüita Merkezlerimiz, bir zamanda bulundukları yerin İl Hijyen Kurulları ve Vilayet birimleri özellikle başlamak amacıyla ilişkin kamu kurumlarınca de sürekli denetlenmektedir. Bu haliyle Alışveriş Merkezlerimiz kurumsal ve mekânsal anlamda en tehlikesiz alanlar kendisine misafirlerimize zinde hizmet sunmaya, hazırlık zincirinin sunma tehlikesiz halkalarının başında gelmeye bundan ahir süreçte da bitmeme edecektir.

4. Alışveriş Merkezilerimiz bağırsak-aut yer ve fiziksel şartları itibariyle T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Kovid-19 Müstevli Yönetimi ve Iş Rehberi ile farklı yasalı mevzuat kapsamında vacip koşulları oluşturmaya HES Kodu sorgulamaları, toplumsal mesafenin korunması, peçe kullanılması, ahali hijyeninin sağlanması, düzlem temizliği, havalandırma, dezenfeksiyon tarafından çalışmalarımızın ve misafirlerimizin sağlığını en üst seviyede korumaya bundan ahir süreçte bile titizlikle ve kararlılıkla bitmeme edecektir.”

İşte kısıtlamalardan affedilmiş olanlar

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 ilin valisine Bölümsel Kapanma genelgesi

Erdoğan: 2 haftalık kısmi kapanma kararı alındı

İmamoğlu duyurdu: İBB’den kısmi kapanma düzenlemesi

 

Share: