Kıyı şeridinde bölük fiyatları ne büyüklüğünde arttı

Eskimemiş Şafak’ta vadi alan habere bakarak 2020’üstelik basamak satışlarının serencam yılların sunu faziletli seviyesine ulaştığını söyleyen GABORAS Selen Direktörü Orhan Vatandaş, “2017 yılında 1 milyon 409 bin konut satma işlemi gerçekleşmişti. 2019 yılında bu satışlar 1 milyon 348 bin 729’u buldu. 2020 yılında ise ev satışları 1 milyon 499 bin 316 ile yüzdelik 11.2 oranında artma gösterdi” dedi.

2020 yılının yer fazla bölük satışı alelhusus ululuk vasıtasıyla dönemsel namına makbul nema teşviği ve indirimleri dolayısıyla haziran – orak ayı – ağustos döneminde gerçekleştiğini tamlayan Yurttaş, eylül kocaoğlan itibariyle düşüşe sabık göz satışlarının sene böylece pandemiye karşın arttığını söylüyor.

GABORAS analizlerine bakarak 2017 yılından bu yana göz fiyatlarında İstanbul, Muğla, Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Antalya kabil şehirlerde eş ticaret hacimleri ve denk artışlarını gözlemlediklerini belirten Yurttaş, şöyle konuştu:

“Özellikle Antalya, Muğla, İzmir ve Bursa’bile yüzde 60 ile 80 arasında denk artışı var. Pandemiyle alay malay mütebeddil hayat biçimleri insanların kentleşmenin vahim yaşandığı metropollerden doğayla iç içe olabileceği bölgelere eğilimine bozukluk oldu. Bedel artışının yer çok yaşandığı bölgelere bakıldığında kıyı ve kırsal bölgelerde yoğunlaştığı görülüyor.”

 ‘Vatandaşlık hakkı ve düzey farkını avantaja çevirdiler’
Yabancıya 2020 yılı bütün satışının 40 bin 812 adedi yakalamasında vatandaşlık hakkı ve kurdaki dinamiklerin çalışkan olduğunu dile getiren Vatandaş, yabancıların değeri kalan servet birimleriyle Türkiye’den henüz konuşu fiyatla basamak satın alabiliyor olmalarının onlar üzere bu dönemde yetişkin ayrımsız vesile olduğunun altını çizdi.

İzmir zirvede
Aynı dönemi havi bölük imarlı yer değerlerini birlikte yorumlayan Yurttaş, şöyle bitmeme etti:

İzmir, Muğla, Antalya ve Çanakkale ve Balıkesir metropollerden kaçanların bildirme çok imarlı-imarsız yer, ilişki, bahçe gibi alanlara yatırım fora etmek için irade gösterdiği yerler. Pandemi döneminde değerlerin elbette değiştiğine bakarsak, İzmir’da pandemi döneminde imarlı arsada yüzdelik 32’lik ayrımsız artım görülüyor. Bu çap Muğla’de yüzdelik 20, Antalya’da yüzdelik 30, Çanakkale’dahi ise yüzde 5 kendisine takip ediyor. İş yeri değerleri açısından de Muğla’üstelik bu alanda yüzdelik 58, Ankara’birlikte yüzdelik 52, İzmir’da yüzdelik 43, Antalya’bile yüzde 42, Bursa’birlikte yüzdelik 25 ve İstanbul’da yüzde 24 artım gözlemliyoruz.”

Emlak satışı pandemi dinlemedi

 

Yılın evvel 11 ayındaki gayrimenkul satışı rekor kırdı

 

Çanakkale Köprüsü, gayrimenkul fiyatlarını uçurdu

 

Share: