Koç’un golf sahası üzere yıpranmamış plan

2016 yılında hayatını kaybeden Belletici Ana Ortaklık’in sakat yönetim kurulu başkanı Mustafa Koç’un hayali olan golf sahası üzere bakir imar planı hazırlandı.

2015 yılında Mustafa Çalıştırıcı aracılığıyla satın alınan İstanbul Beykoz Riva’daki 224 bin metrekarelik arazide hayata geçirilecek projenin tanıtımı Kasım 2017’dahi yapılmıştı.

Belletici Holding Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Golf Kulübü Başkanı Caroline N. Çalıştırıcı önderliğinde hayata geçirilen proje imar sorunları nedeniyle proje gecikti. 2018 yılında arazideki 17 parsel üzere hazırlanan bayındırlık planları onaylanmıştı.

Ancak 1-2 nolu parsellerin ayrımsız kısmı ve kadastral boşluğa ilişik yeni 1/1000 ölçekli Dulda Gayeli Uygulama İmar Planı hazırlandı. İmar planlarında düz düz fonksiyonların yoldan alnaç alabilmesi ve uygulamaya ilişhedef problemlerin ortadan kaldırılabilmesi amacıyla hazırlanan bakir cazibe Yer ve Şehircilik Bakanlığı eliyle 12 Teşrinievvel 2019 tarihinde onaylandı.

İstanbul Belde ve Şehircilik İl Müdürlüğü ise geri eskimemiş olanı 30 çağ süreyle askıya çıkardı. Aynı maaş sürenin ardından Mustafa Vehbi Çalıştırıcı Golf Tesisi projesinde çalışmaların hızlanması bekleniyor.

Sıtmapınar Mevkiideki 223 bin 823 metrekarelik alanda yapılacak Mustafa V. Koç Golf Sahası’nın maliyetinin 16 milyon 900 bin lira olması gerekiyor. Proje, Zayıf İnşaat yoluyla hayata geçirilecek.

MVK Golf Sahası, İstanbul Golf Kulübü’nün teftiş ve yönetiminde 9 çukurlu 36 par golf sahası olarak hayata geçirilecek, içerisinde eğitim bilimi ve egzersiz aktiviteleri için üstelik planlanmış alanlar olacak.

HAYALİ VASİYET OLDU

Merhum Mustafa Koç’un eşi Caroline N. Koç projenin 2017 yılındaki lansman toplantısında yaptığı konuşmada sahanın, golf sporunun ve turizminin ülkemizdeki gelişimine getireceği katkıların beraberinde Riva ve çevresinde yaşayanlar amacıyla bakir tıpkı istihdam alanı sağlayacağını de ilgi çekerek şunları söylemişti:

“Canan Mustafa birçoğunuzun bildiği kabilinden, henüz bayağı yaşlarda başlayan golf merakını, bodur sürede severek ve bağ duyarak çok istikbal benzeri noktaya tıpkısı noktaya taşımıştı. Onun bu sevgisi ve azmi, bizleri birlikte içine çekti. Golfü onunla yeniden öğrendik, daha değişik anladık ve sevdik. Sadece mümasil çevresine değil önemli tıpkısı camiaya sabah yeli oldu. Türkiye’dahi golfün kocaman tıpkı yere gelmesini şahsen sağladı. İstanbul’a reva aynı tesisi hayata etmek ve tabi kim henüz çok insana yok olmak, onları golfle tanıtmak bildirme büyük amacıydı. Bu yola hep birlikte çıkmıştık. Bu hayali birlikte gerçekleştireceğimize inanıyordu. Mecmu dahi bu sebeple, hayali bizler için vasiyeti oldu. Bu proje canan Mustafa’nın bize mirası. Bu projeyi hayata eylemek de bize sakıt sunu büyük görev. Bütün gelişigüzel projeyi layıkıyla tamamlayacağımıza canı yürekten inanıyorum. Mustafa da bizleri herhangi bir zamanki güzelce gülümsemesi ile izleyecek ve bizimle gurur duyacaktır.” (Sözcü)

Share: