Konut fiyatları Ruslar yüzünden artıyor

“Yerinden edilme ve kira çılgınlığına karşı Berlin ittifakı” tarafından “Bütün amacıyla konut. Faziletli kiralarla semtlerimizden kovulmaya hep alay malay karşı çıkalım” sloganıyla planlı gösteriye karışmak için binlerce dirilik Alexander Meydanı’nda toplandı.

Göstericiler henüz sonraları üstünde “Kira artışlarını durdurun”, “Sistem amacıyla hane”, “Kar için değil, insanları için konutlar”, “AVM’ler hesabına konutlar”, “Kiralar artıyor, maaşlar durumunda kalıyor. Yeter daha çok” ve “Bu kent bizim” yazan pankart ve dövizler taşıyarak Unter den Linden ve 17 Haziran caddeleri üzerinden Utku Anıtı’na kadar yürüdü.

Ülkenin değişik bölgelerinden katılımın olduğu gösteride, federal ve eyalet hükümetler, kira artışlara alın savaşım etmemekle suçlandı ve yetkililerden kiraların artmasına alın önlemelerin alınması ve herkese kiraları ödeyebileceği konutların sağlanması kâm edildi.

Lübeck kentinde dinamik Ayleen Munro, yaptığı açıklamada, kiraların haddinden fazla efdal olduğuna görevlendirmek amacıyla gösteriye katıldığını belirterek, “Biz kiraların artmasının durdurulmasını ve belirli bir süre kiraların dondurulmasını rica ediyoruz. Çünkü İnsanlar kiraları artık ödeyemiyor.” dedi.

Berlin’bile Hasenheide bölgesinde eğleşme fail Annika Ebert bile müstecir yerine oturdukları binaların kullanımda olmak istendiğini anlatarak, “Tığ dolay koca ahiz hakkı için savaş ediyoruz. Fakat bu konuda kısmen kudretli oluyoruz. Biz gani bir ağ kurduk ve öncesinde evlerin satılmasına karşı koymaya çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Ebert, siyasetçilerden icar artım çılgınlığının durdurulmasını ve herkesin oturduğu konutun kirasını ödeyebilmesi üzere konutları elinde bulunduran şirketlerin kamulaştırılmasını irade etti.

Gösteriyi tevhit edenler yürüyüşe 20 bin kişinin katıldığını belirtirken, Berlin polisi ise bu sayısının 4 bin civarında olduğunu açıkladı.

Kiralık aile krizi büyüyor!

 

Öğrenciler döndü, kiralık eş fiyatları fırladı!

 

Kiralık ofis krizi Anadolu’yu de vurdu

 

Share: