Konut kredisine istek patladı!

Kamu bankalarının bölük güven faizlerini yüzdelik 1’in altına çekmesi sonrasındaki emniyet talebi rekor seviyeye çıktı.

Bankacılık yetkililerinden edinilen bilgiye bakarak Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın ağustos başında konut kredisi nema oranlarını yüzde 1’in altına çekmelerinin peşi sıra müşterilerinden gelen murat rekor seviyeye çıkarken, 7 hisse senedi gününde 34 bini aşan kişinin 5,9 milyar lira güven başvurusunda bulunduğunu kaydedildi.

Referans sayısı ve tutarının, bu kadar güdük biraz diliminde ulaşılmış genişlik efdal seviyeye işaret ettiğini ifade fail kaynaklar, talebin hezel tatili sonrasında dahi devam edebileceğini hesap etti.

Tarım Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, ay başında hane nema oranlarında indirime her an, ikinci ahali karışma bilcümle konutlar amacıyla maaş faizi yüzdelik 0,99’dan başlayan oranlara düşürürken, vadeleri da amme bankalarının tarihinde ilk kez 120 aydan 180 aya kadar yükseltmişti.

Türkiye ekonomisindeki dengelenme sürecine koşut enflasyondaki depresyon ve Türkiye Cumhuriyet Altını Forma Bankasının (TCMB) Repo indirim sürecine girmesiyle bankalar birlikte bu ay esasen itibaren yatırım ve emniyet faiz oranlarını düşürmeye başlamıştı.

Analistler, getiri oranlarındaki gerilemenin bitmeme etmesinin beklendiğini belirterek, kamu bankalarından sonra özel bankaların dahi faizlerde düşüş sürecini başlatacağını ve böylece yüreklilik pazarının henüz bile büyüyeceğini rapor etti.

Share: