Konut satışlarında rekor getiri oranlarında

Ekonominin makro sac ayaklarından olan yapım sektörünün, amme bankalarının konut güven faizlerini tarihi bağan seviyelere indirmesiyle salgının izlerini yılın ikinci yarısında dakikasında silebileceği belirtiliyor.

İnşaat sektörü, dokunaklı iş gücü kullanımı, yüzlerce zümre mal ve hizmet üretimiyle aracısız ya bile dolaylı bağlantılı olması dolayısıyla ekonominin heybetli çatı taşları arasında bulunurken, sektörün gelişimi enfrastrüktür projeleri marifetiyle kalkınmanın birlikte göstergelerinden sayılıyor.

Değişik zir sektörleri hızlıca harekete geçirebilme özelliğiyle ekonominin lokomotiflerinden olan yapım sektörü, millî ve arsıulusal alanda majör tecrübeye sahipken, açık neşelilik alanıyla dahi toplumun değme kesiminin ilgisini çekiyor.

Serencam beş yılda pespaye darbe girişimi, kurgusal döviz atakları ve eskimemiş tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomiye damarlı etkileri seçme alanda olduğu kadar yapım sektörünü üstelik damarlı etkiledi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016 çarpış girişimi sonrası ekonomide çarkların dönmesi ve inşaat sektörünün canlılığını koruması üzere Taşınmazlar Bölük GYO, 1 Ağustos 2016’bile “tarihi” kampanya başlattı. Yurt ve Taşınmazlar Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) da üyeleriyle gelişigüzel bu sürece bindi verdi. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan bankalara, göz kredilerinde almanak nema oranlarını yüzdelik 9’a çekmeleri çağrısını yaparken, amme bankaları ve özel bankalar bu çağrıya destek vererek hane kredi faizlerini maaş yüzde 1’in altına indirdi.

Eş-Orak Ayı 2016 döneminde tutulu basamak satışları geçen yılın ayrımsız dönemine kıyasla yüzde 15’e mail düşüş gösterdi. 2016 yılında 7 ay üst üste gerileyen ipotekli basamak satışları, Ağustos 2016’de gerçekleşen ürem indirimleri ve şirketlerin kampanyaları yardımıyla 10 ay boyunca artış gösterdi. Getiri indirimi öncesi aylık bazda yüzde 10-30 ortada düşen ipotekli hane satışları, Faiz indirimleri sonrası yüzde 15-70 ortada artma sergiledi.

İpotekli hane satışı Karı-Orak Ayı 2016’birlikte 224 bin 840 iken, nema indirimleri ve kampanyalar sebebiyle 2017’nin bire bir döneminde yüzde 26,3’lük artışla 283 bin 950’ye yükseldi. 2016’da ürem indirimi öncesinde 150 bilyon lira seviyesinde olan basamak yüreklilik stoku, 1 yılın peşi sıra 30 bilyon liralık artarak 180 bilyon liranın üzerine daha çok.

Uzmanlar, göz satışlarında önceki çeyrekte yaşanan çabuk yükselişlerin, yılın üçüncü ve dördüncü çeyreklerinde bile görülebileceğini belirterek, alelhusus faizlerdeki düşüşün atılmış talebi canlandıracağını hesap pusulası ediyor.

Faiz indirimi ve mehil uzatımı satışlara yansıdı

2017 ve 2018’de MEMLUK-Çin ortada yaşanan ticaret savaşları, İngiltere’nin Brexit süreci ve jeopolitik gelişmeler global risk iştahını azaltırken, sıkı süresince birlikte KÖLE ile yaşanan siyasi gerilimler ve düşüntülü döviz atağı kabilinden nedenler ülke ekonomisini damarı bozuk etkiledi.

Türk lirasında yaşanan değer kaybı ve faiz oranlarındaki yükseliş, seçkin alanda olduğu üzere konut sektöründe birlikte aheste talep daralmasını ve yapım projelerinde yavaşlamayı yanında getirdi. Bu süreçte bölük cesaret nema oranları aylık yüzde 2’nin üzerini gördü. İpotekli hane satışlarında Eylül 2017’den itibaren başlayan çökme, 9 ay boyunca bitmeme etti. Bankacılık sektörü göz itimat stoku 2017’dahi 200 bilyon liranın üzerimi görse de, faizlerdeki artışla alay malay yüreklilik bakiyesi tahminî 1 yılda 20 milyar liranın üstünde azalarak 178,4 milyar liraya kadar geriledi.

Amme bankaları, 2018’in mayıs ayında bölük kredi nema oranlarını yüzde 1’in altına çekmesiyle Haziran 2018’de ipotekli konut satışları sabık yılın tıpkısı dönemine bakarak yüzde 35 çoğalma gösterdi. Fakat döviz kurlarındaki kaba yükselişin gecikmeli etkileri inşaat sektöründe dahi yaşandı.

İnşaat sektöründe tutulu ev satışlarında 2018 yılının üçünü çeyreğinden başlayan düşüş, 2019’un ağustos ayına büyüklüğünde sürdü. Iktisat yönetiminin yeniden dengelenme stratejisi ve proaktif yaklaşımlarla ekonomide müspet gelişmeler görüldü.

Türkiye Cumhuriyet Eşkâl Bankası’nın (TCMB) Orak Ayı 2019’birlikte siyaset faizini 425 temel benek düşürerek yüzdelik 19,75’e çekmesinin peşi sıra, kamu bankaları öncülüğünde bölük itimat repo oranlarının yüzde 1’in altına indirilmesi ve yüreklilik vadesini 15 yıla çıkarılması, yapım sektörünü hareketlendirdi.

İpotekli bölük satışı, Ağustos 2019’birlikte ayrımsız önceki yılın benzeri dönemine nazaran yüzdelik 168 artış gösterdi. Yılın dümbelek kalan aylarında da aylık yüzdelik ipotekli hane satışlarında sert yükselişler görüldü. Ağustos-Antrakt 2018 döneminde 44 bin 610 sayı ipotekli konut satışı yapılırken, hem nema indirimleri hem üstelik vade uzamasıyla satışlar 2019’un tıpkı döneminde yüzdelik 430 artışla 236 bin 559’a ulaştı.

Faizlerdeki düşüşle birlikte vatandaşlar, ertelediklerini bölük taleplerini anında hayata geçirdi. Böylece bankaların basamak yüreklilik stoku, 10 maaş süreçte 30 milyar liranın üstünde artarak 201,8 bilyon liraya yükseldi.

Tarihin bildirme bağan göz cesaret nema oranı görüldü

Bu yıla gelindiğinde Çin’da ortaya çıkan ve tam dünyayı etkisi altına alan eskimemiş tür koronavirüs (Kovid-19) salgını, toptan ekonomilerde okkalı daralmaları yanında getirdi. Bu süreçte yapım, eve kapanan tüketicilerin azalan basamak talebi, likidite yetersizliği, kullanılmamış projelerin iptali ya de ertelenmesi ve şantiyelerin kapanması dolayısıyla arz çok sarsılan sektörlerden biri oldu.

Tekmil bu nedenler, yıla hararetli başlayan sektörün yeniden daralmasına misil açtı. Türkiye’bile tutulu bölük satışı bu yılın aile, gücük ay ve mart aylarında sabık yılın tıpkı dönemlerine bakarak sırasıyla yüzde 546, yüzdelik 392 ve yüzde 90 çoğalma gösterdi. Kovid-19 salgınının etkilerinin hissedilmeye başladığı april ayında ise ipotekli göz satışı 2019’un bir ayına nazaran yüzde 25 azaldı.

Amme bankalarının normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması üzere vatandaşların finansman ihtiyaçlarını akla yatkın şartlarda sağlayabilmesi amacıyla yıpranmamış kredi paketlerini haziran kocaoğlan başında devreye aldı.

Sonunda ev cesaret faizleri mahiye yüzdelik 0,64 ile tarihin genişlik düşük seviyesine çekildi. Bu kararın ardından amme ortaklık para kurumları hane finansman oranını yüzde 0,64’e indirirken, özel bankalar birlikte hane kredilerini düşürdü.

Kampanyanın önce 2 gününde 15 binin üstünde müracaat olurken, uzmanlar mayıs ayında da daralmanın görülebileceğini, ancak ikinci yarıda ipotekli bölük satışlarında aceleci artışların yaşanabileceğini öngörüyor.
Uzmanlar, Gayrimenkul Bölük GYO’nun kampanyası ve diğer gayrimenkul şirketlerinin üstelik sürece destek vermesiyle inşaat sektörünün salgının negatif izlerini rahatlıkla atacağını hesap pusulası ediyor.

Hane satışlarında evvel çeyrekte yaşanan acul yükselişlerin, yılın üçüncü ve dördüncü çeyreklerinde bile görülebileceğini belirten uzmanlar, özellikle faizlerdeki düşüşün atılı talebi canlandıracağını tahmin ediyor.
Uzmanlar antrparantez, ipotekli göz satışlarında yılın ikinci yarısında rekor seviyelerin tarihin en bağan faiz oranlarıyla alay malay yakalanabileceğini dile getirdi.

Share: