Konutların yüzdelik 80’i ateş yönetmeliğine uygun değil

Isı Akarsu Gürültülü ve Ateş Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Başkanı Emrullah Eruslu, Yangından Dehalet Haftası (25 Eylül-1 Ilk Teşrin) nedeniyle değerlendirmelerde bulundu.

Yangınlarda açığa çıkan ısı ve dumanın binadaki yayılımının sınırlandırılmasını ve yapının genişlik aceleci ve güvenli şekilde tecezzi edilmesini cuşuhuruş yalıtımı uygulamalarının sağladığını dile getiren Eruslu, hararet yalıtımının, umum çatı tasarım ve uygulamalarının vazgeçilmez tıpkı bileşeni namına görülmesi gerektiğini söyledi.

Eruslu, Türkiye’üstelik değme sene çok sayıda yangın meydana geldiğini, bu durumun duygusal kayıpları ve yaralanmaların beraberinde maddi kayıplara bile neden olduğunu kaydederek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Kat Başkanlığı’nın verilerine göre eş-ağustos döneminde çabucak İstanbul’da 11 bin 713 yangına müdahale edildiğini bildirdi.

İkamet edilen yapıların giderek coşkunluk tehlikesiyle yüz yüze olduğunu kaydeden Eruslu, “Bire Bir bina elemanının yanmaz olması yangın güvenliği amacıyla bir tane başına yeterli değildir. Yangın güvenliğinde yeryüzü muhteşem hususlardan birisi ‘coşkunluk başladıktan sonraları insanların binayı terk edene ve itfaiye ekiplerinin çalışmalarını tamamlayana kadar binanın yıkılmadan ayakta kalmasıdır.” diyerek konuştu.

Eruslu, yalıtımın, yangınlarda yeryüzü çok birey kaybına illet olan dumanın yayılmasını geciktirerek birey kayıplarının azaltılmasını, ısının yayılmasını sınırlandırarak fert ve servet kayıplarının minimuma indirilmesini sağladığını anlattı.

Özellikle şifahane, okul ve alışveriş merkezi kabil yerlerde ateş yalıtımının çok şanlı olduğunu kaydeden Eruslu, yalıtımın, yangınlarda oluşan faziletkâr yalın etkisiyle yapının kısmen veya tamamen çökmesini engelleyeceğini aktardı.

“Bütün tıpkısı bütün namına yangına alın dayanabilen olmalı”

Emrullah Eruslu, Türkiye’deki yapı stoku beyninde sıkça rastlanan demirli beton ve polat taşıyıcıların aslen yanmaz olduğunu, ahşap elemanların coşkunluk güvenliği amacıyla çarpıcılık ve tasarımsal bazı hususi tedbirlerle korunması gerektiğini söyledi.

Çelik yapılarda taşıyıcıların yanmaz yalıtım malzemeleriyle kaplanmasının yahut hususi cuşuhuruş geciktirici boyalar kullanılarak hususi tedbirler alınmasının öneminden bahseden Eruslu, demirli beton yapı elemanlarında pas payları, ikinci etriye kullanımı gibi tedbirler alınması gerektiğini bildirdi.

Coşkunluk güvenliği çözümlerinin tıpkı zincir namına düşünülmesi gerektiğine aksan fail Eruslu, malzemelerin yanmaz olmasının tek başına şanlı olmadığını, sistemin benzeri bilcümle kendisine yangına karşı dayanabilen olmasının ehemmiyet sunu ettiğinin altını çizdi.

Eruslu, sönmemiş tıpkısı sigara, elektrik kontağı, çağ ışınları, soba ve familya kabilinden ısı kaynaklarının yangının başlamasına bozukluk olabileceğini kaydederek, “Bina içerisinde kâin kişilerin sakıncasız alanlara tahliye edilmesini sağlayacak, açığa çıkan ısı ve dumanın yayılarak duygusal ve dünyalık kayıplarına bozukluk olmasını çelmek kabilinden amaçlarla; coşkunluk yalıtımı üzere kaçıngan önlemler ve coşkunluk sönüm sistemleri kabilinden deli dolu önlemlerin alay malay alınması gereklidir.” ifadelerini kullandı.

“Rastgele 5 konuttan vakit kaybetmeden 1’i coşkunluk yönetmeliğine makul”

İZODER Başkanı Eruslu, Binaların Yangından Korunması Hakkında Talimatname uyarınca yıpranmamış yapılar ile kullanma amacı mütebeddil yahut onay kabul etme zorunluluğu mucip harbi tamirat ve tadilat yapılan binalarda bu yönetmeliğin uygulanmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Ateş sönüm, kavrama ve tahliye projelerinin bu yönetmeliğe akıllıca olması gerektiğini vurgulayan Eruslu, yönetmeliğin, ateş yalıtımı konusunda balaban ve bunaltıcı tensikat getirdiğini fakat proje ve yapım esnasında yapının daha gani denetlenmesinin şart olduğunu anlattı.

Eruslu, Türkiye’de Binaların Yangından Korunması Için Talimatname’in 26 Temmuz 2002’de yürürlüğe girdiğini anımsatarak, “O tarihten bilahare alınan çatı ruhsatları ve çatı istimal izinleri incelendiğinde toplanmış çatı stokumuzun kestirmece 5’te 1’inin talimatname kapsamında olduğu tabir edilebilir. Yani Türkiye’deki konutların yüzde 80’i cuşuhuruş yönetmenliğinden önce işlenmiş. Öte yandan yangın yalıtımı ile ilişik bilincin halen istenilen seviyede olmadığı dikkate alındığında bu oranın çok elan bağan olduğu düşünülebilir.” yorumunu yaptı.

“Yangına alın alınacak önlemler arasında yalıtımın maliyeti yüksek değil”

Emrullah Eruslu, sonuç dönemde yapılarda cuşiş ayırıcı özelliğe ehil taşyünü malzemelerin bundan sonra tercih edildiğini, ısıyla genleşen intümesan malzemelerin, ısı karşısında bünyesindeki suyu serbest bırakan egzotermik malzemelerin ve haddinden fazla yoğun yanan ablasif ürünlerin kullanımının artmaya başladığını söyledi.

Binaların Yangından Korunması Üzerine Talimatname incelendiğinde, yangınlara cebin hem tor hem da aktif önlemlere yer verildiğini belirterek, binalarda aktif bir yangın güvenliği için muhteriz ve etkin önlemlerin birlikte ele alınması ve tasarım yapılması gerektiğini vurguladı.

Eruslu, bu önlemler içerisinde coşkunluk yalıtımının çokça bağan paya topluluk olduğunu, beklenen duygusal ve dünyalık kayıpları düşünüldüğünde yalıtımın aplikasyon maliyetlerinin göz önüne alınmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Sultanbeyli’birlikte üretimlik yangını

 

Emre Kınay Köpoğluluk Akademisi’nin bulunduğu binada yangın

 

Share: