Konutta eskimemiş gün başlıyor!

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın ikinci 100 günlük defa haritasında açıkladığı KonutPiyasası Strateji Sistemi kişi geçiriliyor. Sistemle ilk defa Türkiye’nin üretim ve koca aşamasını dahi kapsayacak şekilde göz stoku çıkarılacak. Belde ve Şehircilik Bakanlığı’nın nisana kadar tamamlamayı hedeflediği envanter çalışmasında, yapım ruhsatı, yapı kullanma izni münfail fakat eğleşme kaydı bulunmayan gayrimenkuller birlikte düzlük alıyor.

YATIRIMCIYA EMARE 

Konut Piyasası Takip Sistemi kapsamında çıkarılan envanter konuta envestisman yazmak isteyenler amacıyla emare olacak. Bu sistemle beraber ilk defa Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri ortada göz stokları birlikte düz matlup. Çalışma kapsamında, Türkiye Noterler Birliği’nden son iki yıllık kayıt altına alınan ancak komutan vaadi sözleşmelere müteveccih veriler istendi. Bu veriler da envantere karışma edilecek.

TAPUSUZ BASAMAK KALMAYACAK

TÜİK’in bu verileri paylaşmasıyla beraber taşınmazlar sektörü üretim kararlarını, ferdî yatırımcı dahi envestisman kararlarını elan akla yatkın şekilde verebilecek. Satışı üç-dört yıl önce yapılmasına karşı tapusu teyit edilmeyen gayrimenkuller birlikte sisteme karışma edilecek. Böylecene tapusuz konut bile kalmayacak.

SATILIK BIRÇOK DAİRE, İŞYERİ VAR?

Basamak piyasasında yer-temenni dengesinin kurulabilmesi üzere güvenilir aynı altyapı oluşturulacak. Izleme sistemi ile hangi bölgede, şehirde, ilçede, mahallede birçok satılık daire, işyeri olduğu görülebilecek. Arzın talebin önüne geçtiği bölgeler net ayrımsız şekilde görülebilecek. Çevre ve Kentçilik Bakanı Misyon Kurum’un ifadesiyle eskimemiş sistemle beraber yurt üretimi ve satma faaliyetleri cesim ölçekte izlenip, değerlendirilecek. Kâin sistemde takkadak tapusu olan konutlar kayda giriyor. Böylece satın alındığı halde tapu alınmayan ev, işyeri sistemde görünmüyor. Çıktı bir numara el komutan rakamları da pazarın gerçekleriyle örtüşecek.

VALÜASYON VERİ BANKASI

Türkiye’de taşınmaz değerleme sisteminin yeniden yapılandırılmasına yönelik ajandadaki bazen başlıklar şöyle:

* Emlak değerleme olgun bankası kurulacak.
* Rastgele kaza, ilin hane, yer değeri yıpranmamış kriterlere bakarak belirlenecek.
* Fiyatları etkileyen faktörler dikkate alınarak, kök iş değeri ortaya konulacak.
* Belediye, tapu sicil müdürlüklerinde valüasyon birimleri güçlendirilecek.
* Rayiç fiyat yerine uluslararası kriterler dikkate alınacak.
* Vatandaşların sahiplik sorunları çözüme kavuşturulacak. (Sabahleyin)

Share: