Konutta iskonto kampanyasında 1 haftada 1500 satma

Tarihi ev kampanyasında ayrımsız hafta geride kaldı. Mekân ve Kentçilik Bakanlığı öncülüğündeki kampanyada kamera amacıyla heybetli fırsatlar sunuldu. 31 Ilk Teşrin’e kadar sürecek kampanyada peşinat yüzde 10’a çekildi, başlangıçta alımlarda yüzdelik 10 indirim yapıldı. Hane güven faizleri yüzdelik 2’yi aşmışken firmalar 120 ay vadede 0.98 faiz imkânı sundu. Kızıl ya da dövizini bozdurup peşinat verenlere firmalar düzem garantisi verdi, engel olursa taksitten düşeriz dedi. Umum bunların birlikte borcunu 6. ayda kapatana yüzdelik 35, 1 yılda kapatana yüzdelik 25 iskonto yapılacağı açıklandı. 100 bin konutluk yüzlerce projenin karışma olduğu kampanyada fırsatı gören vatandaş as ofislerinin yolunu tuttu. Çağ temsilcilerinin verdiği bilgilere göre 1 haftada 1500 familya sahibini buldu.

3 MİLYARLIK HEDEF

Kampanyayı görmek için tıpkı matbuat toplantısı düzenleyen Taşınmazlar Bölük GYO Umumi Müdürü Melik Gedikli, ağır rabıt gördüklerini söyledi. 38 projede 3 bin konutla kampanyaya karışma olduklarını tamlayan Gedikli, “1 haftada internet sitemizi 1.5 milyon sevimli ziyaret etti. 30 bin yaşama çağrı merkezlerinden vukuf aldı, randevu dilek etti. Koca ofisine mevrut sayısı 5 bini aştı. Hoppadak Yurt Ev projelerinden 500 karı için kaparo aldık” dedi. Tatilde olan vatandaşların dönmesinden sonradan satışların katlanarak artacağını dile getiren Astsubay, “Çokça gösterişli bağ ve temenni var. Bu yüzden projeye karışma olan konutları 5 bine çıkarabiliriz. Kampanya böylecene Yurt Basamak adına 3 bilyon lira iş hacmi bekliyoruz” diye konuştu.

Hele metrekaresi 3 bin 500- 4 bin bandında olan evlerin ilişki gördüğünü belirten Astsubay, vatandaşların yastık altındaki altın ve dolarını bozarak peşinat vermeye yöneldiğini dile getirdi. Astsubay, kampanya kapsamında döviz ve altınını bozdurmak isteyenlere ilişik şunları söyledi: “Kampanya’da dövizini altınını bozdur amma makbuzunu getir demiyoruz. Yüce olan vatandaşın bize geldiğindeki beyanı. İsteyene döviz, isteyene altın, isteyene TL üzerinden barışma yapıyoruz. Sözleşmeyi imzaladığı günden dolar kurunu alıyoruz. 1 yıl boyunca dolar zayıf yüzde 20 yükseldiyse, peşinatı oranında bu yükselişi artan borcundan değeri oranında düşüyoruz. Dolar ark düşerse da yatırdığı gün neyse ona sabit tutuyoruz. Yani algı var, kaybolma yok. Yurttaş yüzde 0.98 itimat oranında vezneci ve kefil olmadan Yurt Ev güvencesi altında gayrimenkule girmiş oluyor.” Gedikli, Gayrimenkul Basamak ve İstanbullu balaban firmaların dışından Küçük Asya’daki pespaye ve ılımlı ölçekli müteahhitlerin birlikte kampanyaya destek verdiğini belirtti.

İVME YUKARI DÖNÜYOR

Kampanyanın vatandaş amacıyla ağır sıklet avantajlar sunduğunu ve ayrımsız daha bu avantajların ortaya çıkmasının pres olduğunu tamlayan Gedikli, “Gayrimenkulde ivme fevk dönüyor. Bu bir günde imkânsız ama kademeli namına kıymet artışını göreceğiz. Şu anda müstakil aynı bölümün fiyatı neredeyse elde ika maliyeti. daha çok Türkiye’dahi emlak fiyatları 10 sene sabit benzeri ivmeyle yukarıya gitmeye başlayacak. 2005-2010 dönemindeki gibi aceleci tıpkısı şekilde olmayabilir ama bu dönemden sonradan artma eğilimine geçecek. Dövizi yatırım uzlaştırıcı adına kullanan insanlar tıpkı müddet girip çıkma, gayrimenkule dönecek. Bu dolaşma, saldırıların getirdiği hoşur zamanlar. Bu durum sürdürülebilir değil, kısa süre içerisinde normale dönecek” diyerek konuştu.

GS PROJESİ BILE KAMPANYAYA DAHİL

HAKAN Astsubay bu sene sonuna kadar 3 proje daha satışa sunacaklarını ve bu projelerde üstelik kampanyalı komutan yapılacağını açıkladı. Bunlardan birinin Galatasaray’ın Riva arsasında hayata geçecek proje olduğunu tamlayan Gedikli, “Riva projesi 10 dolaşma sonra satışa menfaat. Halkalı’dahi Bizim Mahalle projesini da 2 haftaya yetiştirmeye çalışıyoruz. Aynı da İzmir Alsancak’ta Liman arkası kendisine bilinen alanda hayata geçen projede eş başlayacak” dedi. THY işbirliğiyle eskimemiş havalimanına bitişik 10-15 bin konutluk ayrımsız projeye hazırlandıklarını de hatırlatan Astsubay, THY personelinden 12 bin talep geldiğini, önce etapta 4-5 bin projenin inşasına başlanacağını ifade etti.

YURTDIŞINDA OFİS AÇACAK

SON dönemde dövizdeki çoğalma zımnında Türkiye’den ev satın almanın yabancılar amacıyla oldukça çekimli olduğuna dikkat çeken Gedikli, “Şimdilerde piyasada satışların kestirmece yüzde 60’ı yabancıya yapılıyor. Başkaları bütün bir uzlaştırıcı firmayla, akraba evet da çevresiyle Türkiye’den gayrimenkul alıyor. Kimi Zaman üstelik sorun yaşıyor. Bu genişlik Türkiye’nin algısını de zedeliyor. Bu yüzden yurtdışına açmamız gerekiyor. Bu konuda üstelik çalışmalarımız var. Bu yıpranmamış tıpkısı proses. Yurtdışında beş altı noktada temsilcilik açmayı düşünüyoruz. Taşınmazlar Konut namına birkaç yasakçı belirleyeceğiz. Girdiğimiz noktalar kelle üzere akilane olmalı. Bunu sonradan genişletebiliriz” dedi. (Hürriyet / Gülistan Alagöz)

Share: