Konutta stoklar eriyor

Yükselen konut itimat faizleri satışları düşürdü. Maliyetlerin yükselmesi ve satışların düşmesiyle üretim yavaşladı. Yapılan kampanyalar tam talebi oluşturmadı. İnsanlar ev ihtiyacını erteleyip, ürem erdemli olduğu amacıyla mevduat faizine yöneldi.

Vatandaşın basamak talebini ertelediğine özen çekici Göz Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Uğur Çatı Umumi Heyet Başkanı Z. Altan Mücevher, hane sektöründeki serencam duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye genelinde 1 milyona mail, İstanbul’dahi ise 370 bin civarında göz stoğu olduğunu dile getiren Elmas, bir o kadar konutun birlikte inşa sürecinin bitmeme ettiğini dile getirdi.

Türkiye’da akıbet 15 yılda 10 milyon basamak üretildiğini nâkil Mücevher, “Böylecene 35 milyon eş sağlam binalarda oturmaya başladı.  İstanbul’üstelik 15 yılda 1 buçuk milyonun üzerinde hane üretildi, burada dahi 5 milyon eş akva konutlarda oturuyor. Büro şanlı tıpkısı başarıya imza attı. İstanbul’üstelik 370 bin bölük stoğu var, bunun 200 bini tükenik diğerlerinin inşası bitmeme ediyor” dedi.

HÜKÜMETTEN KONUTA TEŞVİK TALEBİ

Türkiye genelinde sektörün elinde 1 milyona andıran bitmiş ev olduğunu belirten Mücevher, ” İnşa süreci bitmeme eden bile bir o büyüklüğünde bölük bulunan. Hükümet insanların bu konutları almalarını hızlandıracak, ayrımsız topluluk motivasyon mekanizmaları geliştirebilir. Söz Gelişi, muvaffakiyetsiz faizli mufassal mehil açılabilir, faizin bir miktarını azamet karşılayabilir. Çalışan kesimin ödediği sağlık vergisinde benzeri topluluk şeyler yapılabilir. İnsanları basamak alabilir noktaya getirecek bir nice yöntem üretilebilir. Bu stoklar satılırsa yeni konutlara insanları taşımış oluruz” diyerek konuştu.

VATANDAŞ KONUT İHTİYACINI ERTELİYOR

Mevduat faizleri faziletkâr olması nedeniyle insanlar hane kabul etmek namına paralarını faize yatırmayı tercih ettiğini belirten Cevahir, “Bence konut satışlarındaki düşüşte genişlik muhteşem etken bu. Böyle olunca birlikte ticari hayatın kâffesi etkileniyor. İnsanlar birçok şeyi erteliyorlar, konutta geçmiş ertelenenlerden zira balaban ve kocaman bire bir kurum. amma velakin basamak cesaret faizleri yükselmişti, bu noktada aralığın ortasından bugüne bizler müstahsil firmalar ve bankalarımızla bu faizi 0,98’e çektik. Fakat bu kampanya beklediğimiz talebi oluşturmadı. Kâm haddinden fazla açık ve gerçekçi amma erteleniyor, şu anda onu görüyoruz. Talebin ertelenmesi yapım sektörüne da yansıdı, istihsal benzeri cirim yavaşladı” ifadelerini kullandı.

MALİYETLERİMİZ YÜZDELIK 40 ARTTI

Sonuç 1 yılda göz fiyatlarının tek artmadığını belirten Elmas, “Yükselmediği kabilinden iskonto oranları arttı, kampanyalar düzenledik. Hakeza kampanyalarla 2018 yılında rakamları tuttu amma sektöre akça akışı daraldı. Bu birlikte yapılan inşaatların yavaşlamasına hastalık oluyor. İnşaatlar yavaşlayınca buna malzeme desteği sağlayan hizmet sektörlerini da etkiledi. Ilkgüz ayından itibaren maliyetlerimiz yüzde 40 arttı. Ara Sıra ürünlerde yüzde 60’ları buldu. Bitmeme fail inşaatlarda maliyetler arttı, bunları de firmalar üstlendi. Çünkü basamak fiyatlarına yansıtırsak satışlar durur” dedi.

BASAMAK FİYATLARI 2 YILDIR AYNI

Maliyet artışlarının bölük fiyatlarına yansıtılmadığına ilgi calip Mücevher, “Çünkü sabık yıldan mütezayit istihsal fazlası göz var bu birlikte bölüm üstünde külfet oluşturuyor. O yüzden az daha 2 yıldır aynı seviyede duruyor. İyi olan husus ise yeni bölük başlangıcı, cevaz alımı düştü, stoklar azalıyor. 2019 yılı içerisinde stoklar yavaş yavaş azaldıkça fiyatlarda muvazene olacaktır, eninde böylecene bu yılın ikinci yarısından bilahare konut fiyatlarına yansıyacaktır. Maliyet artışları yüksek olduğu üzere bölük üretilemiyor” diyerek konuştu.

EŞ KABUL ETMEK İÇİN MAKUL AHIT

Bir cirim peşinatı olanlar amacıyla familya almaları önerisinde kâin Cevahir, “Eş ahzetmek üzere makul zaman, insanların korkup içine çekildiği devir karı ahzetmek gerekiyor. Şu anda 60 ay 0 faizli kampanyalar var yani bu yüzde 50’ye yakın iskonto etmek. Ayrımsız hacim peşinatı olan sistem bu kampanyadan yararlanabiliyor. Bir Numara el göz kabul etmek isteyen vatandaşlar şu anda kamu bankalarından 0,98 faizle emlak kredisi kullanabilir ve anlaşmalı projelerden sülale sahibi gibi” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞAN KESİM BORÇLANMAKTAN KORKUYOR

EMLAK KREDISI kullanan yurttaş sayısının sıfıra yaklaştığını tamlayan Altan Mücevher, “Satışların süresince yüzde 9’a düştü. Esasta henüz bile düşmüştü amma markalı konutta faizleri 0,98’e rezerv yüzdelik 9’a çıktı. İnsanlar genelde tıpkı miktar evvelce verip anca göz almayı yeğleme ediyor. Müteharrik inikat borçlanmaktan bundan sonra korkuyor” dedi.

Share: