Konutta tenzilat hamlesi erte başlıyor

Taşınmazlar sektörü temsilcileri istif konutları zayıflatmak ve pazarı hareketlendirmek için düğmeye bastı. Sektörün kül paydaşları benzeri araya geldi ve yeni bire bir kampanya hazırlandı. Yarın detayları açıklanacak kampanyaya Yer ve Kentçilik Bakanlığı birlikte bindi veriyor. Taşınmazlar Ev GYO ile sektörün 3 bina derneği Basamak Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ile Emlak ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) üyesi onlarca firma ve proje kampanyaya karışma olacak.

ICRA VEKILI AÇIKLAYACAK

Vatandaşın göz almadaki yeryüzü iri engelinin yüzde 2’yi aşan getiri oranları olduğu belirtiliyor. Firmalar bankalar olmadan zat bünyelerinde 120 ayak tabanı büyüklüğünde faizi 0.98’e çekmeyi planlıyor. Farklı tıpkısı eke etap bile indirim olacak. Firmalar bölük fiyatlarında yüzdelik 10 ile 20 ortada indirim yapacak. Yüzde 20 olan peşinat oranın de yüzdelik 10’a çekilmesi mütezayit farkın vuzuh ödemeler şeklinde alınması de planlanıyor. 2 ay sürecek kampanyayla hedeflenen, dolar ya de altından dirimlik sağlayıcı, yastık şeş birikimi olan vatandaşı taşınmazlar pazarına yönlendirmek. Kampanya ile ilişik cemi detaylar ise Mekân ve Kentçilik Bakanı Maksat Çalım ile departman temsilcilerinin katılacağı toplantıda yarın açıklanacak.

FİRMALAR ÜSTLENİYOR

Gayrimenkul sektörünü kaşkariko eden 3 çatı derneği KONUTDER, GYODER VE İNDER, 15-Mayıs-15 Haziran tarihleri beyninde birlikte bire bir kampanya yapmıştı. Amme bankaları öncülüğünde repo yüzde 0.98’e çekilince yurt sektörü temsilcileri evvelce alımda yüzdelik 20 indirim yapacaklarını açıklamıştı. Peşinat da yüzdelik 5’e çekilmişti. 100’den fazla firmanın katıldığı kampanya hane pazarında faaliyet yarattı. Toplanmış 8 milyarlık aynı komutan hacmi oluşunca kampanya 30 Haziran’a uzatılmıştı. Fakat o kampanyada bankalar Ürem desteği sunmuştu. Bu kampanyada ise hem faiz hem iskonto firmalarca yapılacak.

Yurt Bank beklentisi

2001’üstelik bankacılık ika yetkisi sonlandırılan Yurt Bankası, 17 yıl aradan sonra faaliyete geçti. Bakir adı Gayrimenkul Bank olan kurumun hem taşınmazlar pazarı hem üstelik yurttaş için kocaman adımlar atması bekleniyor. Güzeşte haftalarda Belde ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazne ve Maliye Bakanlığı yurt firmalarından istif bilgisi istemişti. Bu stokların erimesi ve nakit akışı sağlanması için seçme iki nezaret çalışıyor. Kurulacak bir görüntü üzerinden bu konutların resülmal piyasasına kazandırılması gündemde. Özge aynı beklenti ise Taşınmazlar Bank’ın mahsus iskontolarla firmaların stoklarını alıp, bunları vatandaşa makul koşullarla satması. Bakanlıktan ayrıksı tıpkısı beklenti ise önce evini matlup vatandaşa teşvikler sunulması.  (Hürriyet / Gülistan Alagöz)

Share: