Konutta yeni trend: Ormaniçi ‘sağlıklı ev’ler

Korona virüsle birlikte, acun metropollerinde orman içindeki konutlar yatırımcının yıpranmamış gözdesi oldu. Tüketicilerin orman ve bahçe özleminin arz aşkın öne çıktığı şehirlerden biri de İstanbul… Uzmanlara göre, korona virüsle birlikte insanlar, bahir kenarında yaşamaktansa orman ortamında yaşamayı yeğleme mesabe ayla geldi. Özellikle İstanbul kadar ayrımsız şehirde orman ortamında proje sayısı az daha yok denecek büyüklüğünde bir iki. Bu nedenle bu forma bulunan projelerde fiyatlar, emsallerine bakarak 2-3 kata büyüklüğünde bire bir prim potansiyeline meni ediyor. Global taşınmazlar danışmanlık şirketi Knight Frank’in hazırladığı serencam düzentileme dahi bu eğilimi destekliyor. Knight Frank’mağara dünya genelinde yaptığı son emek, bu konutlardaki denk artışının, yüzde 100’ü aştığını gösteriyor.

ORMAN İÇİNDE BÖYLESİ 30 YILDA BİR GELİR

Orman içindeki projelerin, tüketicileri vakit kaybetmeden düşünerek namına iyileştirmekle kalmadığına, bire bir zamanda ticari adına dahi yatırımlarına rüşvet kattığına dikkati calip DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Vazıh Yılmayan, “Çekmeköy’deki Ormanköy projemiz, ormanın tüm zarfında ‘Dimdik Aile’ konseptiyle mensur ediliyor. Bu açıdan Ormanköy, hem yer, hem mimari, hem birlikte yatırım değeri açısından örnek tıpkısı proje. Ormana yandaki, ya de orman manzaralı projeler tabiatıyla var. Amma orman içinde konumlanmış, dört tarafının ormanla çevrili olduğu ve töz manada ormanın bütün merkezinde hakeza benzeri proje belki üstelik 30 yılda tıpkısı gelir.” ifadelerini kullandı.

ORMANDA YAŞAMANIN AVANTAJLARI

Ormanköy projesine gösterilen korkulu ilgiye üstelik dikkat çeken Ziya Yılmayan, “Demin projemizin Ormaniçi bölümünde de civar murat topluyoruz. Üs anlamda doğayla bağırsak içe, örnek tıpkısı proje tasarladık” dedi.  Orman zarfında yaşamın sağlığımıza katkılarıyla ait koskocaman bilgileri da paylaşan Yılmayan, orman süresince yaşamanın etkilerini şöyle sıraladı:

1- Orman havasıyla hayatını nâkil insanlar henüz ağırbaşlı yaşlanıyor.

2- Ormanda spor ve reviş, tevettür ve şeker gibi süreğen hastalıklara birlikte bol geliyor.  Bu yüzden zinde aile orman ortamında ve açık bire bir yeşil alana iyesi olmak zorunda.

3- Bezginlik, alerji, menfi düşünceler, sarrafiye ağrısı ve uykusuzluk gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırır. Depresyon ve keder bozuklukları eke ölçüde azalır.

4- Orman içre yaşamın çocuklarımız üzerinde birlikte ağırbaşlı aynı müspet etkisi var. Tetkikat gösteriyor ki, orman havasıyla büyüyen çocuklarda hiperaktivite ve dikkat bozukluğu semptomlarında alçak benzeri çökme görülüyor.

5- Bitkilerden yayılan kimyasallar muafiyet sistemimizi güçlendiriyor. Bu sayede vücudumuz, ur ve çökmüş hücrelerle elan hayatiyetli aynı şekilde savaşıyor.

Yaklaşık 200 bin metrekare alan üstünde vadi düzlük ve Dimdik Ev konseptiyle düz yazı edilen Ormanköy projesinin yüzde 90’ının yeşil alanlar amacıyla ayrıldığını sözlerine ekleyen Ziya Yılmayan şöyle devam etti: “Hane bloklarımızın yüksekliğini bostan+5 ikmal adına tasarladık. İskandinav modeline bakarak tasarladığımız göz bloklarımızın beraberinde bile kestirmece 80 bin metrekare büyüklüğünde özel ayrımsız orman alanı kurguluyoruz.

5 MADDEDE SAĞLIKLI SÜLALE KRİTERLERİ

DAP Bina bünyesinde, tamamen doktorlardan oluşan hususi bire bir “Afiyet Oturmuş” oluşturduklarını söyleyen DAP Yapı Umumi Heyet Başkanı Ziyalı Yılmayan, Ormanköy projesindeki Ormaniçi ‘Mıhlı Ocak Kriterleri’ni şöyle sıraladı:

1- Birincisi temas binada tabii asansör olacak. Fakat asansöre ihtiyaç duymadan çıkılabilecek yükseklikteki eve zinde ev diyoruz.

2- İkincisi ise bahçe konusu… Mıhlı evlerde bostan yoksa ayazlık, balkon üstelik veremiyorsanız kesinlikle açık balkona topluluk bulunacak.

3- Üçüncüsü orman konusu çokça kebir… Zira ormanlarımız vakit kaybetmeden oksijen deposu değil benzeri zamanda bile şifa kaynağı… Bu yüzden metin ev orman ortamında ve geniş ayrımsız yeşil alana sahip olmak zorunda.

4- Dördüncü adına tıpkısı farklı laf üstelik tek bittabi havalandırma sistemi… Sağlıklı Eş’ dediğinizde, seçkin dairenin havalandırma sisteminin güneş tacı sürecindeki esenlik kriterlerine uygun yerine tasarlanması ve ‘bağımsız milletvekili’ olması iri önem taşıyor.

5- Beşinci ve akıbet kriter ise hepimizin bildiği üzere elbette yer sarsıntısı yönetmeliği…

ANNE ULAŞIM HATLARININ YANI BAŞINDA

Ormanköy’ad projesinin, ulaşım hatlarının yanı başında düz aldığına de ilgi çekici Nur Yılmayan, projenin Üsküdar-Çekmeköy Metro İstasyonu’na 2 zaman, Yıldız Çevreyolu bağlantılarına 5 dakika, Güç Padişah Akıllıca Köprüsü’hangi 25 an, 15 Orak Ayı Şehitler Köprüsü’hangi 20 zaman ve Fatih Odalık Mehmet Köprüsü’ne 20 zaman mesafede yer aldığını söyledi.

DAP YAPI’NIN ÇEKMEKÖY PROJESİ’NDE NELER VAR?

ORMANPARK: Anne ormanın haricinde; yüzyıllık ağaçların oluşturduğu Hafi Ormanlar’dahi çocukların periyot boyu sıra geçirebilecekleri baziçe alanları ve yol yolları bulunacak.

SAĞLIK MERKEZİ: ANBEAN hizmetinizde ve yanı başınızda düzlük matlup esenlik merkezine evinizden tabanvay ulaşıp, heveskâr bakım alabilirsiniz.

EĞİTİM KURUMU: Ormanköy’nam birlikte düzlük matlup okula çocuklarınız orman içinden yürüyerek kolayca ulaşabilecek.

KREŞ: Kreşte çocukların tabiat ve orman sevgisini öğrenerek büyümesi hedefleniyor.

ORMANİÇİ ÇARŞI: Ormaniçi Çarşı’dahi günlük ihtiyaçlarınızı bulabileceğiniz herhangi bir özdek bire bir arada bulunacak.

Share: