Konutta yetişkin etap! Mağduriyetler giderilecek

Özellikle kamu bankaları girmek üzere haddinden fazla sayıda özel bankanın dahi katılımıyla geçtiğimiz aylarda startı verilen repo iskonto kampanyaları, basamak tarafında serencam mir verilerine yansımaya başladı.

Eylül ayında tutulu bölük tarafında az daha 58 bin bandına dayanan satma rakamı ile akıbet 5 yılın rekoru kırıldı.

Tabi satışlarda yaşanan bu fevk cepheli ivme icap istemez inşaat piyasasını bile hareketlendiriyor.Uzun süredir yeni tıpkısı projeye girişmeyen müteahhitler akıbet gelişmelerle birlikte eskimemiş üretim üzere kolları de sıvamaya başladı.

3 AMME BANKASI DEVREDE 

Repo indirimleri ile bölük satışlarında yaşanan faaliyet sonrası ekonomi yönetimi demin birlikte kullanılmamış benzeri itimat paketini gündemine aldı. Ekincilik Bankası Umumi Müdürü’nün geçtiğimiz günlerde dile getirdiği ve hamur anlamda müteahhitlere kan aldıracak paket kamu bankaları olan Kültür, Umum ve Vakıfbank üzerinden hayata geçirilecek.

YARIM MÜTEZAYIT İNŞAAT İÇİN KREDİ PAKETİ 

Paket kapsamında repo, döviz ve inşaat maliyetlerinde yaşanan müfrit artışla alay malay bıçak kadar kesilen satışlar sonrası print duruma sakıt müteahhitlerin kusurlu bıraktığı inşaatların tamamlanması için makul faiz oranı ve mufassal vadeli emniyet seçenekleri düzlük matlup.

GÖZLER ICRA VEKILI ALBAYRAK’TA

Önümüzdeki günlerde Hazne ve Maliye Bakanı Nişancı Albayrak tarafından açıklanması beklenen paket gündeme gelmesinin arkası sıra inşaat sektörünü dahi heyecanlandırdı.

Serencam yıllarda yaşanan suratsız gelişmeler üzerine bakir inşaat ruhsatı ve çatı cevaz belgesi sayısı rekor miktarda azalmış, yaşanan kullanılmamış göz üretimindeki azalış ile hem ev fiyatları hem bile icar ücretleri yükselişe geçmişti. 

RUHSATTA YÜZDELIK 60, İSKANDA YÜZDELIK 10 EKSILME VAR

Türkiye İstatistik Kurumu vasıtasıyla 3 aylık dönemler üzerinden açıklayan çatı müsaade istatistiklerine birlikte yansıyan tabloya göre; belediyeler marifetiyle yılın geçmiş 6 ayında verilen çatı ruhsatlarında yapı sayısı geçen yılın aynı dönemine bakarak yüzde 60 azaldı.

Bu misil benzeri dönemde tamamlanan inşaatların kullanımı için verilen çatı istimal izin belgesinde ise ayrımsız geçmiş yıla bakarak yüzde 10,9 düşüş şeklinde gerçekleşti.

FİYATLARA DA YANSIYACAK

Serencam atılacak adımda düzlük düzlük inşaat ikmal kredisi ile hem kiralık hem da satılık tarafında ortaya güç ayrımsız ev arzı çıkma. Hele Fikirtepe kadar okkalı sayıda inşaatın yarım kaldığı bölgelere ise fert suyu olacak. Tabi birlik bu gelişmelerin alelhusus kiralıkta tarafta doğmak üzere fiyatlara müspet anlamda yansıması olacak.

BİNLERCE KİŞİNİN MAĞDURİYETİ SONA ERECEK 

Az mütezayit konutlara yönelik destek paketinin açıklanması halinde evini arsasını kat karşılığı evet dahi ayrımlı benzeri yöntem üzerinden müteahhide vermiş ancak firmaların finansmanlarında yaşanan olumsuzluklardan kaynaklı ayrıntılı zamandır evini doğrulama alamamış binlerce vatandaşın mağduriyetinin üstelik sona ereceğini kaydeden İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, hakeza bir paketin sunma iri etkisinin esas bu yönde görülebileceğini dile getirdi.

YÜZDE 65’İ İKİNCİ UMUM 

Basamak fiyatlarında aşırı yüksekliğin vatandaşı ikinci ele yönelttiğini ve satılan konutların yüzdelik 65’ini ikinci halk konutların oluşturduğunu üstelik kaydeden Aşa, cesaret bindi paketi ile konut piyasasında hareketliliğin yaşanacağını hele belli bir bedel bandının altındaki konutlara ilginin ise baştan başlayabileceğini söyledi.

KİRADA YÜZDELIK 20 ARTIŞ 

Kiralık tarafında ise kentsel dönüşümden kaynaklı evi yıkıldığı amacıyla kiraya çıkan aileler de özellikle kalkmak amacıyla ayrımsız çok nedenden hava özellikle serencam 1 yıl içerisinde fiyatların yüzdelik 20 oranında arttığına değinen Aşa, ”Evleri tamamlanan vatandaşlar kirada bulundukları daireleri boşaltarak bakir evlerine çıkma ve eskimemiş yapılacak projelerde pozitif daire stoğu üstelik ortaya çıkacak. Cümle bunlar icar fiyatlarını kötü yönlü etkileyecektir.” diyerek düşündüğünü söyledi.

BILDIRME BAĞAN DEVLET 0,99 

Amme bankalarının öncülüğünde geçtiğimiz aylarda başlatılan ve sonrasında hususi bankaların de sürece dahil olduğu itimat faizlerinde indirim kampanyası sonrasında piyasadaki en düşük emlak kredisi Ürem oranı 0,99’a kadar sakıt durumda. (Yenişafak)

Share: