Korona virüs Çin’in büyümesini düşürecek

Dünya Afiyet Örgütü’ne göre Koronavirüs salgını kamu sağlığı açısından uluslararası çapta ayrımsız müstacel kapsam oldu. Euler Hermes’in yayınladığı serencam rapora bakarak, siyasi risklerin aksine Merkez bankalarının sponsor önlemleri piyasadaki tepkileri yatıştırmaya ehliyetli olmadığı açıklandı.

20 Sülale’tan bu yana MSCI Toptan, APAC ve Çin endeksleri sırasıyla, yüzdelik 1,8, yüzdelik 4,7 ve yüzdelik 8,5 geriledi.

Yılbaşından bilahare da CSI 300 Endeksi ise yüzdelik 9,1’lik anif kayıpla açıldı. Benzeri dönemde Japon eskimemiş, doları karşısında yüzdelik 1,1 değer kazandı ve 10 almanak MEMLUK Kaynak bonolarının getirisi 25 temel nokta azaldı.

Rapora bakarak müstevli, Çin’mağara büyümesinde kestirmece yüzdelik 1 puanlık tıpkısı düşüş gerçekleştirebilir. Nazik aynı kısmı 2020’nin önceki çeyreğinde muhtemel bu düşüş, biriken üretim miktarı ve majör siyasa desteklerine ilişkin yerine toparlanabilir. Salgının doğrudan etkilerinin dışında iktisadi etkileri beklenenden daha aşkın gibi.

Bunun sebebi ise Çinli yetkililerin hastalığın yayılmaması amacıyla aldığı önlemler. Hem bildirme hem de talepteki baskılar ve salgına sınırlı gocunmak faktörü tüketicilerin harcamalarını kısıtlamasına etmen oluyor.

2003 yılında ortaya sâdır SARS salgını Çin’in GSYH büyümesinde söz konusu yılın ikinci çeyreğinde yüzdelik 2 temel fakül oranında düşüşe sebep oldu. Fakat 2003 yılına göre Çin’in özel tüketim harcamalarına bağımlılığı daha çok olduğu amacıyla bu salgının damarlı etkilerinin henüz faziletkâr olacağı düşünülüyor. (2003 yılında hususi istihlak harcamalarının GSYH içindeki payı yüzde 28 iken 2019 yılında yüzdelik 50’ye yükseldi).

Çin Form Bankası tedbir alıyor

Müstevli ile birlikte Çin Merkez Bankası’nın politika desteği bile artıyor. Çin Minval Bankası likidite enjeksiyonlarını artırdı ve nazik amme bankaları salgından etkilenen şirketlere elan makul yüreklilik koşulları sundu. Euler Hermes’in öngörüsüne göre, 2020 yılında tevdiat eklenmiş denk oranlarında 150 temel fakül ve esas kredi oranında 30 baz benek indirime gidilmesi bekleniyor.

Bunun dışında Çin’in konuşu faaliyetlerinin uzun kesiksiz olarak duraksaması kimya, muvasala ekipmanları, nesiç ve elektronik kabil muayyen sektörlerin hazırlık zincirlerinde aksaklıklara illet kabil. Çin ekonomisinin global hazırlık zincirleriyle efdal entegrasyonu, salgının mevki dışında üstelik açık etkileri olabileceği anlamına geliyor. Özellikle, nesiç ile elektronik beyin ve elektronik sektörleri Çin’birlikte üretim aksaklıklarına genişlik hassas sektörler ortada bulunuyor. Çin ekonomisine sunma sınırlı önceki beş ülkeye bakıldığında ise bunların Tayvan, Cenup Kore, Hollanda, Macaristan ve Endonezya olduğu görülüyor.

“Azrail ülkeler mütenavip pazarlara yönelmeye başlıyor”

Koronavirüs’nam Türkiye’ye konuşu etkilerini değerlendiren Euler Hermes Türkiye CEO’su Tutku Özüner, “Koronavirüs’ün Çin’e vereceği soylu erki zararın beklenenden daha faziletkâr olacağını düşünüyoruz. Birçok devlet ve mütemmim Çin’den gelen mal ve hizmetlere şu an kuruntu ile yaklaşıyor.

Günlük dirim dahi oldukça müteessir durumda. Bir Nice fuar, kurultay ve spor müsabakaları Koronavirüs dolayısı ile yapılamıyor.

Almaç ülkeler almaşık pazarlara yönelmeye başlıyor. Türkiye olarak bu fırsatı değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Hele yapı ve araba sektörlerinde Türkiye’ye yönelik sipariş artışları bekliyoruz.” dedi.

Share: