Koruma altındaki köpekbalığı kıyıya mail görüntülendi

Siper altındaki köpekbalığı kıyıya yakın görüntülendi

MUĞLA Muğla kıyalarında son günlerde sıkça görülen balık türleri zarfında köpekbalığı türleri dahi vatandaşların ilgisini çekiyor. Milas Ören mahallesinde kıyıya yakın alanda 1 metre boyundaki köpekbalığı vatandaşlar eliyle el telefonu ile görüntülendi.

İzmir Urla’birlikte balıkçıların ağlarına takılan 10 metre boyundaki camgöz türü ve himaye altındaki köpekbalığının arkası sıra Milas Harabelik sahilinde kıyıya andıran alanda kestirmece ayrımsız metre boyundaki bala bire bir köpek balığı vatandaşlar vasıtasıyla cep telefonu ile görüntülendi. Kıyıya andıran sularda avlanan yavru köpekbalığı türünün nesli od altında olan ve dulda altında bulunan kum köpekbalığı ve gökçe köpekbalığı olduğu açıklandı. Türkiye karasularında 36 cins köpekbalığı türü bulunduğu ve bunlardan 20’siin konuma altında olduğu açıklandı.

Muğla Eli Sıkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halit Sürgün, tanıdık türün Muğla kıyılarında tanıdık bir nev olduğunu belirterek, “Köpekbalıkları gerçekte bizim sularımızda bildik enva. Zaman bakir görülmüş tıpkısı balıktan bahsetmiyoruz. Ayrıntılı zamandır burada. Esasta köpekbalıkları dinozorlardan evvel vardı, hala varlar ve hayatlarını bitmeme ettirecek üzere gözüküyorlar. Denizlerimizde 36 doğruluk mümasil köpekbalığı var. Bunların kestirmece 20’si esirgeme altında. Birçok köpekbalığı türü zaman insana cebin himaye altında. Çünkü soyları turşu olmak üzere. Zaman ne köpekbalıklarını neden çok konuşuyoruz. Son zamanlarda olmaması gereken yerlerde görüntülenen köpek balıkları, ya bile koruma altında olup bile denizde yaşaması müstelzim balıkçının ağında serencam bulan aynı köpekbalığı hayatı karşı konuşuyoruz. Alelhusus insanların kıyıya andıran yerlerde köpekbalıklarını görmeleri ve görüntülemeleri insanlarda nazik aynı galeyan ve soru işaretini yanı sıra getiriyor. Köpek balıklarının zaman bizim kıyalarımızda görülmesinin çokça kesin olmamakla beraber biraz hastalık bağlayabiliyoruz. Bunlardan birisi dahi sunma başta abuhava değişikliği. Bunun arkası sıra köpek balıklarının yaşadıkları ortamlar olan uyum yeteneklerini sayabiliyoruz. Bunun yanı sıra küsurat herif nüfusu ile bu arada aktivitelerin artması. Ayrımsız ayar hareketli birlikte gerçekte bu olumlu aynı faal denizde yapılan koruma çalışmalarının ongun olması. İklim değişikliği evet üstelik dünya le istinas etkene bu köpek balıkları türlerinin kıyıya yaklaşmasına bire bir çalışkan benzer. Bununla ait elimizde ilmî benzeri bilgelik yok amma bir nice etmeni benzeri araya getirdiğimizde bunun ayrımsız etkisi olduğunu söyleyebiliyoruz. Köpekbalıklarının varlığından bu büyüklüğünde korkulmaması gerekiyor. Çünkü tıpkısı alanda kayırıcı avcı dediğimiz bu köpekbalıkları, fok, yunus ve akya balığı üzere çeşitler varsa biz şurası anlarız. Ora esenlik ve akman tıpkı yerdir. Çünkü köpekbalıkları hem dimdik bir ekosistemin göstergesidir, hem birlikte onların teminatıdır. O alanlar onlar oluğu sürece temizdir. İnsanlar metin denizlerin tadını hem besin anlamında hem de yaz tatili anlamında çıkartabiliyorsak bu tamamen köpekbalığı kabil canlıların sayesindedir. Oynamak namına bu canlıları az buçuk henüz ferah fehmetmek ve onları gördüğümüz yerde çok onlara yaklaşmada, alarga tutkun olmak ve izlemek tam olacaktır. Elimizdeki görüntüdeki garip görüntüden yakalamak baskı ama kum köpekbalığı yavrusu veya yüzgeçlerine bakarsak semavi köpekbalığına bile benziyor. Herhangi Bir ikisi bile dulda altında olan türlerdir” dedi.

Share: