Koruya ve yeşil alanlara yandaki konutlar iki mezuniyet elan altın

Yapılan tetkikat, emlak yatırımcılarının lüksten beklentilerinin tamamen değiştiğini gösteriyor. Bakir katmerli kriterleri beyninde kayran alan orman ve koru manzarası olan evlerde etkili insanların hayat kalitelerinin arttığına dikkat çekiliyor.

Da bu çoğalma elden yaşam kalitesi kendisine değil, tıpkısı zamanda soylu erki vergi olarak üstelik kendini hissettiriyor. Acun Şehirleri Firez Forumu’na (World Cities Culture Toplu Tartışma) göre yeşil alan, parklara  ve koruya bitişik olan acun metropollerindeki karşılık yükselişi potansiyeli, özge konutlara bakarak yüzdelik 47 ayar daha aşkın tıpkısı artışa meni ediyor. Bu artma potansiyelinin İstanbul’dahi ise yüzde 200’ü aştığı oranlama ediliyor.

Teferruatlı süredir etkisini hissettiğimiz pandemi sürecinde, doğaya duyulan korkunç yer net şekilde emlak sektöründe kendini hissettirdi. Alelhusus yeşil alanlara erişimi mevcut; insanların evlerindeyken da doğayla çöz içe olabildiği evlere müteveccih temenni, son dönemde bahçeli evlerde yüzde 228, balkonlu evlerde beniz 100’e mümasil ölçüde kalık durumda. Hoppadak İstanbul’birlikte değil, dünyanın önemli metropollerinde da koru içindeki konutlar yatırımcının yıpranmamış gözdesi.

Dünyanın önde mevrut yurt danışmanlık firmalarından Knight Frank’in ‘Living By Park Yeri 2020’ raporuna bakarak, taşınmazlar yatırımcılarının lüksten beklentileri dünyanın temas yerinde değişti. Tıpkısı raporda, yeni müfrit kriterlerinde vazıh, gür, havası ve orman ve koru manzarası olan yerlerde ateş parçası insanların ‘hayatlarının’ zenginleştiği belirtildi. Kısaca insanlar, çıktı “yıpranmamış ve aşırı” kavramları ile yetinmeyip kendilerine ‘’lüksün ötesinde’’ daha hayatiyetli argümanlar sunulmasını istiyor.

De bu beklenti yalnız yaşam kalitesi adına değil, aynı zamanda ekonomik alacak yerine birlikte kendini hissettiriyor. Lazım Knight Frank 2020 The Wealth Report, gerekse Acun Şehirleri Hars Forumu’na (World Cities Culture Toplu Tartışma) göre yeşil kayran, parklara ve koruya komşu olan konutlardaki karşılık yükselişi potansiyeli, kentteki gayrı konutlara göre yüzdelik 47 derece kazandığı görülüyor.

Dap Bina Nişantaşı’na lüksün ötesini taşıyor

Otopark ve bahçe özleminin yeryüzü çok öne çıktığı şehirlerden biri de İstanbul… Bu çoğalma potansiyelinin İstanbul’üstelik ise yüzde 200’ü aştığı durum ediliyor. Park Yeri ve koru manzarasına erbap ya da yürüme mesafesinde serbest ayrımsız yeşil alanı bulunan gayrimenkul projeleri, yurt yatırımcılarının eskimemiş gözdesi ergin durumda.  Bu artma potansiyelinin İstanbul’de ise yüzde 200’ü aştığı durum ediliyor. DAP Bina da değişen bu beklentileri gani çözümleme ederek, ‘lüksün ötesinde’ tasarladığı bakir konseptini Nişantaşı’na getiriyor. Dolay rica cem döneminin ardından resmi yerine satışına başlanan Nişantaşı Koru projesi, lokasyon olarak Amerikalı Hastanesi ile Ihlamur Kasrı arasında konumlanıyor.

Sanatın, modanın ve lüksün merkezi konumunda olan Nişantaşı’nda, dev koru alanına yandaki bir proje olan Nişantaşı Koru projesi için ‘bakir ekstrem’ kavramını tarif etmek için oluşturulan 5 ölçüt şu şekilde sıralanıyor:

1. Şehrin merkezinde dünyaca ünlü ve doğru aynı semtte yer alması:

Nişantaşı Koru projesi, iki kıtayı birbirine bağlayan dünya başkenti İstanbul’un merkezinde, kent dışından ya bile yurtdışında gelenlerin birlikte mutlaka ziyaret etmeden dönmediği, dünyanın genişlik esaslı ve prestijli semtlerinden Nişantaşı’nda kayran alıyor. Proje, dünyanın önde gelen begayet ve prestijli markalarının düzlük aldığı Abdi İpekçi Caddesi’ne 650 metre, City’s Ahzüita Merkezi’hangi ise 300 metre mesafede bulunuyor. Bu anlamda Hermes, Louis Vuitton, Prada ve Gucci kabilinden lüksün zirvesindeki markalara bile fehva yerindeyse “bap komşusu’ konumunda.

Arsıulusal taşınmazlar firması Cushman&Wakefield’mağara 65 ülkenin 330 aksata caddesini sıraladığı araştırmada önce 10’dahi vadi düzlük Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi, Unvan Francisco’daki Union Square ve New York’taki 5. Ana Yol’yle benzeri kategoride meydan alıyor.

2. Eşine az rastlanır ve sadık sayıda tıpkısı yapıya cemaat olması:

Elmas gibi eşine bir iki rastlanır, kapalı sayıda kişinin sahibi olabileceği ayrımsız proje olan Nişantaşı Koru, 25 dönüm arazi üstünde koruya komşu  hemen 160 seçme kişiyi ayrıcalıklı bire bir yaşamla buluşturuyor.  Bostan villa konforunu Nişantaşı’nda şehrin kalbine ilk kez haiz projede, dairelere bina girişi ile gelişigüzel bahçeden birlikte girilebilirken, teras villalarda ise mimaride doğanın iyileştirici gücü yöre plana çıkarılıyor.

3. Ölçüsüz tekne mantığıyla düşünülmüş, kişiye özel bölük seçenekleri:

Katmerli beklentilerini yeniden tanımlayan Nişantaşı Koru’nun bildirme mefret ayrıcalıklarından biri erdemli tavanlar, serbest teras ve bahçeler, geniş salonlar, geniş ve konforlu odalar ve mutfaklar…

Çılgın tekne mantığıyla tasarlanan Nişantaşı Koru’bile 6. katta dairenize hususi Boğaz manzaralı ebediyet havuzları, 8 metreye varan tavan yükseklikleri, bostan villa ve ayazlık villa konsepti ile daire kadar teraslar hayatınızı genişletiyor. Nişantaşı’nın dokusuna uyacak, insanın içini anahtar mimari detaylar içeren proje, degaje ve ferah dirim alanları yanı sıra kişiye özel serencam rütbe seçkin hizmetleri lüksle harmanlayarak sunuyor.

4. Miras kadar babadan oğula geçecek, bulunduğu şehre derece katacak nadir bir konuşma eseri niteliğinde olması:

Proje geliştirdiği bölgelerin karakteristiğine akıllıca, yenilikçi projelere imza atan DAP Yapı, gelişigüzel detayın titizlikle düşünüldüğü Nişantaşı Koru projesinde lüksü baştan tanımlayan ayrıcalıklarıyla, nesilden nesile bırakıt kalacak büyüklüğünde zer tıpkı proje sunuyor.

 

5. Sonuç kriter ise elbette ‘’metin eş’’ kriterleri:

DAP Çatı, hep dünyayı etkisi altına alan pandemi süreciyle birlikte, Çekmeköy’birlikte 58 bin 300 ve Nişantaşı’nda 18 bin kişiden düşünüm alarak ‘Mıhlı Ev’ konseptini geliştirdi. Dimdik Ev konseptinin ilkini, Çekmeköy Ormanköy projesiyle hayata geçiren DAP Bina, ayrımsız konsepti şimdi Nişantaşı’na taşıdı. Ilkin Ihlamur Kasrı kalkışmak amacıyla komşusu olunan 60 bin metrekare alana sahip adeta gerçekten bir orman olan koru alanından mevrut eli nimetli müvellidülhumuza sayesinde, şehrin merkezinde zinde ve konforlu tıpkısı dirim sunacak.

Koruya ve parklara bitişik dairelere temenni artarak devam edecek

Mimarisi ve tasarımı ile yıllar süresince ayar kazanacak benzeri proje geliştirdiklerini belirten DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nur Yılmaz, “Lüksün ötesinde bire bir yaşam fon eden insanlar, seçme devir park yeri, yeşil alanlar ve koruya yandaki konumda kâin gayrimenkulleri hem sürmek hem birlikte nadir bulunan benzeri daire olduğu amacıyla envestisman düzenlemek için tercih etmişlerdir. Bu nedenle dünyanın bir anda bir lahzada temas durumunda park yeri ve koruya komşu daireler her zaman elmas kadar az bulunan eşsiz envestisman ürünleri olmuştur. Pandeminin etkisi ile detaylı müddet evlerde karantina dönemi geçiren kitleler, bundan sonra hayatlarının kıymetini çok daha iyi biliyor ve yeşil tıpkısı doğanın içinde dirilik şansı bulunmayan ise site merkezindeki yeşil alanı verimli park yeri ve koru alanlarına yöneliyor. Londra ve New York gibi yıllık bölük karşılık artışlarının yüzde 5 yükseldiği dönemler birlikte ecnebi ekonomistler vasıtasıyla “sert kıymet artışı” şeklinde yorumlanıyor. New York’dahi park ve koruya bitişik dairelere bent yüzdelik 63 oranında artış gösterirken Londra’birlikte bu azamet yüzde 75’e kadar artım gösteriyor.  İstanbul’dahi ise bu artışın ara sıra bölgelerde yüzde 200’ü aştığı hesap ediliyor. Kül bu veriler pandemi sonrası doğrusu bilcümle ihtiyacımız olan doğaya komşu yaşamanın önemini bire bir posta henüz gözler önüne seriyor. 

Tığ de DAP Bina namına bu ihtiyacı görüp, Nişantaşı Koru projesiyle nesilden nesile miras olarak bırakılan, dünyada parmakla gösterilecek ve yıllar boyunca değerini koruyacak ayrımsız ürün geliştirdik. Proje bittikten sonraları Nişantaşı’na gelen insanlar, bu projeyi birlikte gezip girmek isteyecek. DAP Bina’nın yenilikçi vizyonuyla Emlak Basamak güvencesinin birleşimi olan bu proje; iki kıtayı birbirine bağlayan dünya başkenti İstanbul’umuzun gözbebeği Nişantaşı’nda, 50 yıl bilahare üstelik değerine değer katacak mücevher büyüklüğünde bulunmaz bire bir yapıt olacak.” ifadelerini kullandı.

Share: