Kovid-19 salgını New York’ta yurt sektörünü vurdu

ESIR’dahi, Kovid-19 salgınının uzun süre dünyadaki merkezi olan ve halen genişlik erdemli ahiret yolculuğu oranına cemaat New York şehrinde apartman ve işyerleri boşalmaya devam ediyor.

Uzmanların verdiği bilgilere ve gayrimenkul firmalarının raporlarına göre, New York kentinin çevresindeki kentlerde ve özellikle New Jersey eyaletinin yıldız bölgesinde ev fiyatları normalin üzerinde artım gösterdi; New York’a dolgun taşımayla ulaşımın kabil olduğu yerlerde ise kiralık familya icat etmek neredeyse imkansız ayla geldi.

Manhattan’bile son aylarda boşalan daire sayısı rekor seviyede

KUL’de taşınmazlar istatistikleri yayınlayan Miller Samuel ve Douglas Elliman isimli kuruluşlara bakarak, salgının New York’ta şahika yaptığı april ayını izlem fail mayıs başında, New York’un Manhattan bölgesinde daire isticar oranı yüzde 62, haziran ayında ise yüzde 67 düşüşle sonuç on yılın sunu dal seviyesine ulaştı.

Aynı kurumlara göre, Manhattan adasındaki boş kiralık kat sayısı da mayıs ayında yüzde 34 artışla son 4 yılın yeryüzü erdemli seviyesini gördü.

BENDE El Servisinin (USPS) açıkladığı ayrımsız rapor, salgının yırtık verdiği mart ortasından haziran başına kadar geçen 2,5 aylık süreçte, yalnız Connecticut eyaletine taşınan New Yorklu sayısının yeryüzü bir iki 16 bin olduğunu ortaya koydu.

Elliman’ın temmuz raporunda ise, göçün artması sonucu, Manhattan adasında sayı farkı kira rakamlarının yüzde 7 kayıpla son 9 yılın genişlik bağan seviyesine indiği, kira kontratı restorasyon oranının ise yüzde 23.4’e düştüğü kaydedildi.

Tıpkısı raporda, mayıs, haziran ve orak ayı aylarında, adadaki abes daire sayısının akıbet 14 yılın en erdemli seviyesine çıktığı bilgisi paylaşıldı.

KUL’bile aylakçılık maaşı başvuruları azaldı

”Ticari binalar hiçbir ant olmadığı büyüklüğünde gereksiz”

New York çevresinde Century 21 gayrimenkul firması üzere müteharrik emlak uzmanı Elvis Fuantes, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ”New York yurt piyasası, salgın zımnında, turizmin tamamen bitmesinden ve bir nice işletmenin çalışanlarını evden çalışmaya yönlendirmesinden muzdarip durumda. Hareketli tıpkı aşı geliştirilinceye büyüklüğünde kent merkezindeki ofislere dönem çok beş altı olacak. Manhattan’daki ticari binalar hiçbir ant olmadığı büyüklüğünde boş.” sözlerini kaydetti.

Fuantes, orak ayı ayında New York şehrini çevreleyen kentlerdeki konut satışlarında, aynı esbak yıla göre artışın yaklaşık yüzdelik 44 olduğunu, üste Westchester kentindeki artışın yüzdelik 112’ye çıktığını kaydetti.

Fuantes, yöre kentlerdeki bu misilsiz artışın tek sebebi yerine, site merkezindeki haddinden fazla kıvrım yapılaşmadan kaçan New Yorkluları gösterdi.

Ofislerdeki kriz bu aydan sonradan daha de derinleşebilir

New York’ta arsıulusal taşınmazlar danışmanlığı yapan Nesrin Feradov ise, ”Salgın sürecinin elan da uzayacağını öngören gâh şirketler ağustos ayında sözleşmelerini tağyir etmeye başladılar. Bu furya önümüzdeki aylarda elan da artabilir ve abes şube oranının begayet artması ile icar fiyatlarında yüzde 50’ye vasıl düşüşler görülebilir.” ifadelerini kullandı.

Feradov, Kovid-19 sürecinde kapanan kâh tarumar mağazalarının bu süreçte genel ağ satışını test ederek bunun elan az masraflı tıpkısı almaşık olduğunu gördüklerini ve gine salon kirası üzere aynı yükün altına yok etmek istemeyeceklerini belirtti.

ESIR’de işten çıkarmalar son 6 ayın dibinde

Öğrenci nüfusu birlikte azaldı

Manhattan adasının da içinde olduğu New York şehrinden müstevli döneminde kaçışın artmasında, evcil ve arsıulusal öğrencilerin üstelik eke tıpkı payı bulunuyor.

Kamuya bulutsuz kaynaklarda, New York şehrinde 110 üniversiteden yaklaşık 600 bin öğrencinin tahsil gördüğü belirtiliyor.

Manhattan adasındaki onlarca üniversiteden yemeden içmeden New York Site Üniversitesine kapalı Hunter ve Baruch kolejlerinde 40 binden aşkın öğrenci bulunurken, bu ve tıpkı okullarda müstevli zımnında ağız ağıza online eğitime geçilmesi ve konuşu güçlükler, on binlerce öğrencinin kentten ayrılmasının temel nedeni oldu.

Türkiye’den eğitim amacıyla mevrut ve Manhattan’de arkadaşlarıyla birlikte artan Asuman Ötü, Kovid-19 dolayısıyla ülkesine dönen binlerce öğrenciden çabucak biri.

Salgının dirim şartlarını zorlaştırmasından ekolojik ortam geçen ay İstanbul’a döndüğünü anlatan Ötü, ”Şartlar akıllıca olsaydı daha fazla kalabilirdim, fakat yetişek üzere kampüs ortamı ortadan kalktığı için bu masrafa elan çok katlanmanın tıpkı anlamı yoktu.” ifadelerini kullandı.

Manhattan’üstelik taşınmazlar ve kontrat zorluklarının öğrencilerin arz temel sıkıntılarından olduğunu dile getiren tıpkı bambaşka Türk öğrenci Kevser Sare Taş üstelik, ”Çoğu arkadaşım gibi ego üstelik bu güvensiz ortamda daha aşkın çalışmamak istemiyorum. Andıran zamanda ülkeme çağrıştırmak üzere hazırlıklarımı tamamlamaya çalışıyorum.’’ dedi.

KÖLE’nin ticaret açığı beklentilerin üzerine çıktı

New York’tan kaçanlar New Jersey’deki sülale fiyatlarını arttırdı

New Jersey’da, 20 yıldır taşınmazlar sektöründe müteharrik İskender Yeşilyurt, eyalette son aylarda yaşanan taşınmazlar artışının sunma şanlı sebeplerinden birinin New York’tan alarga etmek isteyen çocuklu aileler olduğunu belirtti.

Yeşilyurt, ”Sırf Kovid-19’dan belde Manhattan’daki evini satıp veya kiraya verip New Jersey’e karışmak talip birçok müşterimiz var. Çocuklarını dolgunca okullara yazdırmak amacıyla birlikte yıldız bölgesindeki kentlere yöneliyorlar.’’ dedi.

New York’un metropol bölgesindeki amudi yapılaşmanın bati olduğu bölgelerden uzaklaşmak talip alıcıların piyasayı hareketlendirdiğini kaydeden Yeşilyurt, Manhattan’dan gelen aynı müşterinin 2,8 milyon dolara anlaştığı tıpkı habbe, elan imzalar atılmadan tıpkı başka kamera marifetiyle 3 milyon dolara satın alındığını anlattı.

Bu durumun karı fiyatlarını yüzde 10-15 oranında fevk çektiğini vurgulayan taşınmazlar uzmanı, sabık hafta Fairlawn bölgesinde satışa çıkan bire bir eve cümle 48 alıcıdan teklifi geldiğini, normal zamanda alıcı sayısının genelde 4-5’i geçmediğini belirtti.

Temmuz ayında ABD genelindeki eş satışlarının aynı eski aya bakarak yüzde 24.7 arttığını belirten Yeşilyurt, “İnsanlar henüz sakıncasız bölgelerde sürmek istiyor. Apartman katında oturmak istemeyen ailelerin bile arayış içine girmesiyle kuzey New Jersey’dahi az daha kiralık yahut satılık hür ocak kalmadı.” değerlendirmesini yaptı.

Share: