Kovid-19 tedavisinde antibiyotik kullanımı boş mi?

Kovid-19 tedavisinde geçer antibiyotik kullanımı yersiz mi? ABD’deki kar amacı gütmeyen The Pew Charitable Trusts organizasyonu eliyle yapılan aynı araştırma, ABD’de hastaneye kaldırılan Kovid-19 hastalarının yüzde 52’sinin antibiyotik kullandığını ortaya koydu.

Araştırmada, antibiyotik alan hastaların yüzde 60’ının hastanede 4 gün yahut daha fazla yattıkları kaydedilirken, antibiyotik kullanmayan hastalarda ise bu oranın yüzde 20 olduğu aktarıldı.

ANTİBİYOTİK YAZILAN ÇOKÇA BIRKAÇ HASTADA BAKTERİYEL ENFEKSİYON OLDU”

Araştırmanın sonuçlarıyla ilgili organizasyondan yapılan açıklamada, bu durumun çok keder donör olduğunun şeş çizildi.

Hangi kadar çok antibiyotik kullanılırsa dirençli bakterilerin evrimleşerek antibiyotiğe daha ahenkli ağıl geleceği vurgulanan açıklamada, bunun sonucunda bakterilerin bulunan ilaçlarla tedavisi çokça print yahut imkansız olan “süper bakterilere” dönüşecekleri belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Antibiyotiklerin Kovid-19’u iyileştirmede rolü olmasa birlikte ikincil bakteriyel enfeksiyonlardan bulut duyan etibba, Kovid-19 hastalarına antibiyotik yazabiliyor. Fakat antibiyotik yazılan çokça beş alti hastada bakteriyel enfeksiyon olduğu görüldü. Bu bile hastaların çoğunun yersiz yere antibiyotik kullandığına meni ediyor.”

 

Prof. Dr. Cerbezeli: Antibiyotiklerin güneş tacı virüse etkisi yok

 

Antibiyotik kayran çocuklar bundan sonra hastalanıyor

 

Share: