Kovid-19’a yakalanan gebe kadınların ürettiği antikor bebeğe geçiyor mu?

Science Daily sitesinin aktardığı habere bakarak New York’ta Kovid-19 hastalarının ağır kendisine görüldüğü hastanelerin birinde tevellüt işleyen 88 kadına ilişik kan örnekleri incelendi.

Araştırmada doğan bebeklerin yüzde 78’inin kuşak kordonundan alınan soluk örneklerinde antikor tayin edildi.

Çalışmaya katılan kadınlarda daha önce Kovid-19 ile enfekte olduklarını gösteren antikorlara rastlandığı ve bunların yüzde 58’inin asemptomatik olduğu bildirildi.

Antikor anneden etene vasıtasıyla geçti
Uzmanlar, Kovid-19 testi sonucunda bebeklerde enerjik virüsün bulunmadığına, antikorun anneden eş aracılığıyla alıntı edildiğine meni etti.

Çalışmada, Kovid-19 ile semptomatik enfeksiyonu olan annelerin, asemptomatik olanlara bakarak henüz efdal antikor seviyelerine erbap olduğu kaydedildi.

Araştırmanın ayrıntıları, “Amerikalı Kadın Hastalıkları ve Tevellüt (American Journal of Obstetrics and Gynecology) dergisinde yayımlandı.

Yüklü kadınlar koronavirüs aşısı yaptırabilir mi?
Kovid-19 aşısının geniş kullanılmaya başlanmasıyla sorulan soruların başında ‘aylı kadınların aşılama yaptırıp yaptıramayacağı’ geliyor.

Gebelik, süreğen hastalık ve alerji kabil özel durumları olanların rastgele çıkar yol kullanımından önce yapması gerektiği kabilinden Kovid-19 aşısı için dahi doktoruna danışması gerekiyor. Çünkü benzeri çare yahut aşı üzere yapılan klinik testler, çoğu ant hamileleri kapsamıyor. Bu uzanım koronavirüs araştırmaları için bile muteber olduğundan, Kovid-19 aşılarının iki canlı benzeri kadına veya temel rahmindeki bebeğine etkileri henüz bilinmiyor.

Korona virüse ‘hava durumu’ kabilinden izleme

 

Share: