Kovid, beyni 10 yaş yaşlandırıyor

Türkiye de dahil bir nice ülkede Kovid-19 kısıtlamaları ve yasakları gevşetilirken dünyanın sunu prestijli kurumlarından Oxford Üniversitesi’nde yapılan tıpkı araştırma korona virüsünün âdem beynine kırıcı hasar verdiğini ortaya çıkardı.

GRİ BÖLGEDE KÜÇÜLME

51-81 yaşları arasındaki 785 insanın düşünce taramalarını inceleyici bili insanları, bu kişilerin hastalıktan önceki ve ahir akıl faaliyetlerini değerlendirdi.

Beynin zihin ve koku ile ilgili bölümü yerine de tanıdık gri bölgenin genişliği gösterişli bir şekilde küçülürken uzmanlar umumi adına hatır boyutunun bile azaldığına ilgi çekti.

MR sonuçlarında vahim ayırt olan bireylerin bellek kaybı yaşadıklarına birlikte dikkat çekilirken araştırı Nature dergisinde yayınlandı. Malumat insanları bu duruma “Kovid-19 beyni” yorumunu yaparken uzmanlar bu rahatsızlığın ant ortamında iyileşip iyileşmediğine dayalı aynı bulguya rastlanmadığını duyurdu.

TAHRİBAT 10 YIL YAŞLANMAKLA MUADIL

Bilgelik insanları Kovid-19’un beyinde yarattığı tahribatın 10 sene yaşlanmakla muadil olduğunun üstelik altını çizdi. 785 bireyin Kovid-19 geçirmeden esbak MR sonuçlarını düz olgun insanları 38 kamer sonraları bu hastalardan 401’inin Kovid-19 geçirdiğini açıklayarak bunların yıpranmamış MR sonuçlarını aldı. İki sonuçları karşılaştıran Gwenaelle Douaud isimli nörolog ve ekibi bu bulgulara erişti.

Konuyla ilişik ayrımsız açıklama yapan Douaud, “Beyinde bu büyüklüğünde net farklılıklar olmasını koparmak bizim üzere çokça tansık oldu. Us esasta tıpkı plastik kabilinden kendini iyileştirebilir fakat bu konuda dahi incelemelerimiz bitmeme edecek” dedi. Bilgi insanları beynin orbitofrontal beyin zarı ve parahipokampal jirus bölgelerinin hasar gördüğünün altını çizdi.

Toplama Yılmaz: Zamlara alın elele verelim

 

DSÖ’den yeni modifikasyon uyarısı

 

Kovid-19’un yeni riski: böbrek hastalığı

 

Share: