Kovid dolayısıyla metropollerden kaçanlar gabi dönemiyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Kovid pandemisinin etkisini yitirmesiyle iri şehirler baştan çekicilik merkezleri haline geldi. Fakat şehirlere ferasetsiz kaçmak isteyen insanlar balaban bir engelle yüz yüze: Yurt fiyatları toptan çapta sivri derecede fiyatlı.

Bloomberg International’ın haberine bakarak New York, Manhattan’da averaj tıpkısı dairenin kirası Mayıs ayında 4.000 dolara kadar yükseldi. Sülale fiyatları ise geçmiş çeyrekte tıpkı yıl öncesine göre kısaca %11 arttı. Tıpkısı ebat dünya çapında birçok şişman site amacıyla de makbul. Gıdadan benzin fiyatlarına büyüklüğünde seçme şeyin fiyatı dahi enflasyonla gelişigüzel yükseliyor. Londra’nın merkezinde kiralar Mayıs ayında yıllık bazda %16 arttı ve basamak fiyatları %7,6 yükseldi.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak bahis konusu levha pandemi sürecinde nazik şehirlerden ayrılanların idraksiz dönmeyi istek ettiğini gösteriyor. Fakat rica sonucu artan fiyatlar gâh insanların özledikleri balaban şehir hayatını çıktı karşılayamayacakları anlamına üstelik gelebilir.

Haberde April 2021’de New York Şehri’nden ayrılarak Miami’ye taşınan 32 yaşındaki gayrimenkul danışmanı Dana Twito’nun ifadelerine saha verildi. Twito, New York’ta mütezayit suç oranı ve pandemi yasakları zımnında şehirden taşınmış. söz konusu dönemde Twito eşi ve ailesiyle gelişigüzel yaşadığı New Jersey’deki apartman dairesini 980 bin dolara satmış ve Miami’üstelik 600 bin dolara aynı ev satın almış. Taşınmazlar danışmanı o dönemde bu tür aynı satın alma işleminin finansal açıdan mantıklı olduğunu söylüyor:

“Tatile süzülmek istiyorsanız Florida etraflı aynı meydan. Amma New York, New York’tur” açıklamasında bulunan Twito şu anda ise koca muktedir olmak amacıyla seçme hafta şehre hoşgörüsüz döndüğünü sözlerine ekledi. 800 bin dolara bir familya bulmayı umut eden Twito envanterlerin haddinden fazla aşkın düşütünü ve fiyatların yükselmesi nedeniyle hedeflediği evi bulamayabileceğini söyledi. Emlak danışmanı bir tane umudunun yıkılması muhtemel evler yahut tamamen yenilenmesi müstelzim bölgeler olduğunu söyledi.

Fiyatlar şiddetli yükseldi

MEMLUK Sefer Servisi verilerine müstenit araştırmalara bakarak Mart 2020 ile Haziran 2021 arasındaki pandemi sürecinde 130 binden çok kerte New York’tan büsbütün kendisine ayrıldı. Bu trend 2021’in ikinci yarısında ise aksine döndü. Andıran tarihli benzeri sormaca araştırması, pandemi öncesine bakarak elan çok insanın Manhattan’a taşındığını ve kiraların ve ocak fiyatlarının yükselmesine bozukluk olacak derecede talepte bire bir çoğalma yarattığını ortaya koydu.

Arsıulusal taşınmazlar şirketi Christie’s’in New York Yurt Danışmanı Edward Joseph, “Şehri terk fail ve bugünlerde idraksiz dönen iri bir insan akını oldu. Ara Sıra insanlar için rastgele gayrimenkulü karşılayabilmek çok ağırlık kuzuluk geldi” ifadelerine meydan veriyor.

Ofise dönem korkusu

İngiltere’nin bambaşka yerlerinden Londra’ya hicret işlemleri, barhana şirketi Shiply’ye göre 2021’mağara ikinci yarısında arttı. Pandemiden ilk karşılanabilecek türden tıpkı yurt hatırlamak bugünlerde neredeyse bir nice herif için imkansız hale geldi.

30 yaşındaki Amy Parry, patronunun çalışanlarından ofise dönmesini irade etmesinden korkuyor. Üç kamer geçmiş eşi ve yeni doğmuş bebeğiyle birlikte Güney Galler’dahi dört yatak odalı bire bir eve taşınan Parry haftada tahminî iki bölüm Londra’ya üç saatlik aynı gezi yazmak amacıyla muktezi bütçeye sahip. İK danışmanı kendisine etkin Parry Londra’dahi ayrımsız evi karşılayamayacağını ve patronu onu kafasız dönmeye zorlarsa arkadaşlarıyla aynı ocak kiralamayı veya onlarla kalmayı düşüneceğini söyledi.

Parry “Şirketimin beni tam zamanlı olarak ofise geri dönmeye zorlayacağı yahut çok uzakta yaşarsam maaşımı azaltacağı üzerine daima tıpkı endişe var” ifadelerine yer verdi.

Pandemi sonrası düşüncesiz andırmak, Avustralya’bile birlikte bayağı bir format değil. Dünyanın yeryüzü pahalı beşinci şehri olan Melbourne’üstelik, icar fiyatları Mart ayında geçen yılın tıpkı ayına göre %12 arttı. Ocak fiyatlarında ise aynı sene öncesine göre %10’luk artma görüldü.

31 yaşındaki Luke Saville, babasına daha yakın kalkmak üzere Eylül ayında Melbourne’den taşındı. Saville ve eşi Melbourne’e 3 saat uzakta olan Euroa’birlikte 504.000 Avustralya Doları (348.000 dolar) üzerinden üç akak odalı benzeri karı satın aldı. Fakat dört şahsiyet ocak, emlak danışmanı yerine çalışan Saville’mağara gelişim üzere ofisine henüz mümasil olması gerektiği ve tafsilatlı saatler boyunca işe gidip gelmekten kurtulamadığı gerekçesiyle sabık kamer Melbourne’a düşüncesiz çalmak zorunda kaldı.

Saville bu süreçte çok çok kayba uğradığını, şehirdeki icar fiyatlarının fırladığını belirtiyor. Emlak danışmanı şu anda Melbourne’un doğusundaki Malvern’deki iki yatak odalı evi için ödediği haftalık 800 Avustralya Doları icar ödüyor.

2020’üstelik 1,5 milyon dolarlık tıpkı ev satın almak isteyen Saville, fiyatların yükselmesinin ardından şimdilerde ise benzer ayrımsız mülkü karşılayabilmek üzere ilkokul yıl beklemesi gerektiğini söylüyor. Saville, “Kovid yüzünden kent dışına itildik” ifadelerine saha verdi.

 

ABD’dahi bekleyen hane satışlarında şaşırtı

 

Bölük piyasası yavaşlıyor

 

KÖLE’de MBA endeksleri tuhaf seyretti, faizler yükseldi

 

Share: