Kovid’e yakalanan gebelerin riskli doğum ihtimali daha yüksek

News Medical sitesinin haberine bakarak, Institute for Systems Biology araştırma kuruluşunun yaptığı çalışmada, uzmanlar, Kovid-19’a posta açan “SARS-CoV-2” testi yapılan 18 binden çok kişinin esenlik kayıtlarını inceledi. Bilgelik insanları, Kovid-19’a alın aşılanmamış ve testi artı çıkan hamilelerin sonuçlarını, testi menfi sâdır hamileler ile karşılaştırdı.

Say kapsamında incelenen kişilerde belli belirsiz ve ılımlı derecede SARS-CoV-2 enfeksiyonuna rastlandı. Hamileyken Kovid-19’a yakalanan kişilerde, er mevlit, bebeğin kilosunun yahut boyunun gebelik yaşına bakarak beklenen değerden bağan olması ve geberik doğum kabilinden ihtimallerin olabileceği bildirildi.

Hamilelik sırasında tanıdık Kovid-19 enfeksiyonunun şiddetinin gebelik süresi ile ilişkili olmadığı, virüs ile enfekte olmuş esas adaylarının kısık teneffüs sorunları yaşamasa de riskli doğumla yüz yüze kalabileceği ihtimaline dikkat çekildi.

Araştırmanın yazarlarından Jennifer Hadlock, “Kovid-19’u belli belirsiz şekilde nâkil hamileler dahi SARS-CoV-2 enfeksiyonu dolayısıyla risk altında. Kovid-19 ile hem anne hem birlikte çağa sağlığı riziko altındadır. Bu boyut iki canlı kadınların virüse cebin korunmasının önemini pekiştiriyor” ifadesini kullandı.

Araştırmanın sonuçları The Lancet Digital Health dergisinde yayımlandı.

Gebelikte sentetik tatlandırıcılı kefaret bebekte obeziteyi tetikliyor

 

Kovid-19, gebeliğin son döneminde bebekler için daha ölümcül

 

Share: